5 technik jakimi myją się szynszyle - szynszyle - chillbill

5 technik jakimi myją się szynszyle

| 2 komentarze

Głośne turlanie i wyraźne szuranie. Zdecydowany ruch przednich łapek i bardzo szybki obrót w miseczce. Do tego pył unoszący się w powietrzu, delikatnie opadający na skąpaną w piasku szynszylę i całe jej otoczenie.

Tak w wielkim skrócie wygląda kąpiel przeciętnej szynszyli. Jednak mało kto wie, że szynszyle mają kilka sposobów na kąpiel w pyle. Decyzja o wyborze metody podejmowana jest przez szynszylę, a wybór techniki zależy od jej wieku, charakteru, otoczenia i doświadczeń jakie zwierzę przeżyło wciągu swojego życia. Co ciekawe, szynszyla raz nauczona jednego sposobu kąpieli, stosuje go zazwyczaj przez całe życie. Mimo zmiany otoczenia, czy przedmiotu w jakim się dotąd myła, z reguły nic nie jest w stanie wpłynąć na zmianę jej przyzwyczajeń. Bazując na moich wieloletnich obserwacjach szynszyli oraz ich metod kąpielowych, mogę wyróżnić 5 głównych technik, jakie stosują.

1. Po liściu

Bardzo charakterystyczna technika stosowana przez niektóre szynszyle. Polega ona na rozpoczęciu kąpieli od potarcia piachem na przemiennie jednej jak i drugiej strony policzka oraz głowy. Po tak wytartym pyszczku, szynszyla zabiera się za resztę swojego ciała, poprzez charakterystyczny, znany już wszystkim, przewrót na bok.

2. Podkop

Technika ta polega na zdecydowanym zagarnięciu przednimi łapkami piasku tak, aby pył unoszący się w powietrzu znalazł się nad jak i pod szynszylą. Przy tej technice szynszyla może, lecz wcale nie musi wykonać pełen lub pół obrotu w bok.

3. Szuru szuru

To niezwykle rzadko spotykana i bardzo charakterystyczna technika mycia się, wykonywana przez niektóre szynszyle. Metoda wygląda w ten sposób, że zwierzę w chwili kiedy znajdzie się w pasku natychmiast przewraca się na plecy i szura nimi po piachu w taki sposób, jakby chciała go wetrzeć tylko w swój grzbiet.

4. Turlanie

Bardzo śmieszny, choć niestety równie rzadki sposób mycia, co metoda na „szuru szuru”. Polega ona na tym, że szynszyla znajdująca się w misce z pyłem kładzie się automatycznie na plecy (bez zagarniania pod siebie piasku) i turla się naprzemiennie raz w lewą raz w prawą stronę miski myjąc tylko plecy.

5. Wirowanie

To najpopularniejsza metoda stosowana przez szynszyle. Polega ona na tym, że zwierzę szybkimi ruchami zaczyna zagarniać piach pod siebie, po czym wykonuje pełen obrót lub pół obrót w bok.

Poniżej przedstawiam film, w którym pokazana jest 5. technika kąpieli w pyle, wykonywana przez szynszylę.

Podsumowanie

Wybór techniki mycia się w pyle, to wybór bardzo indywidualny, podejmowany tylko przez samą szynszylę. Jeśli zwierze jest w pełni zdrowe (choroba nie przeszkadza w pełni wymyć się w pyle) to niestandardowego sposobu kąpieli, w żaden sposób nie można powiązać z większą bądź mniejszą inteligencją gryzonia.

Świetną wizualizacją, dlaczego to szynszyla wybiera taką, a nie inną metodę, będzie przykład naszego sposobu trzymania sztućców. Jednym wygodniej jest jeść trzymając widelec trzema palcami, innym zaś zaciśniętą pięścią. Wyjaśnia to, że szynszyla wybierając daną metodę, zwyczajnie ją wcześniej albo podpatrzyła, bądź też nie miała możliwości pełnego obrotu w myjce i z przyzwyczajenia powiela swoją technikę. Co więcej, wyboru sposobu mycia w żaden sposób nie można porównywać do leworęczności u człowieka. Szynszyla nie ma wrodzonej techniki kąpieli, a wybór metody, w żadnym wypadku nie przekłada się na jej rozwój intelektualny.

A jaką technikę kąpieli stosują Wasze szynszyle?

* – podane nazwy technik zostały przeze mnie wymyślone, w celu dokładnego zobrazowania sposobów kąpieli szynszyli w pyle.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr. com (fot. Meagan ).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

2
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
SzynszylaStella
Gość
SzynszylaStella

Moja szyszka kąpie się sposobem „Szuru szuru” i trochę z podkopem.Ona najpierw kopie ,a potem od razu obraca się na plecy i myje tylko plecy. ;-) :-)

misia
Gość
misia

Moj szylek stosuje wlasnie kapiel w stylu nr 5

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)