Woliera dla szynszyli, czy może klatka?

Jaką wybrać klatkę lub wolierę dla szynszyli?

| 0 Komentarzy

Woliera dla szynszyli – a może klatka? Oto jest pytanie! To dość trudny wybór, biorąc pod uwagę wysokie wymagania szynszyli. Każdy z nas pragnie mieszkać w pięknym, przestronnym wnętrzu, dopasowanym do jego osobowości i charakteru. Tak samo jest ze zwierzętami. Podobnie jak my, świadomie wybierają najlepiej pasujące dla siebie miejsce. Jak więc wybrać przytulne i odpowiednie mieszkanko dla naszej szynszyli?

Czy wiesz, że..?

Szynszyle to skoczne zwierzęta, które uwielbiają skakać, odbijać od ścian i wspinać się ku górze. To gryzonie, które w środowisku naturalnym mieszkają bardzo wysoko w górach, zwinnie poruszając się między kamieniami i za nic mając lęk wysokości. Kiedy zaś mają do dyspozycji półki rozmieszczone na różnych wysokościach, to zawsze wybiorą tę najwyżej położoną. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza kiedy chcemy, aby nasza szynszyla czuła się dobrze i z chęcią wracała do swojego mieszkania.

Jaką wybrać klatkę lub wolierę dla szynszyli?

W dzisiejszych czasach jest wiele różnego rodzaju klatek dla zwierząt. Wybór jest ogromny i na pewno większy niż jeszcze 15 lat temu (przynajmniej jeśli chodzi o wybór odpowiedniej klatki dla szynszyli). Teraz mamy do wyboru klatki piętrowe, wysokie, niskie, kolorowe, z półkami lub bez oraz z różnego rodzaju podwieszanymi mostami, czy drabinkami. Ciężko jest więc wybrać tę najlepszą. Wybierając klatkę musimy wiedzieć dla jakiego zwierzaka będzie przeznaczona, każdy przecież jest inny i każdy potrzebuje innych rozwiązań.

Wymiary klatki dla szynszyli w Polsce i za granicą

Na zachodzie (szczególnie w Niemczech) bardzo popularne są woliery dla szynszyli tworzone na wymiar, zarówno te wolno stojące jak i wbudowane, w pełni dopasowane do stylu i wielkości pomieszczenia. Inne są tam (aniżeli w Polsce) zalecenia dotyczące wielkości klatek/wolier, w których mogą przebywać szynszyle.

Według Bundesministerium für Ernährung und Landwirtschaft (Niemieckiego Ministerstwa Polityki Żywnościowej i Rolnictwa) przyjmuje się za absolutne minimum dla 2 szynszyli: 1m² na 150 cm wysokości, a za każdą dodatkową szynszylę kolejne 0,5m² przy zachowaniu wysokości 150 cm. Z kolei według szwajcarskiego Schweizer Tierschutz STS (Szwajcarska Ochrona Zwierząt) minimalne wymiary klatki/woliery dla dwóch osobników szynszyli to 2m² i wysokość 150 cm. Natomiast według niemieckiego Tierärztliche Vereinigung für Tierschutz (Niemieckie Stowarzyszenie Weterynaryjne ds. dobrostanu zwierząt) minimalne warunki w jakich powinny być trzymane 2 szynszyle to 3m³ na 150 cm wysokości. A według Die Tierschutzverordnung (Szwajcarskie rozporządzenie w sprawie dobrostanu zwierząt), absolutnym minimum jakie powinna mieć klatka/woliera dla 2 szynszyli to wymiary: podłoże 0,5m² i objętość 0,75m³, które odpowiadają wymiarom klatki/woliery (w powierzchni użytkowej) 100×50 cm i 150cm wysokości lub 120x50x120cm. A dla każdego dodatkowego zwierzęcia w klatce lub wolierze należy zagospodarować kolejne 0,5m².

Klatka dla dwóch szynszyli

Niestety w Polsce sytuacja wygląda gorzej, bowiem standardy dla trzymania 2 osobników szynszyli w klatce/wolierze nie są zupełnie korzystne dla szynszyli. Przyjęło się, według niektórych polskich fundacji i stowarzyszeń funkcjonujących na rzecz dobra zwierząt, że minimalne wymiary klatki/woliery dla 2 szynszyli wynoszą: 40x70x100cm lub 60x80x100cm dla 1 szynszyli (zdania jak widać są podzielone i drugi wariant jest już korzystniejszy dla samej szynszyli). W polskim prawie istnieją również zalecenia dotyczące trzymania gryzoni laboratoryjnych (w tym szynszyla), dla której zaleca się na 1 osobnika klatkę o wymiarach: 40x45x34cm lub zgodnie z wytycznymi Rady Europy 60x50x40cm. Niemniej jednak są to wartości laboratoryjne lub stosowane w futrzarskiej hodowli przemysłowej, które dla nas jako posiadaczy szynszyli w domu jako czworonożnego pupila i przyjaciela rodziny nie powinniśmy w ogóle brać pod uwagę.

Wybierając dla naszej szynszyli klatkę/wolierę zwróćmy też uwagę nie tylko na jej rozmiar, jakość materiałów i ogólny wygląd, ale również zawartość. Bowiem konieczne są w niej drewniane półki, rozmieszczone na różnych wysokościach klatki/woliery dla szynszyli.

Przy wyborze klatki/woliery przede wszystkim kierujmy się rozmiarem dopasowanym do ilości szynszyli, które będą w nich mieszkać, zakładając od razu, że będą w niej minimum dwa osobniki tego samego gatunku (najlepiej tej samej płci lub para wysterylizowana). Szynszyle są gryzoniami stadnymi i bardzo emocjonalnymi, które długo przeżywają każdą zmianę i bardzo źle znoszą samotność, a żaden inny gatunek małego zwierzęcia nigdy nie zastąpi jej towarzystwa innej szynszyli. Musimy więc wiedzieć, że posiadanie tylko jednej szynszyli nawet w możliwie jak największej klatce/wolierze przez wiele miesięcy, a nawet całe jej życie, jest niczym innym jak okrucieństwem wobec zwierzęcia, które powinno mieć prawne konsekwencje.

Jak wybrać dobrą klatkę dla szynszyli?

  • Konstrukcja klatki powinna być bardzo duża, wysoka i solidnie wykonana.
  • Na dnie klatki nie może znajdować się krata lub metalowe pręty, które jedynie powodują kontuzje i złamania kończyn szynszyli.
  • Pręty klatki powinny być ocynkowane, dzięki czemu nie rdzewieją.
  • Półki w klatce powinny być grube i szerokie, wykonane z naturalnego, bezpiecznego dla szynszyli drewna.



Woliera dla szynszyli

Świetnym rozwiązaniem jest także drewniana lub metalowa woliera. To wspaniała alternatywa dla klatek, szczególnie jeśli zostanie wykonana według własnego projektu. Dobrze wycisza dźwięki dobiegające oraz świetnie pasuje do wystroju. Niezależnie jednak od tego czy wybierzemy klatkę czy wolierę, powinniśmy pamiętać, aby była odpowiednio dobrana do rodzaju zwierzaka, uwzględniając również jego wiek, sprawność fizyczną czy charakter.

Jak wybrać dobrą wolierę dla szynszyli?

  • Konstrukcja woliery powinna być duża, wysoka (minimum 150 cm) i solidnie wykonana.
  • Pręty woliery lub siatka powinny być ocynkowane i posiadać średniej wielkości „oczka”, lub szeroko rozstawione pręty. Unikajmy wolier mocno zabudowanych, szklanych lub plastikowych, ze znikomym dostępem powietrza.
  • Woliera powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i gustowna, przestronna i jasna.
  • Musi mieć różnej wielkości, mocne półki wykonane z naturalnego drewna lub bezpiecznej płyty. Kilka półek szerokich tak, aby zwierze mogło się całe położyć i kilka mniejszych do wskakiwania i siedzenia.

Jakiej klatki lub woliery dla szynszyli unikać?

  • Za małe i za niskie klatki lub woliery nie są odpowiednie dla szynszyli.
  • Podobnie jak duża przestrzeń, ale bez półek. Klatek lub wolier bez półek powinniśmy stanowczo unikać. Szynszyla powinna mieć możliwość siedzenia na różnych kondygnacjach.
  • Unikajmy półek za małych, wykonanych z niebezpiecznej siatki, nieprzyjemnego metalu lub szkodliwego plastiku.
  • Unikajmy klatek z dużą ilością prętów (nierzadko obtoczonych szkodliwym plastikiem) lub gęsto osiatkowanych, jak również tych wykonanych z pleksi czy szkła. Szynszyla musi mieć nie tylko zapewniony dobry przepływ powietrza, ale też musi swobodnie widzieć do jest poza klatką lub wolierą.
  • Chaotycznie, zupełnie losowo rozmieszczone akcesoria i półki mogą stanowić zagrożenie dla szynszyli.
  • Wyłącznie gałęzie drzew jako półki nie są odpowiednie dla szynszyli. Szynszyla to nie małpa, nie skacze sprawnie po drzewach. Powinny stanowić jedynie dodatek do półek, jako element wystroju oraz pomoc w walce ze stale rosnącymi zębami szynszyli.
  • Szynszyle bardzo źle reagują na mocne, stałe światło LED. Woliera ma przede wszystkim służyć jako bezpieczny, spokojny kąt dla naszego pupila, a nie jako miejsce wystawowe niczym, podświetlana gablota. Dlatego też, oświetlenie w wolierze lub w klatce szynszyli jest całkowicie zbędne.

Podsumowanie

Wybór klatek lub wolier dla szynszyli jest ogromny i może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli chcemy sami zaprojektować wolierę to również nie jest to łatwe zadanie. Dlatego kupując lub projektując klatkę lub wolierę dla szynszyli, warto kierować się zasadą: A ja jakbym się czuł/czuła mieszkając tak jak szynszyla? Wchodząc w rolę naszego pupila i wyobrażając sobie jak będzie korzystać z wielu naszych rozwiązań, dokonajmy najlepszego wyboru.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu: Flickr.com (fot. Danny Kim).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)