nieodpowiednie klatki dla szynszyli

Nieodpowiednie klatki dla szynszyli


W klatce ciasno, smutno i ciemno. Wszędzie tylko pordzewiałe kraty i popękane półki. Nie ma gdzie skoczyć, nie ma jak się odbić, pozostało więc tylko siedzieć w bezruchu. A to tylko kilka problemów nieodpowiedniej klatki dla szynszyli.

Niestety, nadal bardzo często można znaleźć w Internecie klatki, absolutnie niedostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnego gatunku zwierzęcia. I tak, chomika trzymamy w plastikowej, często przypominającej małe pudełko klatce, a świnkę morską wciskamy do małego akwarium. A jak wygląda nieodpowiednia klatka dla szynszyli?

zakazana klatka dla szynszyli

Kupując klatkę w sklepie zoologicznym lub projektując wolierę pamiętajmy, że klatka nie może być więzieniem, lecz nowym, bezpiecznym i przytulnym domem dla naszego pupila.

nieodpowiedni projekt woliery dla szynszyli

Własny projekt woliery nie wystarczy. Klatka musi mieć wiele przemyślanych rozwiązań i urozmaiceń, a przede wszystkim powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb danego gatunku.

Nieodpowiednie klatki dla szynszyli

  • niska – szynszyle są skocznymi gryzoniami, które uwielbiają wspinać się ku górze. Niska klatka niestety im to uniemożliwia.
  • mała – za mała klatka jest błędem nie tylko popełnianym przez posiadaczy szynszyli, lecz także właścicieli pozostałych gryzoni. Nie wiedzieć czemu, jesteśmy wprost przekonani, że im zwierzę jest mniejsze, tym mniejszą klatkę potrzebuje. I tu możemy się mocno zdziwić, bowiem malutki chomiczek, w klatce potrzebuje na prawdę sporo przestrzeni. Musimy pamiętać także, że im większa klatka, tym lepiej, niezależnie od rozmiarów naszego pupila.
  • akwarium i terrarium – to zmory chyba wszystkich świnek morskich i szynszyli. Duże Akwaria czy terraria nadadzą się tylko i wyłącznie dla chomików, rybek, płazów czy gadów.
  • gęsta siatka – projektując wolierę dla zwierzęcia, zwróćmy uwagę na to, aby siatka otaczająca klatkę nie była wykonana z grubych i gęstych splotów (patrz: zdjęcie 4). W takiej klatce zwierzę czuje się źle i niepewnie. Siatka lub metalowa krata w żadnym wypadku nie mogą być również jednym z elementów w klatce pupila, takich jak: półki, drabinki czy dno klatki. Tego typu akcesoria nie tylko powodują duże ryzyko złamań kończyn skocznej szynszyli, ale są też mało przytulnym elementem.
  • brak półek – szynszyle uwielbiają się wspinać, dlatego potrzebują dużej liczby, odpowiednio rozmieszczonych drewnianych półek. Jest to absolutnie niezbędny element wyposażenia każdej klatki i woliery.
  • brak akcesoriów i zabawek – domki, rondelki, tunele, hamaki czy drewniane zabawki są obowiązkowym wyposażeniem każdej klatki gryzoni. Takie akcesoria to nie tylko świetna ozdoba do klatki naszego pupila. To także urozmaicenie zwierzęciu dnia, a dzięki możliwości wyboru legowiska lub półek, szynszyla może (zwłaszcza po kłótni z towarzyszem) pobyć sama, w jednym z jej ulubionych miejsc.
  • gałęzie – duża liczba, gęsto oplecionych gałęzi także nie jest odpowiednia dla szynszyli. Zwierzę podczas niefortunnego skoku może zaklinować łapkę pomiędzy drobnymi gałęziami. Najlepiej więc umieścić w wolierze kilka, ale za to dostatecznie grubych gałęzi. Szynszyla to nie małpa – nie skacze po drzewach, dlatego musimy pamiętać, że gałęzie są jedynie dodatkiem do woliery, a nie jej głównym elementem i zamiennikiem półek.
przykłady złych klatek dla szynszyli

Nie stosujmy w klatce lub wolierze akcesoriów wykonanych z siatki czy kratownicy. Takie elementy nie są miłe dla szynszyli, a co najważniejsze, zwiększają ryzyko urazów kończyn naszego pupila.

zakazana klatka dla szynszyli

(zdjęcie 4) Klatka utworzona z gęstych prętów siatki nie jest odpowiednia dla żadnego zwierzęcia. Będąc w takiej klatce zwierzę czuje się niekomfortowo, wzrasta w nim niepokój i nasila się stres.

Podsumowanie

Zanim wprowadzimy nowe zwierzę do naszego domu, powinniśmy zdobyć o nim jak najwięcej informacji, a następnie dostosować warunki do indywidualnych potrzeb jego gatunku. Wybierając klatkę lub projektując wolierę pamiętajmy, że klatka to nie więzienie, a nowy dom. Sekretem idealnego domu dla pupila jest wczucie się w jego sytuacje i zaprojektowanie takiej woliery, w jakiej sami chcielibyśmy mieszkać.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Caroline Sanstead, Stefano Petroni, Sebastian Gamboa, joliene, gigijin ).

Udostępnij artykuł:

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 12-letniego Bandziorka, 11-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 2-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

2 komentarze

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *