zestaw startowy dla szynszyli

Zestaw startowy dla szynszyli


Pierwszy dzień w nowym domu to dla każdego zwierzęcia ogromny stres. Ważne, aby się prawidłowo przygotować na nadejście nowego domownika. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych, stresowych sytuacji dla nas i naszego nowego pupila.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na kupno szynszyli (mając na uwadze jej nocny tryb życia, charakter i zwyczaje), to nadszedł czas na pierwsze zakupy.

Podstawowa wyprawka dla szynszyli

Akcesoria

 • Transporter – dzięki niemu bezpiecznie przewieziemy zwierzę. Dobry transporter to jednorazowy wydatek.
 • Klatka/woliera – niezależnie od tego, czy wybierzemy klatkę czy wolierę, pamiętajmy, aby była przystosowana do tak skocznych gryzoni jakimi są szynszyle.
 • Podłoże – warto wybrać dobrej jakości ściółkę, która maskuje brzydkie zapachy, dobrze wchłania wilgoć i jednocześnie nie uczula nas i naszej szynszyli.
 • Poidło – wykonane ze szkła lub plastiku. Powinniśmy unikać poideł tanich, które posiadają drut trzymający. Takie rozwiązanie nie sprawdza się zbyt dobrze. Drut może zostać obgryziony, lub odkształcić się z czasem. Pamiętajmy, aby wlewać zawsze czystą wodę, którą wymieniamy codziennie.
 • Miska – powinna być metalowa lub ceramiczna. Unikajmy plastikowych elementów w klatce gryzoni, w tym misek, które nierzadko zwierzę może pogryźć. Wielkość miski również ma znaczenie i powinna być dobrana do ilości zwierząt. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować ilość zjedzonego pokarmu. Mniejsza miseczka ułatwia dozowanie karmy tym, którzy często sypią ją „na oko”.
 • Domek – zwłaszcza w pierwszym dniu szynszyli w naszym domu, domek jest obowiązkowy. Dzięki niemu szynszyla może się schować oraz poczuć się pewnie i bezpiecznie. Warto pamiętać, że domek nie zastępuje hamaka, ponieważ pełni zupełnie inną funkcję.
 • Hamak/rondelek – jest świetnym, atrakcyjnym dodatkiem dla gryzoni, które są w pełni oswojone z nowym właścicielem. Hamak nie spełnia poczucia bezpieczeństwa u gryzoni, za to zapewnia im wygodę i możliwość relaksu.
 • Paśnik – może być w formie kuli, drewniany lub metalowy, ważne, aby znajdowało się w nim siano, które podajemy szynszyli w nieograniczonej ilości.
 • Myjka – szynszyle kąpią się w specjalnym piasku, który dostać możemy w sklepie zoologicznym. Gryzonie czyszczą w ten sposób swoje delikatne futro i skórę. Jednocześnie turlanie się w piasku sprawia im ogromną radość i jest główną atrakcją wybiegu. Piasek sypiemy do myjki zakupionej w sklepie zoologicznym lub do zwykłego, odpowiedniej wielkości naczynia, np. miski.

wyprawka dla szynszyli

Kolorowe zabawki to nie tylko świetna zabawa, ale też pomoc w walce z ciągle rosnącymi zębami.


wyprawka dla szynszyla

Kąpiel w piasku jest obowiązkową czynnością. Dzięki temu szynszyle utrzymują futro w czystości.

Zabawki

 • Drewniane zabawki – kolorowe, barwione naturalnym barwnikiem, przeznaczone dla gryzoni są dostępne niemal w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Wybór zabawek jest ogromny. Dzięki nim gryzoń zaspokaja swoją potrzebę ciągłego gryzienia, ścierając przy tym swoje stale rosnące zęby.
 • Talerz/ drewniana karuzela – to niemal obowiązkowy dodatek do każdej klatki szynszyli. To niesamowita zabawa dla tych małych zwierząt. Dzięki tej zabawce nie tylko dbamy o samopoczucie zwierzęcia, ale też o jego kondycję i zdrowie.

Pokarm

 • Karma – przed zakupem zwierzęcia powinniśmy się dowiedzieć czym wcześniej było karmione. Jeśli karma jest złej jakości, trzeba ją zmienić. Należy to jednak robić sukcesywnie, z uwagi na ich delikatny układ pokarmowy.
 • Siano i zioła – to one powinny odgrywać główną rolę w żywieniu szynszyli i stanowić 95% ich diety. Ważne aby siano i zioła były urozmaicone oraz jak najlepszej jakości.
 • Gryzaki – takie jak: kamień, sepia, wapń czy naturalne patyczki to obowiązkowy dodatek do diety szynszyli. Dostępne są w każdym sklepie zoologicznym. Gryzaki to nie tylko dobra zabawa, ale też ogromna pomoc w ścieraniu zębów.

Poniżej przedstawiam filmik, w którym przedstawione jest przykładowe wyposażenie woliery.

Podsumowanie

Posiadanie zwierzaka to nie tylko ciągłe zabawy, przytulanie i sztuczki. To także ogromna troska i odpowiedzialność. Podobnie jak inne zwierzęta, szynszyle to ciągły wydatek, a zapewnienie im wysokich standardów życia jest niesamowicie kosztowne. Zanim zdecydujemy się na szynszylę zastanówmy się, czy oprócz wszelkich akcesoriów i pokarmu mamy optymalne warunki mieszkalne. Zwierzęciu należy zapewnić wysoki standard życia, nie prze-życia. Dlatego jeśli z jakiś powodów nie możemy szynszyli zapewnić dobrych warunków, to nie powinniśmy takiego zwierzaka mieć wcale.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu: Flickr.com (fot. Danny Kim, Beth L. Alexander, Terri Oda).

Udostępnij artykuł:

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 12-letniego Bandziorka, 11-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 2-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

6 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *