Babka zwyczajna - szynszyle - chillbill

Babka zwyczajna

| 0 Komentarzy

Babka zwyczajna (podobnie jak babka lancetowata) to zioła uniwersalne, a ich właściwości można wykorzystywać na wiele sposobów.

Babka zwyczajna

Zwana również babką szerokolistną, większą albo podróżnikiem, natomiast dawniej była nazywana babczokiem, krwim ogonem, listkiem baśki czy babką świętojańską. To bardzo popularna roślina, która rośnie na trawnikach, działkach, śmietniskach, wzdłuż dróg czy w ogrodach. Jednak długotrwałe stosowanie jednak może przyczynić się do niedoboru witamin, soli mineralnych oraz innych związków.

Skład

Liście babki zwyczajnej są źródłem błonnika pokarmowego, garbników (ok. 4 %), flawonoidów, substancji śluzowych, pektyn, glikozydów irydoidowych (aukubina i katalpol) oraz licznych witamin takich jak: A, C, K, oraz wit. z grupy B.

Opis działania

Babka zwyczajna ma bardzo podobne działanie co babka lancetowata, również działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. To roślina o właściwościach moczopędnych, wykrztuśnych i rozkurczowych. Babka zwyczajna polecana jest szczególnie w przypadku rozwolnienia, czerwonki, zapalenia żołądka, utraty głosu, krwawienia układu moczowego i krwawień brzusznych oraz jelitowych, wymiotów krwią czy w przypadku zespołu jelita drażliwego. Roślina ta pomocna jest również w leczeniu zapalenia zatok, bólu gardła, infekcji jelit, oraz wszelkich infekcjach uszu, zapalenia migdałków, układu moczowego czy zapalenia pęcherza. Babka zwyczajna przyspiesza gojenie się ran, łagodzi oparzenia, oraz szybko likwiduje stłuczenia, opuchlizny i siniaki.

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 13-letniego Bandziorka, 12-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 3-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)