mój sąsiad totoro czyli szynszyla w bajce

Mój sąsiad Totoro czyli szynszyla w japońskim filmie anime


Sympatyczny śpioch o szerokim uśmiechu. Wielki, puszysty leśny przyjaciel. Totoro bo o nim mowa, jest niemalże identyczny jak szynszyla. Czy jest on postacią wzorowaną na naszym ulubieńcu?

„Mori no naka ni, mukashi kara sunderu” („Od wieków mieszka w lesie”) – tak opisywany jest puchaty stwór w piosence z anime „Mój sąsiad Totoro”. Dokładniej mieszka on w wielkim drzewie, w samym środku lasu. Imię Totoro pochodzi od słowa „troll”, jednak zostało one zniekształcone w wymowie przez małą dziewczynkę Mei. Sam Totoro to nic innego jak leśny duszek, który potrafi w ciągu jednej nocy wyczarować las. Nie mieszka on sam. Żyje wśród mniejszych, leśnych duszków – totorzątek.

mój sąsiad Totoro czyli szynszyla w bajce

Scena z bajki „Mój sąsiad Totoro”


szynszyla Totoro

Mei wraz z Totoro i Kotobusem.

Mój sąsiad Totoro

To japoński film anime (jap.Tonari no Totoro), w reżyserii Hayao Miyazakiego. Podobno film jest częściowo biografią samego twórcy. On również sam został z ojcem, gdy jego matka musiała zostać w szpitalu. Premiera anime na świecie odbyła się w 1988 roku. Za produkcją filmu stoi słynne studio Ghibli. Wizerunek tytułowego bohatera jest częścią logo wytwórni. A film „Mój sąsiad Totoro” stał się niemal obiektem kultu narodowego w Japonii.

Akcja filmu anime rozgrywa się w latach 50/60 XX wieku. Pan Kusakabe wraz z dwiema córkami (Satsuki i Mei) przeprowadza się na wieś. Mieszkają oni w opuszczonej, nieco tajemniczej chatce. Dziewczynki szybko zawierają nowe znajomości i zwiedzają nieznane miejsca, które jak się okazuje przepełnione są magią. Satsuki i Mei spotykają małe, czarne kulki, zamieszkujące ich dom – Susuwatari (niegroźne duszki, które zawsze opuszczają dom, zaraz po wprowadzeniu się ludzi). Później, podczas zabawy w pobliskim lesie Satsuki i jej młodsza siostra przypadkiem poznają Totoro. Wielkiego, przyjaznego duszka mieszkającego w pobliskim lesie. Dziewczynki szybko się zaprzyjaźniają z pluszowym potworkiem i innymi mniejszymi duszkami lasu. Miłe chwile przerywają wieści ze szpitala. Mama Mei i Satsuki nie może wrócić do domu w ustalonym terminie. Młodsza córka postanawia więc na własną rękę wyruszyć do mamy.

mój sąsiad totoro

W Japonii podobizna Totoro jest niezwykle popularna. Pluszowe maskotki można spotkać niemal wszędzie.


totoro chinchilla

Totoro i słynny Kotobus, który pomaga Satsuki odnaleźć młodszą siostrę.


totoro szynszyla w bajce

Postaci z bajki „Mój sąsiad Totoro” przed wejściem do japońskiej restauracji.


totoro szynszyla w bajkach

W sklepach jest ogromny wybór maskotek z tej bajki. Każdy więc może znaleźć coś dla siebie.

Bajka nie tylko dla dzieci

To film, który porusza temat japońskich wierzeń i uczy szacunku do przyrody. Pokazuje jak ważna jest miłość i jak cenna jest przyjaźń. Pełna nadziei i optymizmu opowieść o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wspaniała, wzruszająca historia o losach typowej, zwykłej rodziny. To magiczna podróż do świata dziecięcej wyobraźni. Dorośli choć na chwilę mogą oderwać się od spraw przyziemnych i przypomnieć sobie chwile swojego dzieciństwa.

szynszyla totoro

Czy Totoro jest wzorowany na szynszyli?

Moja szynszyla Totoro

Czy reżyser tworząc postać duszka lasu wzorował się na szynszyli? – tego nie wiadomo. Kolorystyka futra przypomina dokładnie takie jakie posiada szynszyla standard. Natomiast kształt sylwetki i zachowanie tytułowego bohatera mogłoby wskazywać, że mamy do czynienia z wielkim gryzoniem. Jedno wiem na pewno. Każde zwierzę jest dobre, wyjątkowe i magiczne na swój sposób. A gdybyśmy mogli zrozumieć jego mowę, to mogłoby się okazać, że jest dokładnie takie, jak ten bajkowy, przyjazny Totoro.

Poniżej przedstawiam krótki film, w którym możemy zobaczyć różnej wielkości maskotki z wizerunkiem Totoro.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.Pl pochodzą z serwisu:Flickr.com (fot. Magadem, Andrew Mitchell, Frantisek Fuka, Camknows, Jen, Micah Sittig, Patrick Lauke).

Udostępnij artykuł:

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 12-letniego Bandziorka, 11-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 2-letniego Billy’ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

3 komentarze

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *