Dieta szynszyli - szynszyle -chillbill

Dieta szynszyli

| 3 komentarze

Słysząc słowo „dieta” wyobrażamy sobie konieczność ograniczania ilości produktów spożywczych i odmawiania sobie najsmaczniejszych potraw. Kojarzy się raczej z rygorem niż przyjemnym, zdrowym stylem życia.

Dlatego, gdy stosujemy dietę dla swojego pupila, z bólem serca odmawiamy kolejnego smakołyku, zaczynając mu współczuć. Jesteśmy wprost przekonani, że gdy nie damy kolejnego łakocia, na pewno nam to zapamięta!

Dieta szynszyli na wolności

W naturalnym środowisku szynszyle zjadają do 21 gatunków roślin, z czego wiele z nich jest dostępnych sezonowo. Główną rośliną od której zależy populacja szynszyli małej jest Puya Berteroniana. Szynszyle żywią się też owocami, ziarnami i nie pogardzą drobnymi insektami.

Odżywianie szynszyli w hodowli

Dieta szynszyli hodowlanej jest zupełnie inna. Żywi się ona głównie sianem, a jadłospis prosto z Chile mógłby zaburzyć jej delikatny układ trawienny.

dieta szynszyli

Jeden z gatunków roślin zielnych z rodziny bromeliowatych. Roślinność ta występuje w rejonach Chile (Ameryka Południowa) i także znajduje się w menu szynszyli dzikiej

dieta szynszyli

Puya berteroniana w środowisku naturalnym stanowi 80% diety szynszyli. Coraz mniejsze występowanie tej rośliny sprawia, że gatunek szynszyli małej jest zagrożony

Co więc powinna jeść szynszyla?

  • Siano i zioła – powinny stanowić 95% diety.
  • Smakołyki – zawsze podajemy w małych ilościach, odpowiednie łakocie.
  • Patyczki – powinniśmy podawać bez ograniczeń i tylko z drzew nieszkodliwych dla szynszyli. Potrzebne są do ścierania ich zębów.
  • Karma lub granulat – obojętnie jaką wybierzemy, żadna nigdy nie będzie dobra. Starajmy się jednak, wybierać produkt najlepszej jakości.
  • Woda – szynszyla wypija od 70 – 80 ml wody. Powinniśmy podawać wodę mineralną, niegazowaną, przegotowaną, filtrowaną lub wodę z dodatkiem witamin, którą można znaleźć w sklepie zoologicznym. Szynszyla musi mieć codzienny dostęp do świeżej wody.
dieta szynszyla

Siano jest głównym pokarmem szynszyli

dieta szynszyli

Dieta dzikich szynszyli jest bogata we włókno

Układ trawienny

Szynszyle posiadają niezwykle wrażliwy układ trawienny. Co oznacza, że każda zmiana w diecie powinna być wprowadzana stopniowo. Powinniśmy sukcesywnie dodawać nowy pokarm do poprzedniego, aby pupil nie miał przykrych dolegliwości bólowych. Ważne też, aby nie podawać szynszyli świeżych, soczystych owoców i warzyw, tak jak robimy to np. w przypadku świnki morskiej. To bardzo ważne, bo nieodpowiednie ilości i nieodpowiedniej jakości karma (do tego przesadnie urozmaicona), może przyczynić się do wielu dolegliwości czy zaburzeń chorobowych tych zwierząt.

Zdrowa szynszyla to szczęśliwa szynszyla

Prawidłowo zbilansowana dieta zapewnia nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne zwierzęcia. Dobrze przemyślana często jest podstawową metodą leczenia chorób czy dolegliwości. Dzięki odpowiedniej jakości i ilości składników odżywczych możemy uniknąć chorób, które dopiero rozwijają się organizmie. Zapewniając zwierzęciu bogatą w wartościowe elementy dietę, dbamy by mogło cieszyć się zdrowiem przez długie lata. To od nas zależy czy zwierzę będzie zdrowe, pełne sił i skore do zabaw.

prawidłowe żywienie szynszyli

W domowej hodowli szynszyli to siano i zioła powinny stanowić główny element ich diety.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Stephen Zopf, Pato Nova, James Gaither, Josh More).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

3 komentarze

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)