
Dieta szynszyli
| 3 komentarze
Słysząc słowo „dieta” wyobrażamy sobie konieczność ograniczania ilości produktów spożywczych i odmawiania sobie najsmaczniejszych potraw. Kojarzy się raczej z rygorem niż przyjemnym, zdrowym stylem życia.
Dlatego, gdy stosujemy dietę dla swojego pupila, z bólem serca odmawiamy kolejnego smakołyku, zaczynając mu współczuć. Jesteśmy wprost przekonani, że gdy nie damy kolejnego łakocia, na pewno nam to zapamięta!
Dieta szynszyli na wolności
W naturalnym środowisku szynszyle zjadają do 21 gatunków roślin, z czego wiele z nich jest dostępnych sezonowo. Główną rośliną od której zależy populacja szynszyli małej jest Puya Berteroniana. Szynszyle żywią się też owocami, ziarnami i nie pogardzą drobnymi insektami.
Odżywianie szynszyli w hodowli
Dieta szynszyli hodowlanej jest zupełnie inna. Żywi się ona głównie sianem, a jadłospis prosto z Chile mógłby zaburzyć jej delikatny układ trawienny.

Jeden z gatunków roślin zielnych z rodziny bromeliowatych. Roślinność ta występuje w rejonach Chile (Ameryka Południowa) i także znajduje się w menu szynszyli dzikiej

Puya berteroniana w środowisku naturalnym stanowi 80% diety szynszyli. Coraz mniejsze występowanie tej rośliny sprawia, że gatunek szynszyli małej jest zagrożony
Co więc powinna jeść szynszyla?
- Siano i zioła – powinny stanowić 95% diety.
- Smakołyki – zawsze podajemy w małych ilościach, odpowiednie łakocie.
- Patyczki – powinniśmy podawać bez ograniczeń i tylko z drzew nieszkodliwych dla szynszyli. Potrzebne są do ścierania ich zębów.
- Karma lub granulat – obojętnie jaką wybierzemy, żadna nigdy nie będzie dobra. Starajmy się jednak, wybierać produkt najlepszej jakości.
- Woda – szynszyla wypija od 70 – 80 ml wody. Powinniśmy podawać wodę mineralną, niegazowaną, przegotowaną, filtrowaną lub wodę z dodatkiem witamin, którą można znaleźć w sklepie zoologicznym. Szynszyla musi mieć codzienny dostęp do świeżej wody.

Siano jest głównym pokarmem szynszyli

Dieta dzikich szynszyli jest bogata we włókno
Układ trawienny
Szynszyle posiadają niezwykle wrażliwy układ trawienny. Co oznacza, że każda zmiana w diecie powinna być wprowadzana stopniowo. Powinniśmy sukcesywnie dodawać nowy pokarm do poprzedniego, aby pupil nie miał przykrych dolegliwości bólowych. Ważne też, aby nie podawać szynszyli świeżych, soczystych owoców i warzyw, tak jak robimy to np. w przypadku świnki morskiej. To bardzo ważne, bo nieodpowiednie ilości i nieodpowiedniej jakości karma (do tego przesadnie urozmaicona), może przyczynić się do wielu dolegliwości czy zaburzeń chorobowych tych zwierząt.
Zdrowa szynszyla to szczęśliwa szynszyla
Prawidłowo zbilansowana dieta zapewnia nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne zwierzęcia. Dobrze przemyślana często jest podstawową metodą leczenia chorób czy dolegliwości. Dzięki odpowiedniej jakości i ilości składników odżywczych możemy uniknąć chorób, które dopiero rozwijają się organizmie. Zapewniając zwierzęciu bogatą w wartościowe elementy dietę, dbamy by mogło cieszyć się zdrowiem przez długie lata. To od nas zależy czy zwierzę będzie zdrowe, pełne sił i skore do zabaw.

W domowej hodowli szynszyli to siano i zioła powinny stanowić główny element ich diety.
Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Stephen Zopf, Pato Nova, James Gaither, Josh More).
Z tym sianem to nie wiedziałem. Mój Fafnir je głównie granulat i trochę siana ale widzę, że trzeba to będzie zmienić. Szynszyla mam od niedawna i ciągle się jeszcze uczę. BTW super blog, wiele nowych rzeczy się dowiedziałem i z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy! :D
Dziękuję. Ciesze się, że blog się podoba i mogę komuś pomóc. :)
Fafnir fajne imię – jak dla smoka ;)
Bardzo fajny wpis. Nie wiedziałam, że siano i zioła to 95% diety. Zawsze dawałam sporo suchej karmy, ale teraz to zmienię :)