Dzika róża - szynszyle - chillbill

Dzika róża

| 2 komentarze

Dzika róża jest nie tylko bardzo ładnym kwiatem, którego na co dzień możemy podziwiać, ale z racji swoich leczniczych właściwości ma również wiele zastosowań w medycynie.

Dzika róża jest bardzo popularną i mało wymagającą rośliną, która występuje głównie w parkach miejskich, obrzeżach lasów, przy drogach czy w pobliżu domostw. Ciekawe jest to, że dawniej owoce dzikiej róży nosiły nazwę m.in. babiej dupy czy bobidupy, ze względu na charakterystyczny, anatomiczny kształt szupinki.

Skład

Dzika róża zawiera witaminę C (kwas askorbinowy) oraz A, B1, B2, E i K (śladowe ilości), karotenoidy (likopen, beta-karoten), pektyny, garbniki, flawonoidy, alkohole cukrowe, olejek eteryczny, kwasy organiczne (m.in. bursztynowy, cytrynowy i jabłkowy) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (w nasionach owocu).

Opis działania

Owoce dzikiej róży mają niewielkie działanie rozluźniające, żółciopędne, wzmacniające i lekko moczopędne. Ze względu na obecność flawonoidów, owoc dzikiej róży ma również działanie antyoksydacyjne i stabilizujące ściany naczyń włosowatych. Dodatkowo roślina wykazuje właściwości przeciwreumatyczne, przeciwzapalne oraz uśmierza bóle artretyczne. Dzika róża dodawana jest do wielu mieszanek ziołowych, które działają wspomagająco na przemianę materii, oczyszczają krew, pęcherz moczowy i nerki, a także zwiększają odporność organizmu.

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 13-letniego Bandziorka, 12-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 3-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

2 komentarze

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)