Jak podawać szynszyli siano - szynszyle - chillbill

Jak podawać szynszyli siano?

| 4 komentarze

Pełna garść siana wrzucona pospiesznie na dół woliery. Porozrzucane po klatce mokre źdźbła traw. Dzienna porcja siana dla naszego pupila stanowczo nie powinna tak wyglądać.

Wysokogatunkowe źdźbła o przepięknym zapachu łąki są podstawowym elementem diety szynszyli w hodowli. Zanim jednak podamy pyszne siano naszemu pupilowi, powinniśmy umieścić je w specjalnie stworzonym do tego celu paśniku.

Odpowiedni paśnik

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów karmideł, a wybór jednego z nich może być dla nas nie lada wyzwaniem. W dobrych sklepach zoologicznych możemy dostać paśniki plastikowe, drewniane lub metalowe. Podwieszane na łańcuchu, w formie kuli lub pnia drzewa, z dodatkowo wyciętymi otworami. Możemy również znaleźć paśnik wolno stojący, składany lub mocowany bezpośrednio na haczykach. Co więcej, niektóre karmidła posiadają dodatkowe elementy, takie jak dzwonek czy mocowania na owoce. Paśniki mają więc nie tylko praktyczne zastosowanie, ale dają również ogromną radość naszemu pupilowi, który może wybierać z niego pojedyncze źdźbła suchych traw.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy paśnik nadaje się dla tak skocznych i żywiołowych gryzoni, jakimi są szynszyle. To bardzo ważne, ponieważ podczas wyboru odpowiedniego paśnika powinniśmy kierować się nie tylko jego ładnym wyglądem i zastosowaniem, ale również bezpieczeństwem naszego pupila.

w czym podawać szynszyli siano

Pieniek brzozowy to jeden z wielu rodzajów paśników. Takie karmidło to również świetna pomoc w walce ze stale rosnącymi zębami szynszyli

jak podawać siano dla szynszyli

Metalowy paśnik w kształcie kuli to równie ciekawy pomysł na przechowywanie dziennej porcji siana dla naszego pupila

Dlaczego należy podawać siano w paśniku?

Siano jest podstawowym i głównym elementem w diecie szynszyli. I podobnie jak dzienną porcję karmy czy ziół sypiemy do miski, tak siano powinno mieć swoje miejsce. Paśnik przede wszystkim ma chronić siano przed ewentualnymi zanieczyszczeniami od moczu i odchodów.

Bardzo ważne aby nie doszło do zabrudzenia siana, ponieważ zawilgocone, brudne źdźbła traw są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia zwierzęcia. Podczas konsumpcji zanieczyszczonego siana przez szynszylę, dochodzi często do zatoru jelit. To bardzo niebezpieczne dla życia naszego pupila do tego stopnia, że nierzadko kończy się jego śmiercią. Dlatego tak ważne jest użycie paśnika i pod żadnym pozorem niestosowanie siana jako elementu ściółki.

jaki dać paśnik szynszyli

Paśnik wypełniony źdźbłami traw to nie tylko ochrona suszonego siana przed zabrudzeniem. To także ogromna frajda podczas jedzenia dla naszego pupila

jak podawać siano szynszyli

Siano jest podstawą diety szynszyli w hodowli, dlatego nie powinniśmy go traktować jako ściółkę i wyścielać nim dna klatki pupila.

Podsumowanie

Siano w diecie szynszyli jest bardzo ważne, jednak sposób jego podania jest równie istotny. Nie bagatelizujmy więc problemu jakim jest brak karmidła, zwłaszcza jeśli chodzi tu o zdrowie naszego pupila. Chcemy przecież, aby cieszył się z nami zdrowiem przez długie lata.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Patricia Stockebrand, Richie C).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

4 komentarze

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)