Jak pomóc szynszyli w upalne dni - szynszyle - chillbill

Jak pomóc szynszyli w upalne dni?

| 0 Komentarzy

Uniesione stópki, położone, ciepłe uszka. Jest tak upalnie, że szynszyle leżą słodko brzuchami do góry.

Gęste i lśniące futro szynszyli, które na co dzień napawa je dumą, w gorące dni niestety jest dla nich udręką. Leżą wtedy zmęczone na półce, ciężko przy tym oddychając. I pomimo tego, że jest to bardzo słodki widok, to jednak niesie on ze sobą śmiertelne ryzyko przegrzania. Jak więc pomóc szynszyli w upalne dni?

Sposoby dla ochłody

  • satynowa poszewka – możemy nawlec nią hamak, na którym leżakują nasze szynszyle. Delikatny i chłodny materiał ochłodzi szynszylę zapewniając jej komfortowe leżakowanie w upalne dni. Jednak nie należy stosować tej metody jako jedynej.
  • kostki lodu – szybki i prosty sposób, który podobnie jak w przypadku satynowej poszewki, powinien być stosowany wraz z innymi metodami. Kostkę lodu podajemy szynszyli, tak aby mogła ją lizać lub gryźć.
  • zimny pył do kąpieli – miskę z pyłkiem dla szynszyli wkładamy na kilka minut do zamrażarki lub lodówki. Kąpiel szynszyli w zimnym piasku wspaniale je orzeźwia i ochładza. Pozwalamy szynszyli siedzieć w zimnym pyle do czasu jego zabrudzenia i ogrzania.
  • wkład do lodówki turystycznej – owinięty w gładką poszewkę lub skarpetę może być bezpośrednio włożony do klatki szynszyli.
  • plastikowa butelka z zimną wodą – do małej butelki wlewamy zimną wodę dodatkowo schłodzoną kostkami lodu. Zakręconą butelkę podobnie jak wkład, zawijamy w cienką poszewkę lub skarpetkę i kładziemy do klatki w miejscu, w którym chętnie odpoczywa nasz pupil.
  • wentylator – zimny nawiew powietrza pomoże szynszyli przetrwać upalny dzień. Ważne aby strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na szynszylę. Umieszczając wentylator zachowajmy odpowiednią odległość, aby nie przewiać lub nie zaziębić naszego pupila.
  • płytka marmurowa – schłodzoną uprzednio w lodówce lub zamrażalce płytkę podajemy szynszyli do klatki. Kamienie zebrane na dworze szybko się nagrzewają do wysokiej temperatury. Nie sprawdzą się więc tak jak te wykonane np. z marmuru.
  • lodówka – to potocznie nazywany kamienny pojemnik na wkład, specjalnie wykuty przez kamieniarza. Dzięki niemu szynszyla ma możliwość ochłodzenia swojego ciała. Lodówka trzyma zimno nawet do 12 godzin, dlatego też jest to jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych metod chłodzenia szynszyli.
upał a szynszyla

Szynszyla mała w domowej hodowli

szynszyla w gorące dni

Szynszyla leżąca na boku

Podsumowanie

Z upałami nie ma żartów. Szynszyla pozostawiona w pomieszczeniu o zbyt wysokiej temperaturze może nie tylko bardzo szybko się odwodnić, ale dostać udaru cieplnego, który jest szczególnie groźny dla małej szynszyli.

Udar cieplny rozpoznany zbyt późno grozi utratą przytomności zwierzęcia i nierzadko kończy się śmiercią. Dlatego też nie lekceważmy wysokich temperatur i zadbajmy o odpowiednią opiekę nad zwierzęciem, szczególnie wtedy, gdy nie ma nas w domu.

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)