Karmy dla szynszyli - szynszyle - chillbill

Karmy dla szynszyli

| 6 komentarzy

Okrągłe, kolorowe kuleczki czy podłużne i zielone pałeczki? W formie granulatu czy mieszanki zbóż? Wybór dobrej karmy to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szynszylami.

Wybór karm i jej rodzajów w sklepach zoologicznych jest ogromny. Łatwo się pogubić wśród kolorowych opakowań, z których patrzą na nas szczęśliwe pyszczki zwierzaków. Ale czy karma, na której narysowana jest szynszyla na pewno jest przeznaczona dla niej? – Niekoniecznie.

Prawda o karmach

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że nie istnieje pojęcie karmy idealnej. Tak naprawdę nie ma znaczenia, którą wybierzemy. Żadna nie potrafi w pełni zaspokoić naturalnego zapotrzebowania szynszyli na wszystkie składniki odżywcze.
Teoretycznie, powinniśmy wybierać pokarm zbliżony do tego, jaki znajdował się w naturalnym środowisku szynszyli. A To z kolei dość trudne, zwłaszcza że nie mamy możliwości zerwania roślin lub traw, którymi żywią się na wolności.

Mieszanka dla szynszyli

Nieco droższa mieszanka dla szynszyli (ok. 20 zł 600 g)

jaką karmę wybrać dla szynszyli

To siano i zioła stanowią podstawę diety szynszyli

Jaką karmę wybrać?

Kupując karmę zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Prawidłowo zbilansowana karma posiada od 16-35% włókna surowego, 16-20% białka oraz 2-5% tłuszczu. To ważne, bo szukając właściwej karmy powinniśmy wybrać tę, która ma zbliżony skład procentowy. Bardzo ważna jest też odpowiednia twardość pokarmu, dzięki temu szynszyla ma możliwość ścierania zębów.

Karmy dla szynszyli

Karma dla szynszyli w postaci granulatu (ok.30 zł 2 kg)

Karmy dla szynszyli

Karma dla szynszyli w postaci pelletu (ok.40 zł 1,75 kg)

Jakiej karmy unikać?

Nie kupujmy karm, które są niesamowicie tanie. To jakość, a nie cena świadczą o dobrym produkcie. Nie powinniśmy kupować karm, które w swoim składzie posiadają przewagę zbóż i ich pochodnych. Pokarm, który zawiera m.in. ziarna zbóż, nasiona słonecznika, kukurydzę czy chrupki barwione sztucznymi barwnikami, nie jest odpowiedni dla naszych pupili.

granulat dla gryzoni

Od lewej: Popularna, tania mieszanka z niepotrzebnymi zapychaczami (ok 5 zł 500 ml). Po prawej droższy, dobrej jakości granulat (ok.16 zł 250 g).

Jakie są ceny karm dla szynszyli?

Ceny są różne, ale wszystkie zależne od jakości pokarmu. Tak więc za zwykłą mieszankę zapłacimy od ok. 18 zł za niecały 1 kg karmy. Natomiast za granulat wydamy od ok.40 zł za 1,5 kg karmy. Istnieją również o wiele tańsze propozycje karm dla szynszyli. Są one dostępne nie tylko w sklepach zoologicznych. Jednak takiego rodzaju karm, jak i tych na wagę nie należy brać pod uwagę wcale.

karma dla szynszyla

Podsumowanie

Efektów złej diety nie widać od razu. To dość długi proces. Nie warto jednak ryzykować, zastanawiając się jak nasz pupil będzie się czuł za np. 10 lat. W niektórych przypadkach nie będzie nawet możliwości zaobserwowania skutków ubocznych złej karmy. To dlatego, że nasz pupil może ich zwyczajnie nie doczekać.

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

6 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)