Klimat w naturalnym środowisku szynszyli - szynszyle - chillbill

Klimat w naturalnym środowisku szynszyli

| 1 Komentarz

Zapach unoszącego się w powietrzu kurzu i ciepło rozgrzanych skał. Chłodne groty, skaliste szczeliny, rozgrzana, sucha ziemia i cudowny, mięciutki piaseczek.

Klimat w środowisku naturalnym szynszyli

Pochodzimy z Ameryki Łacińskiej, a dokładniej Chile – ojczyzny Szynszyli Małej. Choć za dnia bywa tam bardzo gorąco, to noce zdarzają się niezwykle chłodne. Wahania temperatur to więc dla nas norma. Jesteśmy przyzwyczajeni do skrajnych temperatur.

Klimat w Chile

Chile jest krajem kontrastujących klimatów i zróżnicowanej pogody, a to dlatego że znajdują się tu aż cztery strefy klimatyczne. Północna część kraju charakteryzuje się klimatem zwrotnikowym suchym i bardzo suchym. Do tego stopnia, że w niektórych miejscach na północy nie padało nawet od ponad 400 lat! W centralnej części Chile występuje klimat podzwrotnikowy, co oznacza częste opady deszczu. Jest on mniej więcej zbliżony do klimatu śródziemnomorskiego. Natomiast południowe Chile wyróżnia się klimatem umiarkowanym, który jest pod silnym wpływem powietrza oceanicznego. Jako, że Chile są regionem górzystym, występuje tu także klimat górski, o piętrowym układzie klimatyczno-roślinnym.

W Chile dni bywają gorące i suche. W lecie (od końca listopada do końca lutego) temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Noce z kolei są zaś niezwykle zimne. Zimą natomiast (od końca lipca do października) temperatury utrzymują w okolicach 10-15 stopni.

szynszyle w swoim naturalnym klimacie

Ameryka Południowa to miejsce, z którego pochodzą szynszyle. A tak wygląda ich naturalne środowisko.

Jak szynszyle radzą sobie z temperaturą?

W naturalnym środowisku żyjemy w temperaturze wahającej się od 10 do ponad 30 stopni Celsjusza. Upał nie sprzyja jednak naszemu samopoczuciu, gdyż wraz ze wzrostem temperatury, stajemy się bardziej nerwowe i drażliwe. Lepiej znosimy bowiem nieco niższe temperatury, niż suche i upalne dni.

Mieszkanie szynszyli

Aby uchronić się przed drapieżnikiem lub gorącymi promieniami słońca, budujemy nory, najczęściej między skałami, grotami lub w szczelinach skalnych. W ciągu dnia bardzo trudno nas spotkać, gdyż staramy się unikać tak upałów, jak i drapieżników.

klimat w środowisku szynszyli

Szynszyle są aktywne nocą, a w ciągu dnia przebywają w skalnych norkach.

Podsumowanie

Niech Was nie zmyli klimat Północnych Chile. Nie myślcie, że lubimy wysokie temperatury i całodniowe wygrzewanie się na słońcu. Wręcz przeciwnie. Na co dzień zwykle unikamy upalnego słońca i często wychodzimy tylko wtedy, gdy robi się ciemno i chłodno. Dlatego ważne, aby podczas upałów nie narażać nas na przebywanie w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Alvaro Alegria, Stephen Zopf, Povl Abrahamsen).

Autor artykułu

Najstarsza spośród naszych szynszyli, 16-letnia samica. Jest nieco wiekowa i nie widzi najlepiej, ale jest żwawa i pełna szalonych pomysłów jak nikt inny (stąd przydomek "Ślepa Furia"). Ona najlepiej zna życie szynszyli zarówno od tej lepszej, jak i gorszej strony. Urodzona na fermie, nie miała nadziei na lepszy los. Po latach cierpienia znalazła jednak ciepły i kochający dom.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

1 komentarz

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)