Melisa lekarska - szynszyle - chillbill

Melisa lekarska

| 1 Komentarz

To jedna z najpopularniejszych roślin o działaniu uspokajającym i nasennym. Melisa lekarska posiada również wiele innych właściwości, pozytywnie wpływających na zdrowie.

Melisa lekarska

To roślina o silnym zapachu zbliżonym do cytryny. Stosuje się ją z powodzeniem nie tylko w medycynie, ale także w kuchni jako dodatek do wielu potraw.

Skład

Liście melisy lekarskiej zawierają olejek eteryczny( m.in. kariofilen i cytral, które odpowiadają za działanie uspokajające), garbniki (do 5%), polifenole, flawonoidy i substancje gorzkie.

Działanie

Melisa lekarska działa uspokajająco, nasennie, żółciopędne i wiatropędne. Dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i rozkurczające. Ziele melisy polecane jest przy nerwowych dolegliwościach żołądkowych i jelitowych, bólach miesiączkowych, bólach głowy, opryszczki, zgagi,a także jako środek do pielęgnacji przetłuszczających się włosów.

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

1 komentarz

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)