Jak odchudzić szynszylę - szynszyle - chillbill

Jak odchudzić szynszylę?

| 0 Komentarzy

Puchowe i okrągłe, z wielkimi pulchnymi policzkami, które podkreślają wygląd pączka. Szynszyle, bo o nich mowa już z natury wyglądają na puszyste. Wiedzą o tym, dlatego z łatwością przychodzi im wmawianie nam, że nie potrzebują odchudzania.

Odchudzanie szynszyli

Odchudzanie to proces, który zmierza do poprawy trawienia, spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej i budowania masy mięśniowej. Polega na zmniejszeniu zapotrzebowania na jedzenie, a w efekcie do ogólnej zmiany odżywiania. U szynszyli redukcja wagi jest trudna. Odchudzanie zwierzęcia polega na stopniowym, ale stałym redukowaniu ilości wysokokalorycznego pokarmu i zastępowaniu go dużej ilości włóknem pokarmowym.

Zmieńmy swoje nastawienie

W odchudzaniu zwierzęcia przede wszystkim musimy zacząć od siebie, bo to my jesteśmy główną przyczyną ich otyłości.

Jak odchudzić szynszylę?

Samica szynszyli małej

Wszelkie rożki, dropsy, ciasteczka czy kolby, nawet raz na jakiś czas są zaspokojeniem tylko i wyłącznie naszej potrzeby. Podając kolejny wysokoenergetyczny smakołyk myślimy, że szynszyla będzie nam wdzięczna i szczęśliwa. Otóż wdzięczna będzie na pewno, bo to łakome prosiaczki, które zjedzą prawie wszystko. Niekoniecznie jednak będzie czuła się dobrze. Wręcz przeciwnie, zła, wysokokaloryczna dieta doprowadzi szynszylę do wielu problemów ze zdrowiem.

W trakcie diety nie podajemy

 • Przysmaków – to dość trudne, bo szynszyle w ciągu dnia mają różne zachcianki.
 • Przekąsek – zacznie się bunt w stylu ” ja się wyprowadzam, skoro nie dajesz mi jedzenia przed i po posiłkach!”
 • Suszonych owoców i warzyw – staramy się ograniczyć ich ilość, natomiast świeże owoce i warzywa w ogóle nie powinny się znaleźć w diecie szynszyli.
 • Nagród – tu będzie ciężko, ale nie możemy się złamać. Szynszyla będzie nam wmawiać, że skoro zrobiła coś dobrze, to należy jej się nagroda.

Ćwiczenia dla szynszyli

Musimy wiedzieć, że samo wypuszczenie z klatki zwierzęcia nie przyczyni się do poprawy jego sprawności fizycznej. Jeśli zwierzę ma problemy z nadwagą, powinniśmy wymusić na nim maksymalnie dużo aktywności fizycznej. Jest wiele zabaw, które zapewniają zwierzęciu odpowiednią porcję ruchu. Dzięki temu nie tylko dbamy o zdrowie naszej szynszyli, ale także budujemy z nią więź poprzez wspólną zabawę.

 • Labirynt – z kartonów budujemy ścieżki, na których układamy jedzenie. Szynszyla, aby zdobyć pokarm będzie musiała przejść dłuższy odcinek trasy metodą prób i błędów.
 • Tunelowanie – rozstawiamy tunel o średnicy odpowiadającej wielkości szynszyli po pokoju. W środku tunelu kładziemy pokarm. Aby zdobyć jedzenie zwierzę będzie musiało wczołgać się do tunelu.
 • Rambo – ćwiczenie polegające na rozstawieniu po pokoju kartonów różnej wielkości, na których umieszczamy pokarm. Szynszyla aby zdobyć jedzenie, będzie musiała wskoczyć na karton.
 • Brygada RR – polega na wprowadzeniu dla naszego pupila towarzystwa, które go zaciekawi i rozrusza szynszylę.
 • Sherlock Holmes – ćwiczenie zachęcające szynszylę do poszukiwania jedzenia po całym dostępnym dla niej terenie.

Przyrządy do ćwiczeń

 • Kołowrotek – zrobiony z metalowej lub plastikowej miski.
 • Talerz – okrągły, pochylony przyrząd wykonany z plastiku lub metalu.
 • Tunel – może być z kartonu, plastiku lub materiału. Ważne, aby obył odpowiedniej średnicy.
 • Karuzela – okrągła, płaska drewniana platforma. Jedno z bezpieczniejszych, polecanych rozwiązań.

Takie przedmioty to nie tylko duża pomoc w walce z otyłością zwierzęcia. To także ogromna frajda dla samego pupila. Przed zakupem przyrządu powinniśmy zwrócić uwagę, aby był dostosowany do wielkości szynszyli. Natomiast jeśli planujemy zakup kołowrotka, wybierzmy ten, który zamiast szczebelek posiada gładką, ewentualnie wykonaną z drobnej siatki powierzchnię.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że jako opiekunowie jesteśmy za swoje zwierzę odpowiedzialni, a nasz pupil chcąc czy nie, jest na nas zdany. Dlatego też zwierzę oczekuje od nas mądrych i poważnych decyzji, zwłaszcza jeśli chodzi o jego zdrowie. Musimy wiedzieć, aby odchudzanie lub jakąkolwiek ingerencję w zdrowie zwierzęcia zawsze konsultować z lekarzem weterynarii. Nie wolno zwierzęcia leczyć w taki sposób, jaki nam się tylko wydaje, nie mając dostatecznej wiedzy.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu: Flickr.com (fot. Tony Cyphert, ChinchillaFactsSite.com)

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)