Przerost zębów u szynszyli - szynszyle - chillbill

Przerost zębów u szynszyli

| 7 komentarzy

Problemy z zębami u szynszyli często są wynikiem braku dostatecznych informacji na temat tych zwierząt – to błąd. Zwierzę należy obserwować, aby w odpowiednim momencie móc zareagować.

Gryzonie gryzą wszystko, co znajdzie się wokół nich i co nie jest twardsze od ich zębów. Uwielbiają obgryzać nieodpowiednie przedmioty i nie odmówią sobie skosztowania papieru, kartonu, drewna, a także ścian czy futryn. Stały wzrost siekaczy sprawia, że muszą je stale ścierać, dlatego też ich żądza gryzienia jest tak silna. Szynszyla na wolności utrzymuje odpowiednią długość swoich zębów poprzez ścieranie zębów na twardych pokarmach, przedmiotach do budowy nor lub podczas wgryzania się w napotkane przedmioty.

przerost zębów u szynszyli

Pupila powinniśmy obserwować, kontrolując jego stan uzębienia, aby wizyty u weterynarza były tylko kontrolne

przerost zębów u szynszyli

Ważne jest, aby zabieg korekty zębów szynszyli lekarz weterynarii wykonał prawidłowymi narzędziami stomatologicznymi

Zęby u szynszyli

Dorosła szynszyla posiada 20 zębów (4 siekacze i 16 trzonowców) głęboko osadzonych w kości szczękowej i żuchwie. Malutkie szynszyle posiadają natomiast 4 siekacze i 8 zębów trzonowych. Istnieje wzór zębowy 1013/1013, który oznacza, że górne jak i dolne zęby trzonowe ustawione są prostopadle do siebie i stykają się całymi powierzchniami żującymi. Siekacze są łukowato zakrzywione, zarówno górne jak i dolne, a ich korony zachodzą na siebie nożycowato. Miedzy siekaczami a zębami znajduje się diastema. To nic innego jak duża przerwa, dzięki której można wciągnąć policzki za siekacze (zęby przednie) tak, aby gryźć siekaczami, a przed połknięciem jedzenia, żuć trzonowcami w celu dokładniejszego rozdrobnienia fragmentów pokarmu.
Zęby w odcieniu żółtym do mocnego pomarańczu świadczą o ich bardzo dobrej kondycji, nie ma więc powodów do obaw. Z kolei białe zęby są oznaką złego stanu jamy ustnej i m.in. braku witaminy A.

Zgryz

Zęby szynszyli jak i ich korzenie rosną całe życie.Pierwszym objawem nieprawidłowego zgryzu może być wypływ worków spojówkowych, co oznacza, że korzenie zębów naszej szynszyli wrastają bezpośrednio w kierunku oczodołu. Korzenie zębów dolnych, podobnie jak górnych też mogą wrastać w żuchwę. Kiedy to nastąpi, można to wyczuć jako twarde wypukłości na dolnej powierzchni żuchwy. W zaawansowanych przypadkach szynszyle mogą cierpieć z powodu wrastających korzeni, przypomina to mniej więcej zaklinowanie zębów mądrości u człowieka.

przerost zębów u szynszyli

Nieprawidłowy zgryz co prawda bywa dziedziczny, ale w jego rozwoju ważną rolę odgrywają wartości odżywcze z pokarmu i ogólny stan jamy ustnej. W celu uniknięcia przerostu siekaczy u naszej szynszyli, powinniśmy regularnie kontrolować jej stan uzębienia. Siekacze górne powinny mieć około 5 mm długości, a dolne około 9 mm. Zęby przednie prawidłowo zwężają się do jednego punktu z przodu, a wszelkie odchylenie świadczy o możliwości nieprawidłowego wzrostu przedtrzonowców i trzonowców. Przy nieprawidłowym zgryzie zęby ścierają się nierówno i powodują często nadmierny wzrost siekaczy oraz powstawanie tzw. ostróg na zębach przedtrzonowych i trzonowych, które mogą rosnąć w kierunku powierzchni językowej lub wargowej.

Poniżej przedstawiam film, w którym pokazany jest zabieg korekty zgryzu u szynszyli wykonywany przez doświadczonych specjalistów.

Przerośnięte zęby sieczne i trzonowe – objawy

  • ropień, ślinienie się i widoczne problemy z żuciem,
  • osowiałość i gwałtowny spadek wagi,
  • małe, miękkie i okrągłe odchody,
  • głośne i częste zgrzytanie zębami szczególnie w trakcie posiłku,
  • natręctwa i wyłysienie – intensywne wylizywanie dostępnych dla szynszyli okolic jej ciała stają się łyse,
  • wyraźny brak apetytu (zwierzę nie ma ochoty nawet na ulubione smakołyki), lub spożywa tylko miękkie części pokarmu,
  • łzawienie – spowodowane jest wrastaniem korzeni zębów trzonowych szczęki bezpośrednio w oczodoły bardzo często uciskając przy tym kanał nosowo – łzowy.

Leczenie

Zabieg korekty zgryzu powinien odbywać się tylko i wyłącznie w znieczuleniu ogólnym zwierzęcia. Do zabiegu lekarz weterynarii używa tylko i wyłącznie specjalnych narzędzi stomatologicznych. Przerośnięte siekacze weterynarz powinien skracać wiertłem wysokoobrotowym (dokładnie takim, które wykorzystuje się np. do szlifowania pod korony u człowieka), a nie kleszczami, które niestety w dalszym ciągu są często stosowane w wielu lecznicach weterynaryjnych. Po takim zabiegu zwykle (choć nie zawsze) zaleca się półpłynną dietę, sprzyjającą gojeniu się śluzówki policzków, która została uszkodzona przez wrastające zęby szynszyli.

Niestety tylko we wczesnych stadiach choroby istnieje możliwość korekty przerośniętych zębów gryzonia. Jeśli przerost jest już znaczny, szansa na wyzdrowienie naszego pupila jest znikoma.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.Pl pochodzą z serwisu: Flickr.com (fot. MTSOfan, PJ Rhymeswithsausage).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

7 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)