Rumianek pospolity - szynszyle - chillbill

Rumianek pospolity

| 0 Komentarzy

To niepozorna, drobna roślina o przepięknych małych kwiatach i wielu właściwościach leczniczych.

To gatunek z rodziny astrowatych, który bardzo łatwo pomylić z „rumianami psimi”, a tych w przeciwieństwie do rumianku, nie stosuje się w lecznictwie. Rumianek to roślina, której lecznicze właściwości wykorzystuje się z powodzeniem w medycynie i kosmetyce. Dziko rosnącą roślinę możemy spotkać w Europie, na terenie Kaukazu, Uralu, Azji Mniejszej, Iranu, Afganistanu, a także Indii. Sprowadzony został także do Ameryki Północnej i Australii.

Skład

Rumianek bogaty jest w olejek eteryczny (minimum 4 ml/kg oraz nie mniej niż 0,25% 7–glukozydu apigeniny). Zawiera także flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, sole mineralne i cholinę.

Opis działania

Stosowany jest najczęściej jako środek spazmolityczny, przeciwwrzodowy, przeciwzapalny i przeciwskurczowy układu pokarmowego. Ponadto rumianek oraz jego wyciągi działają wiatropędnie i immunostymulujaco. Jego właściwości są pomocne w walce z rumieniem, oparzeniami słonecznymi i termicznymi I i II stopnia, hemoroidami, wrzodami, w stanach podrażnienia dróg oddechowych, katarze siennym, odleżynach czy pęknięciach odbytu. Dodatkowo łagodzi świąd, wszelkie stany zapalne, likwiduje owrzodzenia skóry, leczy biegunkę i wzdęcia. Stosowany na włosy rozjaśnia je i odżywia.

Petsland Ekozgryzaki

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 13-letniego Bandziorka, 12-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 3-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)