Siano dla szynszyli - szynszyle - chillbill

Siano dla szynszyli

| 1 Komentarz

Pachnące łąką, zielone siano, często z dodatkami ziół. Starannie wysuszone jest głównym składnikiem diety szynszyli.

Siano dla szynszyli – dlaczego jest ważne?

Abyśmy mogli zrozumieć dlaczego to siano jest podstawowym elementem diety szynszyli, musimy przyjrzeć się warunkom w jakich żyją na wolności. Gryzonie te zamieszkują górskie, półpustynne tereny Chile w ekosystemie matorral. Oznacza to, że rejony, w których mieszkają szynszyle charakteryzują się obecnością suchorośli, sukulentów i roślinności twardolistnej.

Główną część diety szynszyli stanowi roślinność wpół sucha, uboga, taka która jest charakterystyczna dla klimatu pustynnego. Natomiast wysokokaloryczne pożywienie dostępne jest raczej sezonowo. Siano w hodowli domowej szynszyli ma za zadanie naśladować taki pokarm, jaki szynszyla może zdobyć w swoim naturalnym środowisku.

siano dla szynszyli

Zęby szynszyli rosną przez całe życie

Zdrowe zęby

Siano dzięki swojej strukturze wymusza na gryzoniu przeżuwanie pokarmu i rozcieranie go zębami trzonowymi (znajdują się one z tyłu jamy ustnej).

Podczas przeżuwania siana, ostre korony trzonowców ścierają się równomiernie, dzięki czemu nie ranią języka czy policzka. Umożliwiając szynszyli regularne ścieranie zębów, poprzez stały dostęp do siana, pomagamy jej w walce ze stale rosnącymi zębami.

Układ pokarmowy

Siano stymuluje perystaltykę jelit dzięki czemu pokarm jest swobodnie przesuwany z przełyku aż do odbytnicy. Natomiast włókno pokarmowe zawarte w sianie pozytywnie wpływa na rozwój flory jelitowej. Bakterie wchodzące w skład flory są bardzo ważne, bo nie tylko zwiększają przyswajalność i wykorzystanie spożywanego pokarmu, ale także produkują cenne witaminy z grupy B i K. Zapewniając równowagę bakteryjną jelit naszego pupila, mamy pewność, że wzmacniamy jego układ odpornościowy.

Podsumowanie

Aby nasz pupil cieszył się zdrowiem przez długi czas, powinniśmy zadbać o jego dietę. Dzienna porcja siana dla szynszyli to mniej więcej 70 – 90 g. Prawidłowo zbilansowana dieta szynszyli powinna być zatem bogata w siano i zioła, a uboga w produkty wysokokaloryczne. Natomiast nieprawidłowa, źle dobrana dieta może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych naszej szynszyli.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Jennofarc, Michael Schoenwies).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aneta
Gość
aneta

70-90 gram? ile to na oko? garść czy więcej?

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)