Sposoby łącznia szynszyli - szynszyle - chillbill

Sposoby łączenia szynszyli

| 19 komentarzy

Łączenie szynszyli zawsze powinno odbyć się wtedy, gdy nowa szynszyla w pełni pozna domowników i otoczenie. Dopiero kiedy nabierze pewności siebie i poczuje się bezpieczna, należy przystąpić do zapoznania jej z nowym towarzyszem. Zazwyczaj musi minąć kilka dni, zanim zwierzę w pełni się zaaklimatyzuje.

Sposoby łączenia szynszyli

Pan tu nie stał

Bardzo fajna i ciekawa metoda, która jest początkiem w procesie łączenia i polega na zamianie szynszyli klatkami. Wkładamy szynszylę do nieposprzątanej klatki, pełnej zapachów drugiej szynszyli. W ten sposób zwierzęta mają szansę poznać swoje zapachy, a my unikniemy stresowych sytuacji, jakie wynikają z przebiegu łączenia. Ważne, aby szynszyle posiedziały w klatkach przynajmniej pół dnia.

Ja ci pokażę

Metoda pozwalająca szynszylom na utrzymanie bezpiecznego dystansu. Polega na przygotowaniu neutralnego i wolnego od wszelkich zapachów szynszyli pomieszczenia. Ważne, abyśmy zabezpieczyli teren tak, aby nie było w nim niebezpiecznych przedmiotów czy zakamarków, w których szynszyla mogłaby się schować i zaklinować.

Sąsiedzi

Całkowicie bezpieczna i najmniej stresująca metoda łączenia szynszyli. Klatki ze zwierzętami ustawiamy bezpośrednio obok siebie tak, aby szynszyle mogły obwąchać się i poznać przez kraty. Szynszyle nie zrobią sobie krzywdy i będą czuły się pewnie we własnych klatkach.

Zachowanie podczas łączenia

Początkowa agresja

Choć szynszyle nie są z natury zwierzętami agresywnymi, to zawsze podczas łączenia szynszyla, która jest w domu dłużej, będzie wykazywać cechy dominujące. Oznacza to, że gryzonie w stosunku do siebie mogą być agresywne, a niekiedy stanowić dla siebie śmiertelne zagrożenie. W przypadku łączenia szynszyli agresja zwierzęcia w stosunku do drugiego wynika tylko i wyłącznie z obawy utraty pozycji, zagrożenia ze strony nowego osobnika i stresu.

Ustalanie hierarchii

W wirze emocji szynszyle mogą gubić futro, opryskiwać się moczem, krzyczeć, skakać czy wchodzić na siebie i szarpać. Takie zachowania to nic innego jak ustalanie hierarchii i próba dominacji. Ostatecznie szynszyle ustalają hierarchię podczas skakania na siebie, przytrzymywania, mocnego szarpania i gryzienia w tym samym czasie. Taka pozycja może wskazywać na próbę kopulacji, jednak nie ma tu mowy o zachowaniach homoseksualnych, ponieważ takie u szynszyli w środowisku naturalnym nie występują. Szynszyle nie wyrażają stanów emocjonalnych czy akceptacji w celu uniknięcia konfliktów, poprzez pozorny homoseksualizm, tak jak ma to miejsce w przypadku np. szympansów karłowatych. Jednakże faktem jest, iż homoseksualne zachowania mogą występować w niewoli głównie wśród dojrzewających samców szynszyli.

prawidłowe metody łączenia szynszyli

Taka pozycja oznacza próbę dominacji jednej szynszyli nad drugą. Nie ma mowy o pomyłce, ponieważ szynszyle rozpoznają płeć po zapachu. Homoseksualność natomiast,(również ta pozorna) nie występuje u tych gryzoni w ich środowisku naturalnym

metody łączenia szynszyli

Warto również wiedzieć, że hierarchia wśród szynszyli ustalana jest między innymi za pomocą wysokości, na której znajduje się dana szynszyla. Ten zwierzak, który siedzi wyżej, dominuje nad tym, który znajduje się nieco niżej

Aktywne uczestnictwo w procesie łączenia

Podczas próby łączenia szynszyli nie możemy bezczynnie stać i się przyglądać. Musimy aktywnie uczestniczyć w poznawaniu się zwierząt i wkraczać wtedy, gdy się gryzą, są mocno zestresowane lub gdy zaczynają gubić znaczną ilość futra.

W trakcie łączenia wołamy każdą szynszylę po imieniu, przytulamy i głaszczemy aby załagodzić ich stres. Każdej z nich podajemy smakołyki i bierzemy na ręce po kolei, zaczynając od tej, która jest z nami najdłużej. Pokazujemy w ten sposób naszemu pupilowi, że nie musi obawiać się o swoją pozycję.

Piasek łagodzi obyczaje

Niezależnie od metody łączenia, powinniśmy zawsze wykorzystać miskę z pyłem wulkanicznym. Piasek odgrywa bowiem kluczową rolę w łączeniu szynszyli. Łagodzi napiętą sytuację i sprawia, że szynszyle nabierają do siebie większego zaufania. Dzieje się tak, ponieważ szynszyla podczas mycia się w piachu, całkowicie skupia się na tej jednej czynności, zapominając o ewentualnym zagrożeniu. Tarzając się w piachu, odkrywa wszystkie części swojego ciała i nie ma możliwości ucieczki czy wypuszczenia futra w razie ataku przeciwnika.

Posumowanie

Z doświadczenia wiem, że kluczem do sukcesu w sprawnym przebiegu łączenia jest wczucie się w sytuację naszych pupili. Musimy dać im czas na zapoznanie się, nie oczekując efektów od razu. Metodę łączenia zawsze dobierajmy do temperamentu, a nie wieku czy płci szynszyli. Jeśli nie znamy charakteru nowego osobnika, to metoda łączenia powinna przebiegać stopniowo i bardzo spokojnie. Ważne też, abyśmy nie narażali szynszyli na stres jaki wynika z łączenia zwierząt w ciąży, osłabionych, chorych czy po chorobie. Taka sytuacja może spowodować pogorszenie się ich stanu zdrowia.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.Pl pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Jennofarc, Armin Rodler, Zuvieh S.F., Maciej Kasprzyk).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

19 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)