Szynszyla sama w domu - szynszyle - chillbill

Szynszyla sama w domu

| 1 Komentarz

Co zrobić, gdy musimy wyjechać na parę dni, a nie mamy komu zostawić szynszyli pod opieką? Czy powinniśmy zabrać pupila ze sobą w podróż, a może jednak zostawić go w domu? Czy szynszyla sama w domu to w ogóle dobry pomysł?

Taki dylemat zwykle mają właściciele zwierząt w okresie wakacyjnym lub świątecznym. Zastanawiamy się wtedy z kim zostawić pupila, a jeśli nie możemy znaleźć odpowiedniej osoby, zaczynamy wpadać w panikę. Spokojnie, z szynszylami jest nieco inaczej niż z pozostałymi zwierzętami domowymi.

Jak długo szynszyla może pozostać bez opieki?

Pod tym względem z szynszylami jest o wiele łatwiej niż z innymi zwierzakami. Szynszyle dobrze znoszą nawet wielogodzinną nieobecność opiekuna, kiedy ten znajduje się np. w pracy. W tym czasie szynszyle śpią, czasami się obudzą i coś przekąszą, po czym znowu układają się do snu. Ich aktywność wzrasta za to w porze wieczornej. I dopiero tu pojawia się problem z szynszylami, bo gryzonie te wręcz domagają się wypuszczenia ich z woliery (przynajmniej na 60 minut).

Gorzej jest z psami, które przede wszystkim swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają poza domem, a niektóre wyją całymi dniami pod nieobecność właściciela. Pozostawienie psa dłużej niż dobę w mieszkaniu jest naprawdę sporym kłopotem.

Osobiście nie zdarzało mi się zostawić szynszyli bez opieki dłużej niż te kilka godzin pracy, jednak wiem, że przy odpowiednim przygotowaniu zwierzęciu najpotrzebniejszych rzeczy, śmiało możemy szynszyle zostawić na około 2 dni.

Co należy zapewnić zwierzęciu podczas naszej nieobecności?

  • jedzenie i woda – pamiętajmy, aby przed wyjazdem zapewnić zwierzęciu odpowiednią ilość jedzenia i picia. Warto zaopatrzyć się w dwie miski tak, aby zmieściły się wydzielone porcje jedzenia. Poidło natomiast powinniśmy kupić nieco większe, żeby podczas naszej nieobecności szynszyli nie zabrakło wody.
  • dodatkowy paśnik – dzięki dodatkowemu paśnikowi mamy pewność, że szynszyli nie zabraknie siana.
  • gryzaki – warto abyśmy zaopatrzyli się w dużą ilość patyczków i specjalnych kamieni, które wykorzystywane będą przez szynszyle zwykle w porze wieczornej i nocnej. W ten sposób zajmiemy zwierzę i sprawimy, że nie będzie się nudziło.
Zioła dla szynszyli

Podczas dłuższej nieobecności powinniśmy przygotować zwierzęciu odpowiednie porcje jedzenia i picia

Szynszyla sama w domu

W trakcie naszego wyjazdu szynszyla powinna mieć zapewnioną większą niż zwykle ilość gryzaków i zabawek, które urozmaicą jej czas

  • zabawki – na czas naszej nieobecności warto zwierzęciu wstawić do woliery kilka nowych, dodatkowych drewnianych zabawek, które również urozmaicą mu czas wieczorową porą.
  • karuzela – to obowiązkowy element wyposażenia każdej woliery szynszyli, niezależnie od tego czy szynszyla jest wypuszczana na wybieg codziennie czy też nie. Dlatego podczas naszej nieobecności koniecznie zadbajmy, aby karuzela znajdowała się w klatce. Karuzela choć nigdy nie zastąpi szynszyli wybiegu, da jej jego namiastkę. Zwierzę w dowolnym momencie może się wybiegać i jednocześnie odstresować.
  • piasek– czysty pył, stale będący w wolierze szynszyli to moim zdaniem również obowiązkowe wyposażenie klatki i woliery. Podczas wyjazdu zwierzę musi mieć możliwość wymycia się w pyle, dlatego nie zapomnijmy zostawić go w klatce.

Podsumowanie

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie naszego pupila pod opieką zaufanej osoby (najlepiej takiej, która potrafi opiekować się tymi gryzoniami), jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, przygotujmy wszystko tak, by zwierzęciu podczas naszej nieobecności niczego nie brakowało.

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

1 komentarz

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)