Budowa ciała szynszyli - szynszyle - chillbill

Budowa ciała szynszyli

| 0 Komentarzy

Nie istnieje zwierzę lepsze lub gorsze, ładniejsze czy brzydsze. Każde z nich jest wyjątkowe i każde posiada swój własny, niepowtarzalny wygląd i charakter.

Jesteśmy niewielkimi, długowiecznymi gryzoniami, które potrafią dożyć nawet dwudziestu lat. W Wielkiej Brytanii odnotowano przypadek, gdzie szynszyla dożyła aż 27 lat. Posiadamy charakterystyczną budowę ciała o kulistych, krępych kształtach. Swoim wyglądem niekiedy przypominamy królika lub wiewiórkę.

Budowa ciała szynszyli

Łapki

Nasze przednie łapki są znacznie mniejsze od tylnych. Przypominają raczej rączki tyranozaura. Jednak w przeciwieństwie do niego, nam przednie łapki służą do biegania, trzymania i wkładania pokarmu do pyszczka. Małe łapki mają 5 palców, z czego tylko 4 chwytne, natomiast tylne łapki są bardzo długie i posiadają 4 palce, w tym jeden boczny mało rozwinięty. Na końcach palców znajdują się małe, kwadratowe, krótkie pazurki, kształtem przypominające ludzkie. Pod przednimi jak i tylnymi łapkami znajdują się mięciutkie opuszki (potocznie zwane poduszkami), mające kolor od różowego po ciemny szary. Zapewniają ciche poruszanie się i amortyzują upadek z wysokości.

Głowa

Osadzona jest na mało widocznej szyi, przez co potęguje wrażenie krępej budowy ciała. Kształtem bardzo różni się od naszych dalekich kuzynów. Przede wszystkim jest bardzo szeroka i posiada znacznie większy otwór oczodołowy, pod którym znajduje się przyczep mięśni żwaczowych (mięśnie te uczestniczą w procesie żucia). Mamy odmienną budowę żuchwy, inne ułożenie kości łzowej i zupełnie różne, połączenie kości ciemieniowej, skroniowej i potylicznej. Tak więc różnice między nami, a innymi gryzoniami są bardzo duże.

Futro

Posiadamy przepiękne, miękkie i miłe w dotyku futerko, które jest obiektem wielu westchnień i przyczyną naszej smutnej historii. Tam skąd pochodzimy, dobowe wahania temperatur przyjmują skrajne wartości, dlatego też nasza sierść składa się przeważnie z włosów puchowych, które tworzą doskonałą warstwę izolacyjną, chroniącą nas przed zimnem jak i nadmiernym przegrzaniem.

Nasze futerko jest bardzo gęste (długość włosów na grzbiecie wynosi 21 – 28 mm) i rośnie w pęczkach po 50, a nawet do 90 włosów z jednego mieszka włosowego (podczas gdy u człowieka z jednego mieszka włosowego wyrasta tylko jeden włos). Tak gęste, delikatne futro chroni nas przed zagnieżdżeniem się pasożytów. Futro szynszyli pozbawione jest niemal wszystkich szkodliwych alergenów, co oznacza, że nie można być na nie uczulonym.

budowa szynszyli

Nieproporcjonalne, ale chwytne przednie łapki

szynszyle - budowa ciała

Różowy kolor łapek świadczy o młodym wieku

Ogon

Pokryty jest sztywnymi, ościstymi włosami, krótszymi u nasady (około 30 – 40 mm) i dłuższymi przy jego końcu (około 50 – 60 mm). Bywa często podwinięty do góry lub zakręcony i może osiągać nawet do 1/3 długości ciała, czyli od 7 do 17 cm.

Oczy

Są duże i szkliste, a ich kolor często zależy od naszej odmiany kolorystycznej. To dzięki pięknym, dużym oczom posiadamy niezwykłą moc przywoływania smakołyku.

Uszy

Posiadamy charakterystyczne, okrągłe, szeroko rozstawione uszy o długości od 3 do 6 cm, na których znajduje się sieć czerwonych naczyń krwionośnych. Są dość krótkie i pokryte rzadką sierścią. W dotyku przypominają cienki zamsz. Uszy w zależności od odmiany barwnej szynszyli, mogą być koloru czerwonego, czarnego, rubinowo szarego lub w odcieniu brunatnym. Nasze uszy to nie tylko świetnie rozwinięty narząd słuchu. To także pomoc w uzewnętrznianiu swoich emocji. Dzięki nim można rozpoznać w jakim jesteśmy nastroju. Czerwone uszy u szynszyli świadczą po prostu o tym, że jest nam ciepło, a nawet i gorąco.

Wibrysy

Sterczą po obu stronach naszego niedużego nosa. Długość ich może dochodzić nawet do 12 cm. Włosy czuciowe odgrywają dla nas bardzo ważną rolę, bo to one dostarczają nam informacji o najbliższym otoczeniu i to dzięki nim możemy poruszać się w ciemności bez wpadania na przedmioty.

Różnice między samcem, a samicą

U szynszyli występuje dymorfizm płciowy w rozmiarach ciała, co oznacza, że samiczki różnią się znacznie od samczyków. Samce w hodowli ważą do ok. 600 g, natomiast samica do ok. 800 g. Samiczka jest też o wiele dłuższa od samczyka, a przeciętna długość ciała wynosi od 20 do nawet 39 cm. Temperatura naszego ciała w hodowli (mierzona w odbycie) wynosi 35,8 °C dla samców i 36,4 °C dla samic. Liczba oddechów 40 – 120 / min i liczba uderzeń serca 40 -240 / min.

Systematyka szynszyli według G.C. Simpsona (1945):

 • Królestwo: zwierzęta,
 • Podkrólestwo: wielokomórkowce,
 • Typ: strunowce,
 • Podtyp: kręgowce,
 • Gromada: ssaki,
 • Podgromada: łożyskowce,
 • Rząd: gryzonie,
 • Podrząd: nieparzystosiekaczowce,
 • Nadrodzina: jeżozwierzokształtne,
 • Rodzina: szynszylowate,
 • Rodzaj: szynszyla.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu: Flickr.com (fot. Daniel Hall, Adam Collins).

Petsland Ekozgryzaki

Autor artykułu

Najstarsza spośród naszych szynszyli, 16-letnia samica. Jest nieco wiekowa i nie widzi najlepiej, ale jest żwawa i pełna szalonych pomysłów jak nikt inny (stąd przydomek "Ślepa Furia"). Ona najlepiej zna życie szynszyli zarówno od tej lepszej, jak i gorszej strony. Urodzona na fermie, nie miała nadziei na lepszy los. Po latach cierpienia znalazła jednak ciepły i kochający dom.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)