jak leczyć biegunkę u szynszyli

Biegunka u szynszyli


Oblepione od wodnistego kału półki, zafajdane hamaki i domki. W trakcie trwania choroby, w klatce zwierzęcia nic nie jest czyste.

– Tak pokrótce można zobrazować przebieg choroby u szynszyli. Biegunka, bo o niej mowa, jest jedną z chorób układu pokarmowego. Charakteryzuje się zwiększoną częstotliwością wypróżnień, a kał bardzo często przybiera postać wodnistą. W trakcie choroby, zwierzęciu mogą towarzyszyć silne skurcze w obrębie jamy brzusznej, osłabienie, brak apetytu i pragnienia, gorączka oraz ogólna apatia. Co jest przyczyną biegunki u szynszyli, jakie są objawy choroby oraz przede wszystkim, jak możemy pomóc naszemu pupilowi?

Przyczyny biegunki

Powodów występowania biegunki może być wiele (zatrucie pokarmowe, bakterie, rozchwianie flory jelitowej czy pasożyty wewnętrzne). Jednak najczęściej spotykaną przyczyną występowania biegunki u szynszyli jest gwałtowna zmiana karmy lub stosowanie nieodpowiedniej diety.

 • kiepskiej jakości pokarm lub woda – spleśniałe, zawilgocone jedzenie lub karma zawierająca jaja i odchody moli, czy pajęczaki, może być przyczyną biegunki u szynszyli. Podobnie jak brudna woda lub glony w niedoczyszczonych poidłach.
 • alergie pokarmowe – biegunka u szynszyli może być również oznaką alergii na dany pokarm.
 • silny stres – szynszyla podczas wielu stresowych sytuacji może dostać biegunki.
 • gwałtowna zmiana karmy – szybka zamiana karmy, jakiej zwierzę wcześniej nie próbowało, jest jednym z powodów biegunki i częstym błędem, głównie niedoświadczonych hodowców.
 • antybiotyki – zwłaszcza leki stosowane bezpośrednio na skórę lub futro zwierzęcia, mogą przyczynić się do biegunki u szynszyli. Dzieje się tak, ponieważ gryzoń może zlizywać lek ze swojego ciała.
 • zła dieta – dieta szynszyli uboga we włókno pokarmowe, może być przyczyną występowania biegunki. Co więcej, podawanie szynszyli dużej ilości soczystych owoców, warzyw i zielonki, a także smakołyków bogatych w cukier i tłuszcze, powodują nie tylko ostrą biegunkę, ale również nierzadko prowadzą do jego śmierci.
 • pasożyty – biegunka u szynszyli może być spowodowana także przez tasiemce, nicienie, lamblie czy wywołana m.in. salmonellozą, kolibakteriozą lub kokcydiozą. W przypadku szynszyli jest to dość rzadkie zjawisko, jednak jeśli zwierzę dostaje pokarm z dworu, (a przy tym ma dodatkowo obniżoną odporność), ryzyko zachorowania mocno wzrasta.
 • objawy biegunki u szynszyla

  W diecie szynszyli nie ma miejsca na soczystą zieleninę czy świeże owoce. W przypadku biegunki, nie ma mowy o podawaniu jej pokarmów soczystych.

  objawy i przyczyny biegunki u szynszyli

  Zwłaszcza w trakcie trwania biegunki powinniśmy wyeliminować z diety szynszyli wszystkie smakołyki bogate w cukier i tłuszcz.

  Leczenie biegunki

  Likwidacja przyczyny

  W trakcie trwania choroby, musimy przede wszystkim zastanowić się, co mogło spowodować biegunkę u naszego pupila i szybko wyeliminować wszystkie czynniki chorobotwórcze. Natomiast w przypadku podejrzenia biegunki na tle zakażenia pasożytniczego lub bakteryjnego, decyzje o odpowiednim doborze leczenia podejmuje tylko i wyłącznie lekarz weterynarii – specjalista od małych zwierząt egzotycznych.

  Dieta na czas leczenia

  Warto na czas biegunki ograniczyć zwierzęciu ilość pokarmu na tyle, aby jego jelita mogły się zregenerować i zagoić podrażnioną od resztek niestrawionego pokarmu śluzówkę jelit. W trakcie trwania choroby podajmy dobrej jakości siano, czystą wodę i (opcjonalnie) minimalną ilość suchego granulatu. Podczas biegunki zwierzę może się odwodnić, dlatego w trakcie trwania choroby zaleca się podawanie płynów wieloelektrolitowych.

  Domowe sposoby na biegunkę

  Jest wiele sposobów na radzenie sobie z biegunką naszych pupili. W walce z chorobą pomogą nam gotowe, popularne leki łagodzące objawy biegunki, głównie wywołanej zaburzeniem flory jelitowej, dostępne w każdej dobrej aptece. Są to np. Smecta, Gastrolit, Trilac czy Lakcid. W sklepach zoologicznych natomiast możemy dostać np. Bio – Lapis (świetnie się sprawdza, zwłaszcza w przypadku ostrych biegunek), czy Versele Laga – Pro Digest – probiotyk przywracający równowagę pracy jelit i pobudzający wzrost dobroczynnych bakterii.

  Naturalną pomocą w walce z biegunką, może okazać się rumianek (w formie naparu bądź suszonych kwiatów), węgiel leczniczy (dostępny w aptekach), liście poziomki, borówki suszone i rośliny zawierające dużą ilość garbników.

  co robić gdy szynszyla ma biegunkę?

  Biegunek wywołanych zatruciem nie należy leczyć metodami mającymi na celu spowolnienie pracy jelit. Przyspieszona perystaltyka jelit powoduje ograniczenie wchłonięcia toksycznych substancji, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zatrucia organizmu chorego zwierzęcia.

  Podsumowanie

  Nieleczona, długotrwała biegunka u szynszyli może grozić wynicowaniem odbytu i niedrożnością jelit. Bagatelizowanie objawów biegunki, może prowadzić do jego bolesnej śmierci, dlatego bardzo ważny jest stały kontakt, obserwacja pupila i troska. Dzięki temu w szybki i sprawny sposób możemy pomóc naszej szynszyli. Jeśli nie mamy pewności co do stanu zdrowia naszego pupila lub nie potrafimy poradzić sobie z chorobą, bez wahania udajmy się z naszą szynszylą do odpowiedniego lekarza weterynarii.

  Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr. com (fot. Shanon Landers, Elisabeth Bertaglia).

Udostępnij artykuł:

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 12-letniego Bandziorka, 11-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 2-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

1 komentarz

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *