Jak dbać o zęby szynszyli - szynszyle - chillbill

Jak dbać o zęby szynszyli?

| 1 Komentarz

Silne, żółciutkie i niezwykle ważne – zęby. To dzięki nim posiadamy niezwykłą moc niszczenia przedmiotów. Przy nich nic nie może być bezpieczne. Żadna ściana ani książki, żaden mebel i kwiatek, a już na pewno nie wiklinowy koszyczek.

Przede wszystkim musicie wiedzieć, że nasze zęby rosną przez całe życie (od 5 do nawet 7 cm rocznie), a to oznacza, że musimy je cały czas ścierać. Pomocnymi przedmiotami w dbaniu o stan naszego uzębienia będą (dostępne w sklepach zoologicznych) wszelkiego rodzaju patyczki drzew, kostki wapienne, siano, sepie, specjalne kamienie do gryzienia, drewniane zabawki lub po prostu twoja ściana.

Bardzo ważne jest, aby w każdej klatce szynszyli znalazły się przedmioty przeznaczone do ścierania zębów.

Jak dbać o zęby szynszyli?

Gałęzie bezpiecznych drzew są podstawową pomocą w ścieraniu zębów szynszyli

Jak dbać o zęby szynszyli?

Specjalny kamień z Andów dostępny w sklepach zoologicznych

Istotne jest również, aby podawać dobrej jakości karmę i przysmaki o odpowiedniej twardości. Topinambur czy korzeń cykorii ścierają nie tylko siekacze, ale także przedtrzonowce i trzonowce. Siano natomiast powinniście podawać w specjalnym paśniku lub kulce, pamiętając jednocześnie, że nie może zastąpić ściółki, lecz koniecznie musi być podawane jako obowiązkowy, codzienny dodatek do karmy. Ważne jest, aby dbać także o zawartość witamin A, B, D oraz wapnia i fosforu w pożywieniu.

Podsumowanie

Dieta wpływa na dobry wygląd, samopoczucie i zdrowie także u zwierząt. Co więcej budowa naszych zębów zmienia się wraz z pokarmem, dlatego tak bardzo ważne jest przemyślane, odpowiednie odżywianie, aby twoja szynszyla cieszyła się zdrowiem na dłużej i miała chęci do zabaw.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu: Flickr.com (fot. Jess Hamilton).

Autor artykułu

Najstarsza spośród naszych szynszyli, 16-letnia samica. Jest nieco wiekowa i nie widzi najlepiej, ale jest żwawa i pełna szalonych pomysłów jak nikt inny (stąd przydomek "Ślepa Furia"). Ona najlepiej zna życie szynszyli zarówno od tej lepszej, jak i gorszej strony. Urodzona na fermie, nie miała nadziei na lepszy los. Po latach cierpienia znalazła jednak ciepły i kochający dom.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mau
Gość
Mau

Probowaliście ten kamień? Przymierzam się do zakupu.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)