Wyprawka dla szynszyli - szynszyle - chillbill

Wyprawka dla szynszyli

| 6 komentarzy

Pierwszy dzień w nowym domu to dla każdego zwierzęcia ogromny stres. Ważne, aby się prawidłowo przygotować na nadejście nowego domownika. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych, stresowych sytuacji dla nas i naszego nowego pupila.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na kupno szynszyli (mając na uwadze jej nocny tryb życia, charakter i zwyczaje), to nadszedł czas na pierwsze zakupy.

Podstawowa wyprawka dla szynszyli

Akcesoria

 • Transporter – dzięki niemu bezpiecznie przewieziemy zwierzę. Dobry transporter to jednorazowy wydatek.
 • Klatka/woliera – niezależnie od tego, czy wybierzemy klatkę czy wolierę, pamiętajmy, aby była przystosowana do tak skocznych gryzoni jakimi są szynszyle.
 • Podłoże – warto wybrać dobrej jakości ściółkę, która maskuje brzydkie zapachy, dobrze wchłania wilgoć i jednocześnie nie uczula nas i naszej szynszyli.
 • Poidło – wykonane ze szkła lub plastiku. Powinniśmy unikać poideł tanich, które posiadają drut trzymający. Takie rozwiązanie nie sprawdza się zbyt dobrze. Drut może zostać obgryziony, lub odkształcić się z czasem. Pamiętajmy, aby wlewać zawsze czystą wodę, którą wymieniamy codziennie.
 • Miska – powinna być metalowa lub ceramiczna. Unikajmy plastikowych elementów w klatce gryzoni, w tym misek, które nierzadko zwierzę może pogryźć. Wielkość miski również ma znaczenie i powinna być dobrana do ilości zwierząt. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować ilość zjedzonego pokarmu. Mniejsza miseczka ułatwia dozowanie karmy tym, którzy często sypią ją „na oko”.
 • Domek – zwłaszcza w pierwszym dniu szynszyli w naszym domu, domek jest obowiązkowy. Dzięki niemu szynszyla może się schować oraz poczuć się pewnie i bezpiecznie. Warto pamiętać, że domek nie zastępuje hamaka, ponieważ pełni zupełnie inną funkcję.
 • Hamak/rondelek – jest świetnym, atrakcyjnym dodatkiem dla gryzoni, które są w pełni oswojone z nowym właścicielem. Hamak nie spełnia poczucia bezpieczeństwa u gryzoni, za to zapewnia im wygodę i możliwość relaksu.
 • Paśnik – może być w formie kuli, drewniany lub metalowy, ważne, aby znajdowało się w nim siano, które podajemy szynszyli w nieograniczonej ilości.
 • Myjka – szynszyle kąpią się w specjalnym piasku, który dostać możemy w sklepie zoologicznym. Gryzonie czyszczą w ten sposób swoje delikatne futro i skórę. Jednocześnie turlanie się w piasku sprawia im ogromną radość i jest główną atrakcją wybiegu. Piasek sypiemy do myjki zakupionej w sklepie zoologicznym lub do zwykłego, odpowiedniej wielkości naczynia, np. miski.
wyprawka dla szynszyli

Kolorowe zabawki to nie tylko świetna zabawa, ale też pomoc w walce z ciągle rosnącymi zębami

wyprawka dla szynszyla

Kąpiel w piasku jest obowiązkową czynnością. Dzięki temu szynszyle utrzymują futro w czystości

Zabawki

 • Drewniane zabawki – kolorowe, barwione naturalnym barwnikiem, przeznaczone dla gryzoni są dostępne niemal w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Wybór zabawek jest ogromny. Dzięki nim gryzoń zaspokaja swoją potrzebę ciągłego gryzienia, ścierając przy tym swoje stale rosnące zęby.
 • Talerz/ drewniana karuzela – to niemal obowiązkowy dodatek do każdej klatki szynszyli. To niesamowita zabawa dla tych małych zwierząt. Dzięki tej zabawce nie tylko dbamy o samopoczucie zwierzęcia, ale też o jego kondycję i zdrowie.

Pokarm

 • Karma – przed zakupem zwierzęcia powinniśmy się dowiedzieć czym wcześniej było karmione. Jeśli karma jest złej jakości, trzeba ją zmienić. Należy to jednak robić sukcesywnie, z uwagi na ich delikatny układ pokarmowy.
 • Siano i zioła – to one powinny odgrywać główną rolę w żywieniu szynszyli i stanowić 95% ich diety. Ważne aby siano i zioła były urozmaicone oraz jak najlepszej jakości.
 • Gryzaki – takie jak: kamień, sepia, wapń czy naturalne patyczki to obowiązkowy dodatek do diety szynszyli. Dostępne są w każdym sklepie zoologicznym. Gryzaki to nie tylko dobra zabawa, ale też ogromna pomoc w ścieraniu zębów.

Poniżej przedstawiam filmik, w którym przedstawione jest przykładowe wyposażenie woliery.

Podsumowanie

Posiadanie zwierzaka to nie tylko ciągłe zabawy, przytulanie i sztuczki. To także ogromna troska i odpowiedzialność. Podobnie jak inne zwierzęta, szynszyle to ciągły wydatek, a zapewnienie im wysokich standardów życia jest niesamowicie kosztowne. Zanim zdecydujemy się na szynszylę zastanówmy się, czy oprócz wszelkich akcesoriów i pokarmu mamy optymalne warunki mieszkalne. Zwierzęciu należy zapewnić wysoki standard życia, nie prze-życia. Dlatego jeśli z jakiś powodów nie możemy szynszyli zapewnić dobrych warunków, to nie powinniśmy takiego zwierzaka mieć wcale.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu: Flickr.com (fot. Danny Kim, Beth L. Alexander, Terri Oda).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

6
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agnieszka
Gość
Agnieszka

Świetny blog! Dobrze sie czyta więcej takich wpisów! :)

Michał
Gość
Michał

Z jakiego drewna jest zrobiona ta zabawka wisząca ?

Alicja
Gość
Alicja

Witam!jestem tu nowa u mam kilka pytan?1.po przywiezienia szynszyli do domu jak dać go do nowej klatki?2.czy w pierwszym tygodniu wypuszczać na wybiegi(mysle ze tak😊)i tylko pilnować czy próbować poglaskac itp.3.czy w pierwszym tygodniu podczas oswajania nowic do niego?czy dać mu spokój na zaklimatyzowanie się?

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)