brzoza

Brzoza


Gałęzie brzozy to jedne z ulubionych gryzaków większości szynszyli. Co więcej drzewo to ma wiele właściwości leczniczych.

Brzoza

Jest jednym z wielu rodzajów drzew i krzewów należących do rodziny brzozowatych. W medycynie ludowej wykorzystywano prawie wszystkie fragmenty tego drzewa, począwszy od kory, a skończywszy na pączkach brzozy. Oprócz właściwości leczniczych brzoza wykorzystywana jest również w przemyśle kosmetycznym, spożywczym drzewnym, papierniczym, farmaceutycznym, a także do produkcji węgla drzewnego.

Skład

Liście brzozy zawierają substancje aktywne takie jak: olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, kwas askorbinowy czy betulinę. Oskoła (sok z brzozy) zawiera wiele cennych mikroelementów, jak magnez, fosfor, wapń, miedź, potas, aminokwasy czy witaminę C i z grupy B.

Opis działania

Liście brzozy mają działanie przede wszystkim moczopędne, przeciwreumatyczne i napotne. Substancje zawarte w liściach usprawniają metabolizm, a także działają oczyszczająco na układ krwionośny. Wyciąg z liści brzozy stosuje się w leczeniu chorób skóry, problemów z tworzeniem się kamieni moczowych. Natomiast składniki zawarte w korze brzozy pomagają w leczeniu wielu chorób nowotworowych.

Udostępnij artykuł:

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 12-letniego Bandziorka, 11-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 2-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

1 komentarz

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *