Melisa lekarska

Melisa lekarska


To jedna z najpopularniejszych roślin o działaniu uspokajającym i nasennym. Melisa lekarska posiada również wiele innych właściwości, pozytywnie wpływających na zdrowie.

Melisa lekarska

To roślina o silnym zapachu zbliżonym do cytryny. Stosuje się ją z powodzeniem nie tylko w medycynie, ale także w kuchni jako dodatek do wielu potraw.

Skład

Liście melisy lekarskiej zawierają olejek eteryczny( m.in. kariofilen i cytral, które odpowiadają za działanie uspokajające), garbniki (do 5%), polifenole, flawonoidy i substancje gorzkie.

Działanie

Melisa lekarska działa uspokajająco, nasennie, żółciopędne i wiatropędne. Dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i rozkurczające. Ziele melisy polecane jest przy nerwowych dolegliwościach żołądkowych i jelitowych, bólach miesiączkowych, bólach głowy, opryszczki, zgagi,a także jako środek do pielęgnacji przetłuszczających się włosów.

Udostępnij artykuł:

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 12-letniego Bandziorka, 11-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 2-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

1 komentarz

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *