pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna


Pokrzywa zwyczajna to pospolity chwast, którego spotkać możemy niemal wszędzie. Jednak nie każdy wie, że to właśnie pokrzywa jest jedną z najcenniejszych roślin leczniczych.

Pokrzywa zwyczajna

To bardzo niepozorna roślina, która raczej kojarzy nam się z czymś nieprzyjemnym ze względu na jej włoski parzące znajdujące się na powierzchni łodygi i liści.

Skład

Ziele pokrzywy zawiera mnóstwo cennych witamin (C, K1, B2), flawonoidów (m.in. rutyna, kwercetyna), garbników, kwasów organicznych, olejków eterycznych, naturalnych barwników roślinnych, a także mikroelementów: krzem, fosfor, wapń, jod, krzem, żelazo, magnez, siarka i potas. Korzenie brzozy natomiast zawierają m.in. kwasy organiczne, lecytynę, śluzy i sole mineralne.

Działanie

Pokrzywa zwyczajna ma właściwości moczopędne, dlatego polecana jest przede wszystkim w leczeniu wielu schorzeń układu moczowego. Dodatkowo pokrzywa wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie, wspomaga przemianę materii i zwiększa apetyt. Pokrzywa polecana jest w chorobach przewodu pokarmowego i wątroby, a także przy biegunkach. Dodatkowo ziele pokrzywy pomaga w regeneracji ludzkiego organizmu , leczy osłabienie i anemię.

Udostępnij artykuł:

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 12-letniego Bandziorka, 11-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 2-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *