Rumianek

Rumianek pospolity


To niepozorna, drobna roślina o przepięknych małych kwiatach i wielu właściwościach leczniczych.

To gatunek z rodziny astrowatych, który bardzo łatwo pomylić z „rumianami psimi”, a tych w przeciwieństwie do rumianku, nie stosuje się w lecznictwie. Rumianek to roślina, której lecznicze właściwości wykorzystuje się z powodzeniem w medycynie i kosmetyce. Dziko rosnącą roślinę możemy spotkać w Europie, na terenie Kaukazu, Uralu, Azji Mniejszej, Iranu, Afganistanu, a także Indii. Sprowadzony został także do Ameryki Północnej i Australii.

Skład

Rumianek bogaty jest w olejek eteryczny (minimum 4 ml/kg oraz nie mniej niż 0,25% 7–glukozydu apigeniny). Zawiera także flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, sole mineralne i cholinę.

Opis działania

Stosowany jest najczęściej jako środek spazmolityczny, przeciwwrzodowy, przeciwzapalny i przeciwskurczowy układu pokarmowego. Ponadto rumianek oraz jego wyciągi działają wiatropędnie i immunostymulujaco. Jego właściwości są pomocne w walce z rumieniem, oparzeniami słonecznymi i termicznymi I i II stopnia, hemoroidami, wrzodami, w stanach podrażnienia dróg oddechowych, katarze siennym, odleżynach czy pęknięciach odbytu. Dodatkowo łagodzi świąd, wszelkie stany zapalne, likwiduje owrzodzenia skóry, leczy biegunkę i wzdęcia. Stosowany na włosy rozjaśnia je i odżywia.

Udostępnij artykuł:

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 12-letniego Bandziorka, 11-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 2-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *