skrzyp polny

Skrzyp polny


Skrzyp polny pomimo mało pochlebnej opinii uciążliwego chwasta, również zalicza się do roślin o dobroczynnych właściwościach leczniczych.

Skrzyp polny to roślina lecznicza, której właściwości są znane i doceniane od dawna i z powodzeniem wykorzystywane w medycynie. Roślinę spotkać możemy na ogródkach działkowych, łąkach, polach czy nasypach kolejowych. Przydeptany przez nas skrzyp wydaje charakterystyczny skrzypiący dźwięk, za który odpowiada duża zawartość krzemionki w roślinie. Skrzyp polny można znaleźć w postaci płynu, proszku, kapsułek czy herbat.

Skład

Skrzyp polny zawiera cenne źródło witamin i soli mineralnych, szczególnie potasu i krzemu, który buduje kolagen.

Opis działania

Ziele skrzypu polnego stosuje się jako słaby środek moczopędny w leczeniu lekkich schorzeń dróg moczowych. Dodatkowo skrzyp polny uszczelnia ściany naczyń włosowatych, ma działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe. Skrzyp polny wspomaga gojenie się ran, łagodzi problemy skórne (trądzik, wysypka), uzupełnia niedobór mikroelementów i poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Ziele skrzypu polnego polecane jest dla osób cierpiących na: zapalenie oskrzeli, obfite miesiączki, odmrożenia, oparzenia, cukrzycę, gruźlicę, moczenie nocne, zapalenie jamy ustnej, nerwobóle, reumatyzm, wrzody, schorzenia nerek czy miażdżycę naczyń.

Udostępnij artykuł:

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im cały wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i trzech, sympatycznych szynszyli: 12-letniego Bandziorka, 11-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 2-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *