Podłoże do klatki dla szynszyli - szynszyle - chillbill

Podłoże do klatki lub woliery dla szynszyli

| 7 komentarzy

Wybór podłoża do klatek lub wolier jest ogromny, ale tylko nieliczne nadają się jako ściółka dla szynszyli. Jak więc z pośród tylu dostępnych rodzajów wybrać dobre, bezpieczne i odpowiednie podłoże do klatki lub woliery dla szynszyli?

„Czy wiesz, że..?”

Szynszyla jest gryzoniem bardzo czystym, który nie wydziela przykrych zapachów i którego mocz nie jest drażniący. Swoje potrzeby fizjologiczne szynszyla załatwia w jednym, wytyczonym przez nią lub przez nas miejscu, z dala od strefy jedzenia i wypoczynku.

Potrzeby fizjologiczne szynszyli

Zanim wybierzemy odpowiednie podłoże do klatki lub woliery, musimy wiedzieć, jak wyglądają potrzeby fizjologiczne szynszyli. Szynszyla wydala kał w sposób niekontrolowany i częsty. Część specjalnego, mazistego i miękkiego kału o silnej woni (tzw. cekotrofy, które często mylone są z biegunką) jest regularnie zjadane przez szynszylę. Cekotrofy bogate są m.in. w białka, aminokwasy, witaminy, enzymy i lotne kwasy tłuszczowe, dzięki temu zwierzę zjadając je dostarcza swojemu organizmowi niezbędnych do życia składników odżywczych. Niemniej jednak, bardzo duża ilość odchodów każdego dnia znajduje się w całej klatce lub wolierze szynszyli. Choć nie jesteśmy w stanie zapanować nad ilością i częstotliwością, a nawet miejscem wydalania przez szynszylę kału, to możemy kontrolować miejsce, w którym szynszyla będzie codziennie oddawać mocz.

Dlaczego podłoże do klatki lub woliery dla szynszyli jest ważne?

Dzięki odpowiedniemu wyścieleniu nie tylko zachowujemy czystość w klatce lub wolierze pupila, ale także dbamy o jego higienę i zdrowie. Ważne jest też, abyśmy dobrali ściółkę odpowiednio do gatunku, jego potrzeb i naszej wygody w codziennej rutynie sprzątania. Dobre podłoże dobrze chłonie zapachy, mocz, wysusza odchody, a co równie ważne, nie uczula nas i naszego pupila.

Jak wybrać ściółkę dla szynszyli?

Niezależnie od tego jaki typ podłoża wybierzemy, zawsze należy się dokładnie przyjrzeć w jaki sposób produkt został zapakowany i zabezpieczony. Ważne jest, aby w środku opakowania jak i na zewnątrz, nie było oznak pleśni czy kropel wody. Przed zakupem powinniśmy dokładnie obejrzeć opakowanie. Nie może być dziurawe czy wilgotne. W przypadku koców musimy zwrócić uwagę, aby nie były one prane w mocnych detergentach. Do tego typu prania świetnie się sprawdzi delikatny proszek dla niemowląt lub płyn. Taki podkład należy prać w temperaturze dostosowanej do materiału.




Podłoże do klatki lub woliery dla szynszyli

  • Trociny – jeśli decydujemy się na trociny, to starajmy się wybierać te, które posiadają duże wióry. Trociny powinny być naturalne i bezzapachowe. Unikajmy mocno zmielonych wiórów, które przy wysypywaniu tworzą chmurę pyłu. Trociny należy kupować dobrej jakości i tylko w dobrych sklepach zoologicznych. Niezależnie od typu trocin (bardziej lub mniej odpylone), mogą one podrażniać drogi oddechowe i przyczyniać się do chorób delikatnej skóry szynszyli.
  • Granulat drewniany – wyściółka uniwersalna w postaci pelletu wykonana z naturalnych włókien roślinnych, bez zbędnych dodatków. Niezwykle chłonna i uniwersalna, nadaje się wyłącznie do kuwety dla kota. Jednak nie powinno się nim wyścielać klatki lub woliery szynszyli.
  • Podściółka z papieru – najbardziej polecane podłoże na bazie papieru. Jest niesamowicie wydajne, jednocześnie nieszkodliwe i naturalne.
  • Podściółka z konopi – wykonana w pełni z konopi. Dzięki opracowanej strukturze świetnie chłonie wodę i zapobiega tworzeniu się przykrych zapachów.
  • Podściółka lniana – lekka, drobna ściółka, która mimo swojej struktury nie pyli i nie podrażnia. Dobrze chłonie wilgoć i brzydkie zapachy (wiąże też zapach amoniaku).
  • Podściółka kukurydziana – produkowana z granulowanych kolb kukurydzy, cięższa jest od wiórków sosnowych czy innych granulatów. Oznacza to, że nie przylepia się do łap zwierzęcia, przez co łatwiej zachować czystość w otoczeniu.
  • Zrębki – poddawane są obróbce suszenia w bardzo wysokich temperaturach (ok. 600 stopni Celsjusza). Podczas tego procesu następuje całkowita likwidacja zarodników pleśni, grzybów i drobnoustrojów znajdujących się w przerabianej masie drzewnej.
  • Mata konopna – niepylący, ekologiczny produkt, który dobrze absorbuje wszelkie zapachy oraz wilgoć.
  • VetBed/DryBed – tkanina opracowana pierwotnie dla szpitali, jako produkt zapobiegający odleżynom i oparzeniom. Przyjemna w dotyku, wytrzymała i łatwa w wielokrotnym praniu. Doskonale zatrzymuje wilgoć.
  • Koc lub tkanina typu Minky – zwykły, miękki koc wykonany z miłego w dotyku materiału. Czysty i higieniczny, jednak tylko wtedy, gdy zmieniamy go codziennie. Nie maskuje brzydkich zapachów, jednak jest w pełni bezpieczny dla wrażliwej skóry szynszyli.

Podsumowanie

Pamiętajmy, aby stosować wyściółkę zgodnie z gatunkiem i charakterem zwierzęcia. Każdy przecież jest inny i każdy potrzebuje innych rozwiązań. Musimy wiedzieć, że inne jest podłoże dla gadów czy kotów, a inne dla małych lub większych gryzoni. Warto wiedzieć, że trociny dobrze się sprawdzą dla mniejszych gryzoni, takich jak chomik czy myszka. Żwir powinniśmy raczej stosować dla zwierząt, które korzystają z kuwety, takich jak kot czy fretka. Ciekawą alternatywą są miękkie, pluszowe koce położone na dnie klatki lub Dry Bedy. To bardzo bezpieczne i higieniczne rozwiązania, zwłaszcza dla delikatnej i wrażliwej skóry szynszyli.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z sewisu: Flickr.com (fot. Terri Oda).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

7 comments

  1. Paulina pisze:

    A czy zrąbki bukowe nie są trujące? Buk to drzewo zakazane, a szynszyle mogą to jeść..?

    1. Asia pisze:

      Buk jest drzewem nieodpowiednim dla szynszyli. (więcej na ten temat możesz poczytać na blogu) :)

  2. Gosia Be pisze:

    Czytam niektóre komentarze na Twoim blogu i takie mam nieodparte wrażenie, że ludzie piszą żeby sie tylko do czegoś przyczepić. A szkoda, bo blog jest niesamowity. Piszesz bardzo rzeczowo i widać, że masz dużą wiedzę. Pozdrawiam ciepło, tak trzymaj :))

  3. Daria pisze:

    Bardzo fajny, rzeczowy artykuł. :)) Ja swoim szynszylom wyścielam klatkę trocinami, ale chyba przerzucę się na podkłady. :)

  4. Karo pisze:

    Hej, polecasz może Podściółkę Lnianą? Czy jest bezpieczna, cicha, chłonie zapachy? Czy lepiej Pinio drewniane? :) Pozdrawiam! :)

  5. Wiktoria pisze:

    Hej planuje zakup drybed i nie wiem czy moje szyszki nie będą go gryzły, jak myślisz. Ty testowalas drybed bo wiele osób ma wątpliwości. Pozdrawiam

    1. Asia pisze:

      Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od szynszyli. Moje szynszyle nie gryzą dry bedów ani innych materiałów, ale nie wszystkie szynszyle są takie same.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)