gałązki dla szynszyli

Jakie gałązki dla szynszyli są bezpieczne?

| 2 komentarze

Niezastąpione podczas codziennego ścierania stale rosnących zębów szynszyli. Naturalne,  bezpieczne, smaczne i zdrowe gałęzie drzew, pędy i kora to niezbędny element diety każdej szynszyli. Jakie gałązki są dla szynszyli bezpieczne, a jakie szkodliwe? Jak samemu przygotować zebrane patyki dla szynszyli?

Czy wiesz, że..?

Gałęzie, pędy i kora drzew dzięki swoim wyjątkowym właściwościom wzbogaca dietę szynszyli o cenne związki i sole mineralne. Ponadto stały dostęp do patyków sprawia, że szynszyla w znacznie mniejszym stopniu obgryza przedmioty, które nie powinny być jej obiektem zainteresowań.

Co skutecznie ściera zęby szynszyli?

Zioła i siano, które są podstawą diety szynszyli doskonale wpływają na ścieralność trzonowców. Poprzez swoją budowę, siano wymusza na szynszyli dokładniejsze i powolniejsze przeżuwanie pokarmu, przez co zęby trzonowe (te znajdujące się z tyłu jamy ustnej) ścierają się równomiernie. To samo zjawisko dzieje się w przypadku naturalnych, suchych gałęzi, pędów i kory drzew. Natomiast wszelkie drewniane zabawki, gryzaki dla szynszyli, specjalne kamienie i kostki ścierają głównie zęby sieczne (te znajdujące się z przodu jamy ustnej).

Dlaczego gałązki dla szynszyli są tak ważne?

Gałęzie drzew dla szynszyli

Szynszyla mała (Chinchilla lanigera) to gryzoń, któremu stale rosną zarówno siekacze (zęby widoczne na przodzie jamy ustnej) jak i trzonowce (zęby dla nas niewidoczne, osadzone głęboko w otworze gębowym). Aby nie doszło do groźnego przerostu zębów i co za tym idzie wielu przykrych dolegliwości bólowych i problemów zdrowotnych, szynszyla instynktownie gryzie wszystko to, co nie jest twardsze od jej zębów. W ten naturalny sposób zaspokaja nie tylko swoją ciekawość, ale także zapewnia regularne ścieranie swoich zębów, które potrafią rosnąć do 1 mm na tydzień.

Jakie gałązki dla szynszyli wybrać?

Dobrej jakości patyki do gryzienia dla szynszyli to przede wszystkim takie, które są dla ich zdrowia bezpieczne. Do tego mają odpowiedni do gatunku drzewa z którego pochodzą kolor, są odpowiednio twarde i nie posiadają oznak pleśni, grzybów czy chorób. Dobrej jakości gałęzie, pędy czy kora nie są pryskane szkodliwymi preparatami i pozyskiwane są tylko i wyłącznie z terenów ekologicznych o czystym powietrzu.

Jakie są właściwości lecznicze gałęzi dla szynszyli?

Gałęzie, pędy i kora drzew ze względu na wyjątkowy skład substancji w nich zawartych m.in. takich jak: garbniki, saponiny, taniny, żywice, kwasy organiczne, olejki eteryczne, sole mineralne oraz wysoki poziom włókna, w tym ligniny i celulozy (około 45-50%), wykazują szereg właściwości leczniczych i wspomagających:

  • Działają odtruwająco i oczyszczająco.
  • Wykazują działanie moczopędne i wzmacniające.
  • Wspomagają procesy trawienne, układ moczowy i układ nerwowy.
  • Działają ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i antybakteryjnie.
  • Przyspieszają gojenie się ran i oparzeń.
  • Wykazują działanie uspokajające i kojące.
  • Wysoka zawartość włókna wypełnia układ pokarmowy i jest materiałem dla mikroflory jelitowej.
  • Wspomagają układ odpornościowy zwierzęcia.

Gałęzie drzew bezpieczne dla szynszyli

Do bezpiecznych gałęzi i pędów dla szynszyli zaliczamy m.in. takie drzewa jak: grusza, jabłoń, jesion, leszczyna pospolita, lipa, wierzba (za wyjątkiem wierzby białej), morwa biała i czarna, pigowiec, dzika róża, topola, a także jawor, loquat, osika, sosna (wpierw okoronowana), kiwi, truskawka, orzech laskowy, pikan (orzesznik jadalny), dereń, winorośl i wiąz.

Gałęzie drzew niebezpieczne dla szynszyli

jakie gałązki dla szynszyli

Do szkodliwych gałęzi i pędów dla szynszyli zaliczamy m.in. takie drzewa jak: świerk, jodła, sosna (świeże gałązki i szyszki), tek, buk, orzech włoski, wierzba biała, cis, fikus, a także migdałowiec, morela, robinia akacjowa, czarny lotos, starzec, szakłak, nerkowiec, cedr, wiśnia, kasztan, aronia, drzewa cytrusowe, cyprys, heban, bez, eukaliptus, miłorząb, cykuta, ostrokrzew, iglicznia, hortensja, jałowiec, kumkwat, wawrzyn, mahoń, mango, klon, nektarynka, pistacja, jadłoszyn, mirt, dąb, oleander, brzoskwinia, pistacja, śliwka, sekwoja, sandałowiec.




Jakie gałęzie i pędy drzew lubią szynszyle?

Do najlepszych rodzajów patyków do gryzienia dla szynszyli należą gałęzie i pędy z drzew m.in. takich jak: jabłoń i grusza, winorośl, pigwa, głóg, lipa i brzoza, jarzębina, topola i leszczyna.

Jak często podawać szynszyli gałęzie, pędy i korę?

Szynszyla musi mieć stały, nieograniczony dostęp do patyków, gryzaków, kamieni i drewnianych zabawek oraz innych przedmiotów przeznaczonych do gryzienia dla gryzoni.

Jak samemu zdobyć gałęzie, pędy i korę?

Jeśli chcemy samemu poszukać gałązek, ale niestety nie mamy swojego ogrodu lub sadu, to starajmy się pozyskać gałęzie w takich miejscach, które są nieuczęszczane przez koty i psy oraz tam, gdzie nie ma zanieczyszczeń. Nie zbierajmy patyków przy chodnikach w centrum miasta, w pobliżu dróg i autostrad oraz tam, gdzie niedaleko znajdują się regularnie opryskiwane pola uprawne.

Jak w domu przygotować gałęzie, pędy i korę dla szynszyli?

gałązki drzew dla szynszyli

Zanim zabierzemy gałązki, pędy czy korę do domu, upewnijmy się, że nie ma na nich śladów pleśni, insektów czy chorób. Przed podaniem szynszyli patyków musimy je najpierw umyć w ciepłej wodzie bez dodatków detergentów. A potem łagodnie lecz mocno wysuszyć, rozkładając je np. na kaloryferze. Dopiero tak przygotowane gałęzie, pędy czy korę możemy podać naszej szynszyli.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich i bezpiecznych dla naszych szynszyli gałęzi ma ogromne znaczenie. Brak wiedzy odnośnie rodzajów drzew i krzewów oraz ich poszczególnych właściwości wpływających na zdrowie szynszyli jest niebezpieczne. Podawanie niewłaściwych gałęzi, pędów i kory drzew może grozić halucynacjami zwierzęcia, a nawet poważnym zatruciem szynszyli. Dlatego jeśli nie posiadamy dostatecznej wiedzy, to warto zakupić gotową paczkę gałęzi, pędów czy kory dla szynszyli.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

2 comments

  1. Amelia pisze:

    Czy szynszyle mogą jeść patyki z drzewa oliwkowej ? Z góry dziękuje :)

    1. Gregor pisze:

      przecież pisze jakie mogą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)