15 pytań do przyszłych posiadaczy szynszyli
| 0 Komentarzy
Jeśli jesteś już przekonany do tego, że szynszyla to zwierzak idealnie nadający się dla Ciebie, sprawdź, czy Ty będziesz nadawał się na opiekuna dla szynszyli. Dowiesz się tego, odpowiadając na 15 poniższych pytań.
1. Czy jesteś osobą pełnoletnią?
Tylko dorosłe, dojrzałe emocjonalnie osoby powinny rozważać możliwość nabycia szynszyli. Ani szynszyla, ani żadne inne zwierzę nie nadaje się dla dziecka. Tylko osoba dorosła potrafi w prawidłowy sposób zaopiekować się zwierzęciem. Dziecko może jedynie obserwować rodzica, ucząc się od niego prawidłowej opieki nad szynszylą.
2. Czy jesteś osobą spokojną i cierpliwą?
Tylko osoby stabilne emocjonalnie, odpowiedzialne i cierpliwe powinny posiadać zwierzę. Osoby, które chcą mieć szynszyle powinny wykazywać się sporą dozą spokoju i cierpliwości. Szynszyle to bowiem gryzonie, które gryzą wszystko co stanie im na drodze i nie jest twardsze od ich zębów. Wszelkie zakazy i nakazy szynszyli nie dotyczą, a sztuczki wykonują tylko kiedy same tego chcą, a nie (jak w przypadku np. psów), aby sprawić radość opiekunowi. Szynszyla ze względu na swój żywiołowy charakter, w żadnym wypadku nie nadaje się dla osób niespokojnych, nerwowych i drażliwych.
3. Czy jesteś alergikiem?
Choć sama szynszyla nie uczula, to piasek, trociny czy siano już tak. Zanim więc zakupimy szynszylę, powinniśmy upewnić się czy nie jesteśmy uczuleni na żaden z tych alergenów.
4. Czy masz czas, aby poświęcić go szynszyli?
Szynszyle za dnia śpią, dlatego niektórym wydaje się, że nie są to wymagające zwierzęta. Jednak w godzinach porannych (do godziny 8) i wieczornych (od godziny 20) aktywność szynszyli wzrasta. Powinniśmy więc nie tylko wypuszczać szynszyle codziennie z klatki na minimum godzinę, ale też posiadać osobne pomieszczenie, w którym mogłyby przebywać w nocy. Zwierzęta te bowiem bardzo w nocy hałasują.
5. Czy wiesz skąd pochodzą szynszyle?
Wiedza o pochodzeniu i zwyczajach szynszyli to podstawa, dzięki której łatwiej nam będzie zrozumieć potrzeby naszego pupila.
6. Czy wiesz ile żyją szynszyle?
To niezwykle ważna informacja dla przyszłych posiadaczy szynszyli, która niestety bardzo często jest bagatelizowana. Szynszyle w warunkach domowych, potrafią żyć ponad 20 lat, a to oznacza, że jeśli zakupimy szynszylę w okresie szkolnym, to możliwe jest, że pupila poznają jeszcze nasze dzieci.
7. Czy posiadasz odpowiednie warunki mieszkaniowe?
Wiele osób o tym zapomina, ale sama woliera czy klatka dla szynszyli nie wystarczy. Zwierzę musi mieć także zapewnioną odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a wybieg powinien odbywać się w bezpiecznym dla zwierzęcia pokoju.
8. Czy wiesz, że szynszyla potrzebuje dużej klatki?
Klatka lub woliera dla szynszyli powinna być nie tyle co szeroka, a wysoka, ponieważ szynszyle to skoczne zwierzęta, które uwielbiają się wspinać ku górze. Przyjęło się, że dla jednej szynszyli potrzeba dwóch półek, jednak tak naprawdę im więcej miejsca w klatce tym lepiej.
9. Czy wiesz, że szynszyla potrzebuje akcesoriów i zabawek?
Wszelkie akcesoria typu: półki, hamaki, rondelki, domki czy tunele to obowiązkowy element, każdej klatki lub woliery dla szynszyli. Wszelkie drewniane zabawki i karuzele do biegania, są koniecznością nawet wtedy, gdy szynszyla ma zapewniony wybieg. Co więcej, na wybiegu zwierzę również powinno mieć dodatkowe akcesoria, które urozmaiciłyby mu czas.
10. Czy wiesz, że szynszyle żyją w grupach?
W środowisku naturalnym szynszyle żyją w koloniach składających się nawet z kilkuset osobników. Oznacza to, że są gryzoniami stadnymi, które nie lubią samotności. Dlatego warto, abyśmy pomyśleli o kupnie od razu dwóch szynszyli, najlepiej tej samej płci.
11. Czy wiesz ile kosztuje utrzymanie szynszyli?
Zanim zakupimy szynszylę zastanówmy się czy stać nas na wyprawkę dla niej, a potem utrzymanie szynszyli przez około 20 lat. Miesięczne wydatki na zwierzę nie należą wcale do niskich. Szynszyla oprócz woliery i akcesoriów takich jak: poidło, miska, paśnik, drewniane zabawki do gryzienia, karuzela (lub kołowrotek) do biegania, hamak, domek, rondel czy tunel, potrzebuje przecież dobrej jakości karmy, piasku do kąpieli, siana i różnego rodzaju ziół.
12. Czy posiadasz wiedzę na temat pielęgnacji i żywienia szynszyli?
Szynszyle mają zupełnie inne wymagania żywieniowe niż chomik, królik czy świnka morska. Zanim więc zakupisz szynszylę, zapoznaj się ze specyficzną dietą tych gryzoni, bowiem wszelkie błędy w żywieniu rzutują na jej życie i zdrowie. Do pielęgnacji szynszyli zazwyczaj wystarczy specjalny pył do kąpieli, w którym obowiązkowo każda szynszyla, codziennie musi się wykąpać. Przy dobrej jakości piasku nie powinniśmy szynszyli ograniczać częstotliwości mycia się w ciągu dnia.
13. Czy wiesz, że szynszyla nie chodzi na spacer?
W żadnym wypadku nie wychodzimy z szynszylą na spacer. Jeśli potrzebujemy towarzysza do codziennych, długich wędrówek wybierzmy na swojego pupila psa.
14. Czy w twojej okolicy jest specjalista od małych zwierząt egzotycznych?
Zwykły weterynarz nie wystarczy i niewiele poradzi w razie choroby szynszyli. Aby jakiekolwiek ewentualne leczenie gryzonia przebiegało właściwie, musimy znaleźć w swojej okolicy specjalistę od małych zwierząt egzotycznych. Tylko taki lekarz weterynarii będzie miał szeroką wiedzę, również na temat szynszyli, dzięki czemu będzie mógł podjąć właściwe leczenie.
15. Czy będziesz pogłębiać wiedzę dotyczącą szynszyli?
Naszym obowiązkiem jako posiadaczy szynszyli, jest nie tylko obserwacja i codzienny kontakt z naszym pupilem, ale też ciągłe pogłębianie i zdobywanie wiedzy na temat jego gatunku. Dla większości posiadaczy szynszyli nie jest to jednak przykry obowiązek, a fantastyczne hobby.
Podsumowanie
Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, to być może nadajesz się na szczęśliwego posiadacza szynszyli. Pamiętaj jednak, aby zwierzę najlepiej zakupić ze sprawdzonej hodowli, bo tylko tak mamy pewność, że zwierzę jest zdrowe i wolne od wszelkich wad genetycznych. Możemy też szynszylę adoptować poprzez ogłoszenia w Internecie. W ten sposób nie tylko dajemy szynszyli ciepły i kochający dom, ale też bardzo często ratujemy jej życie.
Zdjęcia nieoznaczne logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Adam Collins).