ile żyje szynszyla

Jak długo żyją szynszyle?

| 11 komentarzy

Kluczową rolę przy zakupie szynszyli może odgrywać jej wiek. Gryzonie te bowiem, zaliczają się do zwierząt długowiecznych, co wiązać się może z obowiązkiem opieki przez wiele lat.
Ile żyje szynszyla? I co możemy zrobić, aby nasz pupil cieszył się zdrowiem jeszcze przez długie lata?

Czy wiesz, że..?

Najdłużej żyjącą szynszylą w historii zapisaną w księdze Rekordów Guinnessa był samiec Radar urodzony 1 lutego 1985 roku w Niemczech. Trzymany w warunkach domowych przez właścicielkę Christinę Anthony dożył aż 29 lat i 229 dni. Zmarł w Acton w Kalifornii, USA 18 września 2014 roku.

Ile żyje szynszyla?

Na to ile żyje szynszyla ma wpływ wiele czynników. Szynszyle dożywają 15-20 lat, choć istnieją również przypadki, w których szynszyle znacznie przekraczają swoją wytyczoną granicę wieku. Przez wzgląd na m.in. nieodpowiednią dietę, w domowej hodowli szynszyle dożywają przeciętnie 10 lat.

Co skraca życie naszej szynszyli?

Przede wszystkim nieprawidłowe kojarzenie szynszyli (bliskie pokrewieństwo), a także liczne wady genetyczne wpływają m.in. na długość życia tych zwierząt. Nieodpowiednie żywienie szynszyli (świeże produkty lub dieta bogata w tłuszcze i cukry) również przyczyniają się do skracania życia naszego pupila. Bardzo często zapominamy, że na długość życia szynszyli wpływa także jej komfort psychiczny. Nieodpowiednie warunki (ciasna klatka lub woliera, brak wybiegów), stres, a także brak rozrywek i samotność, również mogą być przyczyniają skrócenia życia naszego pupila.

Przepis na długie życie szynszyli

Nie istnieje recepta na przedłużenie życia naszego pupila, bo o długości życia szynszyli w dużej mierze decydują geny. Jeśli jednak chcemy, aby nasza szynszyla cieszyła się zdrowiem przez wiele lat, musimy zapewnić jej właściwą, odpowiednio zbilansowaną dietę, pełną witamin, minerałów oraz substancji odżywczych. Równie ważną rolę w długości życia szynszyli odgrywa komfort psychiczny. Zadbajmy więc, aby zwierzę miało dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb klatkę lub wolierę, wszelkie zabawki i akcesoria, a także regularną częstotliwość wybiegów i mycia się w pyle lub drobnoziarnistym piasku. Pamiętajmy również o towarzyszu (najlepiej tej samej płci) dla naszego pupila, bowiem towarzystwo człowieka lub innego zwierzęcia, nie jest w stanie zastąpić kontaktu z osobnikiem tego samego gatunku.

Brak wiedzy i lekkomyślność to główna przyczyna krótkiego życia szynszyli. Bardzo ważną kwestią, która jest notorycznie bagatelizowana, jest przypadkowe rozmnażanie tych gryzoni. Należy pamiętać, aby nie rozmnażać zwierząt nieznanego pochodzenia i nie robić tego na własną rękę (samemu nie mając przy tym dostatecznej wiedzy). Samo dopuszczenie do rozmnażania się szynszyli i wiedza na temat odmian barwnych nie wystarczy. Potrzeba dużego doświadczenia, a przede wszystkim wiedzy na temat kojarzenia i rozmnażania tego gatunku.

Podsumowanie

Choć już wiemy jak długo żyją szynszyle, mamy gwarancji, że nasz pupil dożyje ponad 20 lat. Zapewniając mu odpowiednie warunki do życia, możemy sprawić, że szanse na to znacząco wzrosną. I odwrotnie. Jeśli nasze zwierzę będzie się niewłaściwie odżywiać i będzie żyć w ciągłym stresie, niechybnie doprowadzimy do jego przedwczesnej śmierci.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

11 odpowiedzi na “Jak długo żyją szynszyle?”

  1. wisznievska pisze:

    Witam. Czytam Twojego bloga i dziękuję za tak bogaty zbiór wiedzy na temat mojego pluszaka. Ciesze sie, że mogę wiedzieć więcej. Bardzo ciekawi mnie to, jak wykryć odgniotki na łapkach i jak sobie radzić z nimi. Pozdrawiam ;)

    • Asia pisze:

      Dziękuję za tak pozytywne słowa! :)
      Co do szynszylowych pięt…. ;) Mogą być zdarte, popękane lub mogą pojawić się na nich pęcherze, co widać gołym okiem. W każdym razie wina leży tu po stronie drewnianych, twardych półek i częstego korzystania z drewnianej karuzeli.
      W przypadku problemów z piętami, można je posmarować wazeliną, maścią z Żyworódki lub z witaminą A. Natomiast kołowrotek (na czas gojenia się pięt) zabrać, a półki wyścielić jakimś miękkim materiałem np. kocem. :)

  2. SzynszylaStella pisze:

    Czyli trzeba mieć dwie szynszylki ,żeby jedna niebyła samotna czy nie trzeba?

    • Asia pisze:

      Szynszyle nie lubią samotności, za to bardzo dobrze czują się w grupie. Dlatego też powinniśmy mieć 2 szylki (najlepiej tej samej płci). :)

  3. Klaudia pisze:

    Naprawdę bardzo ciekawy blog i historie Twoich szynszyli. Sama mam 3 letniego szynszyla o imieniu Louis. :)

  4. Szyszek alvinn pisze:

    Asia można je karmić wyłącznie pasza i siankiem poniewaz posiadam jednego szyszka alvinka <3 i karmie go wylacznie tym

    • Szylka pisze:

      Ja swojej dawałam jabłko surowe jak i suszone, suszone róże- bardzo uwielbiała, także nie powiedziałabym, że wyłącznie paszą. Paszą jako główny pokarm- tak, ale jakieś dodatki też można dawać. Słyszałam o liściach malin, ale nie próbowałam.

  5. Marta pisze:

    Mojego szynszyla odebrałam z Moca Ferma Szynszyli w 2011 roku od tamtej pory jest ze mną.
    Ma 7 lat.
    Jest wspaniały.
    Dbam o to, by niczego mu nie brakowało, jest w dobrej kondycji :)
    Szynszyle, to wspaniałe , mądre zwierzątka.

  6. Moni pisze:

    To w końcu ile lat żyje szynszyl? Bo mi mówili że max 7 z czego padł mi po 5.

  7. Pokiusz pisze:

    Ciekawe, nie wiedziałem ile żyje szynszyl. Zawsze sądziłem, że max 5-8 lat. Żyłem w kłamstwie :(.

  8. Szylka pisze:

    Moja szylka właśnie zakończyła swój żywot. Miała trochę ponad 16 lat. U mnie była 13,5 roku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)