Jak długo żyją szynszyle

Jak długo żyją szynszyle?

| 11 komentarzy

Kluczową rolę przy zakupie szynszyli może odgrywać jej wiek. Gryzonie te bowiem, zaliczają się do zwierząt długowiecznych, co wiązać się może z obowiązkiem opieki przez wiele lat.
Jak długo żyją szynszyle? Co możemy zrobić, aby nasz pupil cieszył się zdrowiem jeszcze przez długie lata?

Ile żyją szynszyle?

Na to ile żyje szynszyla ma wpływ wiele czynników. Teoretycznie szynszyle żyją około 20 lat, choć istnieją na świecie również przypadki, w których szynszyle znacznie przekraczają swoją wytyczoną granicę wieku. Piszę teoretycznie, ponieważ zwykle w domowej hodowli szynszyle nie dożywają nawet 10 lat.

Co skraca życie naszej szynszyli?

Przede wszystkim nieprawidłowe kojarzenie szynszyli (bliskie pokrewieństwo), a także liczne wady genetyczne wpływają m.in. na długość życia tych zwierząt. Nieodpowiednie żywienie szynszyli (świeże produkty lub dieta bogata w tłuszcze i cukry) również przyczyniają się do skracania życia naszego pupila. Bardzo często zapominamy, że na długość życia szynszyli wpływa także jej komfort psychiczny. Nieodpowiednie warunki (ciasna woliera, brak wybiegów), stres, a także brak rozrywek i samotność, również mogą być przyczyniają skrócenia życia naszego pupila.

Przepis na długie życie szynszyli

Nie istnieje recepta na przedłużenie życia naszego pupila, bo o długości życia szynszyli w dużej mierze decydują geny. Jeśli jednak chcemy, aby nasza szynszyla cieszyła się zdrowiem przez wiele lat, musimy zapewnić jej właściwą, odpowiednio zbilansowaną dietę, pełną witamin, minerałów oraz substancji odżywczych. Równie ważną rolę w długości życia szynszyli odgrywa komfort psychiczny. Zadbajmy więc, aby zwierzę miało dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb wolierę lub klatkę, wszelkie zabawki i akcesoria, a także regularną częstotliwość wybiegów i mycia się w pyle. Pamiętajmy również o towarzyszu (najlepiej tej samej płci) dla naszego pupila, bowiem towarzystwo człowieka lub innego zwierzęcia, nie jest w stanie zastąpić kontaktu z osobnikiem tego samego gatunku.

Brak wiedzy i lekkomyślność to główna przyczyna krótkiego życia szynszyli. Bardzo ważną kwestią, która jest notorycznie bagatelizowana, jest przypadkowe rozmnażanie tych gryzoni. Należy pamiętać, aby nie rozmnażać zwierząt nieznanego pochodzenia i nie robić tego na własną rękę (samemu nie mając przy tym dostatecznej wiedzy). Samo dopuszczenie do rozmnażania się szynszyli i wiedza na temat odmian barwnych nie wystarczy. Potrzeba dużego doświadczenia, a przede wszystkim wiedzy na temat kojarzenia i rozmnażania tego gatunku.

Podsumowanie

Choć już wiemy jak długo żyją szynszyle, mamy gwarancji, że nasz pupil dożyje ponad 20 lat. Zapewniając mu odpowiednie warunki do życia, możemy sprawić, że szanse na to znacząco wzrosną. I odwrotnie. Jeśli nasze zwierzę będzie się niewłaściwie odżywiać i będzie żyć w ciągłym stresie, niechybnie doprowadzimy do jego przedwczesnej śmierci.

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

11 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)