Jak podróżować z szynszylą - szynszyle - chillbill

Jak podróżować z szynszylą?

| 6 komentarzy

Podróż ze zwierzęciem to dość duży kłopot, zwłaszcza z tak małym i płochliwym gryzoniem jakim jest szynszyla. Jak więc prawidłowo przygotować siebie i zwierzę do wyprawy?

Prawidłowo zorganizowana podróż to klucz do sukcesu. Dzięki umiejętnemu przygotowaniu się do wyjazdu unikniemy przykrych niespodzianek i ograniczymy stresowe sytuacje do minimum. Pamiętajmy, aby kilka dni przed wyprawą zapoznać samą szynszylę z transporterem, który będzie jej towarzyszył przez kilka godzin podróży. Ważne, by od razu zwierzaka nie wkładać do torby lub transportera. Dzięki temu zwierzę nie będzie bało się nie tylko podróży, ale też tego w czym się znajduje. Musimy pamiętać aby przedmioty w transporterze ograniczyć do minimum. Nie wkładamy zatem miski z wodą czy pokarmem do środka.

Podstawowe wyposażenie transportera

 • Koc – odpowiedniego rozmiaru koc wyścielamy na dno pojemnika.
 • Siano – śmiało wrzucamy nawet dużą ilość. W trakcie podróży siano wycisza hałasy, a szynszyla dodatkowo może się w nim schować i uspokoić.
 • Pokarm – może to być karma, zioła lub ulubiony smakołyk.
 • Mały koc – dodatkowym, cienkim kocykiem przykrywamy delikatnie cały transporter (nie zapominając, by pupil miał dostęp powietrza). Szynszyla w ciemnym pomieszczeniu mniej się stresuje, dzięki czemu nie będzie skakać.
 • Poidło – podajemy w zależności od długości podróży. Jeśli jest to długi wyjazd to poidło jest obowiązkowe. Musi być mocno zamocowane.
 • Zabawka – w zależności od charakteru szynszyli zabieramy ze sobą jej ulubioną rzecz. Jedna z moich szynszyli nie rozstaje się z kucykiem.
transport dla szynszyli

Dla naszego i szynszyli bezpieczeństwa nie powinniśmy podróżować z pupilem bez transportera

transport szynszyli

Podczas jazdy autem powinniśmy zapewnić szynszyli maximum bezpieczeństwa – w transporterze

Podróż autem

Podczas jazdy samochodem musimy pamiętać, że zawsze transporter zabezpieczamy pasami. Niezależnie od tego czy to my jesteśmy osobą kierującą pojazd czy nie. Transporter podczas jazdy autem nie może znajdować się na kolanach. W trakcie wypadku czy nagłego zahamowania narażamy siebie i swojego pupila.

Podróż pociągiem

W trakcie podróży pociągiem pamiętajmy, aby nie stawiać transportera na grzejniku czy chwiejnych, składanych stolikach. W tym wypadku najbezpieczniej jest, gdy transporter znajduje się na kolanach lub siedzeniu.

Podróż samolotem

Wyprawa samolotem dla każdego zwierzęcia jest największym stresem. Bez kontaktu z właścicielem łatwo może wpaść w panikę. Do tego ogromny hałas i obce zapachy wprowadzają zwierzę w przerażenie. Dlatego też zabierajmy pupila w taką podróż tylko i wyłącznie w ostateczności. Ważne też, aby lot nie był dłuższy niż 4 godziny. Przygotowanie transportera do podróży będzie w tym wypadku nieco inne.

Przygotowanie transportera do lotu

 • transporter – przeznaczony do lotu musi być większy i mocniejszy (zazwyczaj przeznaczony dla kota). Powinien być wykonany z twardego plastiku lub równie mocnego, innego materiału. Musi być dobrej jakości, z wieloma profesjonalnymi zabezpieczeniami. To ważne, ponieważ podczas lotu zwierzę może być narażone na wstrząsy i uderzenia. Transporter ma za zadanie przede wszystkim ochronić zwierzę zapewniając mu bezpieczeństwo.
 • Koc – zabezpieczamy dno transportera grubym, ale przepuszczającym powietrze kocem dobranym pod wymiar.
 • Siano – wrzucamy dużą ilość siana podobnie jak w innego rodzaju podróżach.
 • Pokarm – w zależności od czasu trwania lotu, podajemy odpowiednią ilość karmy sypiąc bezpośrednio na koc.
 • Poidło – mocujemy na zewnątrz, dodatkowo zabezpieczając przed odczepieniem.
 • Zabawka – możemy do środka włożyć małą rzecz, którą szynszyla lubi. Pamiętajmy by przedmiot nie był ostry i nie zrobił krzywdy zwierzęciu podczas turbulencji.
 • Ciemność – o ile w trakcie krótkich podróży autem czy pociągiem możemy pozwolić sobie na dostęp światła, tak w tym przypadku jest to absolutnie niewskazane. Szynszyla w tak stresującej sytuacji nie powinna mieć dostępu światła. Pozwoli to zwierzęciu się uspokoić, dzięki czemu nie będzie skakać w transporterze.

Poniżej przedstawiam krótki filmik, w którym znajdziecie informacje o przewozie pupila.

Podsumowanie

Dobre transportery posiadają dodatkowy, mniejszy otwór bez konieczności otwierania całego pojemnika. Takie rozwiązanie jest niezwykle pomocne. Dzięki temu możemy szynszylę kontrolować, głaskać lub podać smakołyk bez obaw, że zwierzę nam wyskoczy. Jeśli to możliwe nie krępujmy się mówić do zwierzaka, starając się go uspokoić. To niezwykle ważne, bo tak jak inne zwierzęta, szynszyle reagują na ton głosu właściciela i wyczuwają jego emocje. W trakcie podróży nie zapominajmy również, aby szynszyla miała zapewniony swobodny dostęp powietrza. Dbajmy, aby podróż ze zwierzęciem była możliwie jak najkrótsza i przede wszystkim bezpieczna.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu:Flickr.com (fot. Land Rover MENA, Luce Beaulleu, Ikayama).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

6 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)