Kołowrotek dla szynszyli

Kołowrotek dla szynszyli

| 16 komentarzy

Długie skoki, głośny tupot małych łapek, zimny wiatr w mięciutkim futerku i ta niesamowita prędkość biegu. Tak, to szynszyla na kołowrotku. Jak ważny jest kołowrotek dla szynszyli i jak wpływa na psychikę zwierzęcia? Jakie są rodzaje przyrządów do biegania oraz jak wybrać odpowiednią, a przede wszystkim bezpieczną zabawkę do biegania?

Czy wiesz, że..?

Znaczna większość szynszyli już od pierwszych miesięcy życia bardzo chętnie korzysta z zabawek do biegania. Regularne, nieograniczone bieganie na kołowrotku pozytywnie wpływa na psychikę zwierzęcia. Szynszyle w ten sposób rozładowują napięcie i stres, a także wypełniają swój wolny czas, traktując bieganie jako formę rozrywki. Jednakże posiadanie przyrządu do biegania w klatce lub wolierze nie zwalnia nas z obowiązku codziennego puszczania szynszyli na wybieg. Jest po prostu dodatkiem podczas godzin nocnych lub w ciągu dnia i tylko tak należy go traktować.

3 rodzaje przyrządów do biegania dla szynszyli

W zoologicznych sklepach stacjonarnych lub internetowych dostępnych jest wiele rodzajów przyrządów do biegania, stworzonych z myślą o gryzoniach. Kuszą one nie tylko atrakcyjną ceną, ale i świetnym, nowoczesnym wyglądem i konstrukcją. Jednak nie każdy przedmiot do biegania będzie odpowiedni i bezpieczny dla naszej szynszyli.

1. Dysk do biegania dla szynszyli

Bardzo kolorowy, estetyczny przyrząd do biegania dla szynszyli, który najczęściej wykonany jest z metalu, drewna, bądź z miękkiego plastiku, który odkształca się z czasem. Przyrząd ten charakteryzuje się niską wagą i wyjątkową, pochyłą konstrukcją, a sama bieżnia do biegania jest ustawiona pod kątem.

Takie rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla większych gryzoni jakimi są szynszyle. Niestabilna konstrukcja i niska waga sprawia, że większemu zwierzęciu bardzo trudno utrzymać równowagę, przez co również i czerpać przyjemność ze swobodnego biegania. W dodatku dysk do biegania dla szynszyli nie wpływa dobrze na kręgosłup zwierzęcia, a to przez ciągłe skręcanie w jedną stronę (dyski do biegania są również zwykle za małe dla szynszyli, przez co zwierzę nie może poruszać się w pełni swobodnie i naturalnie).

2. Karuzela do biegania dla szynszyli

To tym razem poziomy dysk do biegania, który wykonany jest zazwyczaj z surowego, naturalnego i bezpiecznego dla szynszyli drewna. Mimo swojej dużej (około 40 cm) średnicy nie zajmuje w klatce lub wolierze zbyt wiele miejsca. To jedna z najbezpieczniejszych zabawek dla do biegania dla szynszyli.

Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne i bezpieczne dla naszego pupila. Wadą karuzeli jednak jest problem z odkształcaniem się bieżni z czasem oraz fakt, że zabawka wykonana jest z naturalnego i surowego drewna, co bardzo zachęca szynszyle do jego natychmiastowej konsumpcji. W bardzo krótkim czasie więc, nasza ładna karuzela zamienia się w mało estetyczny i obgryziony przedmiot.

3. Kołowrotek do biegania dla szynszyli

To tradycyjny przyrząd do biegania dla gryzoni, bardzo często cały wykonany z metalu lub drewna, a jego bieżnia może być jednolita, lub wykonana z metalowych lub drewnianych, szeroko rozstawionych szczebli, albo siatki. Kołowrotek bywa wolno stojący, albo bezpośrednio montowany do krat klatki lub do drewnianej ściany woliery, za pomocą specjalnych śrub i mocowań motylkowych.

Takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne ze wszystkich, pod warunkiem, że wybierzemy tylko i wyłącznie gładką powierzchnię bieżni, wykonaną z plastiku, metalu lub drewna i dopasujemy rozmiar kołowrotka do wielkości naszej szynszyli. Szynszyle bardzo małe nie powinny biegać w kołowrotku przeznaczonym dla dorosłych szynszyli, ze względu na wielkość i ciężar kołowrotka, a co za tym idzie, trudność w swobodnym, płynnym bieganiu.
Idealny kołowrotek dla szynszyli

Idealny przyrząd do biegania dla szynszyli to taki, który jest bardzo dobrze dopasowany do wielkości zwierzęcia. Szynszyla podczas biegu wykonuje dość dalekie skoki, więc na karuzeli bądź kołowrotku musi mieć pełną swobodę ruchu i niewygięty w nienaturalnej pozycji kręgosłup. Co więcej, idealny kołowrotek to taki, który poprzez swoją bezpieczną konstrukcję i montaż nie stanowią żadnego zagrożenia dla szynszyli, jak i innych zwierząt znajdujących się w pobliżu.

Zagrożenia w użytkowaniu kołowrotka

Jednym z największych zagrożeń podczas biegania naszego pupila jest możliwość niefortunnego wkręcenia, zaklinowania i nierzadko wyłamania przedniej lub tylnej łapki, paliczków oraz wkręcenie ogona. Istnieje również możliwość przytrzaśnięcia kawałka skóry z futrem zwierzęcia, a nawet wykręcenia głowy. Dlatego też wybierając idealny kołowrotek dla szynszyli zwróćmy uwagę nie tylko na cenę, jakość i sam wygląd produktu, ale też na sposób jego wykonania, konstrukcję i montaż.

Jakich kołowrotków unikać?

 • Unikajmy kołowrotków za małych lub za dużych, niedostosowanych do rozmiaru naszej szynszyli.
 • Unikajmy kołowrotków o lekkich i niestabilnych konstrukcjach.
 • Unikajmy kołowrotków posiadających ażurową bieżnię, lub taką, która posiada szeroko rozstawione pręty, niezależnie czy są wykonane z metalu, drewna czy plastiku.
 • Unikajmy kołowrotków o wąskiej powierzchni do biegania.
 • Unikajmy kołowrotków o gładkiej bieżni, na której są wystające drewniane, metalowe lub plastikowe progi (taka konstrukcja bardzo często prowadzi do kontuzji).
 • Unikajmy kołowrotków wykonanych niestarannie i ze szkodliwych, kiepskiej jakości materiałów.
 • Unikajmy kołowrotków, które posiadają wspornik koła i podporę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kołowrotka lub karuzeli?

Przy zakupie karuzeli lub kołowrotka dla szynszyli, dobierzmy przede wszystkim odpowiedni rozmiar dla swojego pupila. Rozmiar karuzeli czy kołowrotka zawsze powinien być dobrany do wieku szynszyli. Zatem wymieniamy zabawkę na większą wtedy, gdy nasz pupil podrośnie. Kołowrotek lub karuzela dla dorosłej szynszyli powinny mieć minimum 40 cm średnicy, po to aby zapobiec nienaturalnej pozycji podczas biegania i szkodliwemu wyginaniu się kręgosłupa. Podczas wyboru przyrządu do biegania dla naszej szynszyli zwróćmy uwagę również na samo wykończenie produktu. Kołowrotek czy karuzela w formie drewnianego, płaskiego dysku, powinny lekko, płynnie i szybko się kręcić, nie wydając przy tym żadnych nieprzyjemnych dla ucha dźwięków, a wszelkie wykończenia powinny być wygładzone i przyjemne w dotyku.

Jak bezpiecznie zamontować kołowrotek dla szynszyli?

Równie poważne zagrożenie stanowi nieumiejętny montaż kołowrotka. Jeśli kołowrotek dla szynszyli jest przymocowany lub postawiony w sposób nieprawidłowy (nie ma odpowiednich odstępów między sufitem, ścianą a podłogą, przez co nie są zachowane prawidłowe wytyczne BHP) to może być przyczyną poważnego wypadku naszej szynszyli.

Przy kołowrotku o średnicy 40 cm (jest to odpowiedni rozmiar dla dorosłej szynszyli) dla bezpieczeństwa szynszyli korzystającej z kołowrotka jak i innych osobników, które towarzyszą w jej klatce lub wolierze, zaleca się minimum 8 cm (lub 6 cm w przypadku koszatniczek) odległości od podłoża lub półki oraz 3 – 4 cm od jednego z boków ściany, a także 1 – 2 cm odstępu nad samym kołowrotkiem. Bardzo ważne jest też, aby zwrócić uwagę na to, że w pobliżu kołowrotka nie powinny znajdować się żadne luźne elementy wyposażenia klatki lub woliery (m.in. domki, tunele, kąpielówki, kuwety, pieńki, patyczki, gałęzie i kamienie lub kostki pumeksowe do obgryzania czy miski z pokarmem dla szynszyli), które mogłyby zostać nieumyślnie wsunięte pod krawędź kołowrotka przez zwierzęta znajdujące się w pobliżu i zadziałać jak ostre nożyce przycinając palec, łapkę lub ogon szynszyli.

Kołowrotek dla szynszyli ręcznie wykonany

W internecie możemy znaleźć również kołowrotki lub karuzele wykonane ręcznie, nierzadko przez samych właścicieli szynszyli. Kołowrotki często skonstruowane są z wielkiej miski z grubego plastiku bądź drewna. Taka zabawka mocowana jest na grubą śrubę, bezpośrednio do boku klatki pupila. Pomysł ten jest bardzo ciekawy, a sama zabawka będzie bezpieczna, o ile zostaną zachowane wymienione wyżej wymiary.

Zabawka nie dla wszystkich szynszyli

Prawdą jest, że nie każda szynszyla lubi biegać na karuzeli. Najczęściej nie lubią jej te szynszyle, które nigdy nie miały styczności z takim przyrządem. Dlatego najlepiej kupić kołowrotek lub karuzelę już we wczesnym okresie życia pupila.

Podsumowanie

Nie ma znaczenia czy szynszylę wypuszczamy na wybieg codziennie, o regularnych porach czy nie. Karuzela lub kołowrotek powinien się znaleźć w każdej szynszylowej klatce. Taki rodzaj zabawki bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie szynszyli i zachęca ją do większej aktywności fizycznej. Zwierze podczas biegu nie tylko dba o swoje zdrowe fizyczne, utrzymując prawidłową masę ciała, ale też pomaga przy oswajaniu szynszyli. Dzięki karuzeli szynszyla nabiera pewności siebie i czuje się swobodniej i bezpieczniej w swojej klatce lub wolierze.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

16 odpowiedzi na “Kołowrotek dla szynszyli”

 1. Martyna pisze:

  Jaką średnicę powinna mieć „miska”, z której zrobiona jest karuzela na filmie? Pozdrawiam :-)

 2. maks jarmolinski. pisze:

  Nie polecam kołowrotka takiego jak na pierwszym zdjeciu.Znajdujaca sie po srodku szprycha moze uderzyc (czasem nawet smiertelnie) jedna szynszyle gdy druga bedzie w nim biegała.

  • Asia pisze:

   Jak na pierwszym, drugim i trzecim zdjęciu – to ten sam kołowrotek. ;) Ja również nie polecam takiego rodzaju kołowrotka. W tekście jest wyjaśnione jaki dokładnie należy wybrać. Pozdrawiam.

 3. SzynszylaStella pisze:

  Czy kołowrotek dla szynszyli może mieć około 20 cm czy za mały

 4. PatrycjaN pisze:

  Proszę o poradę czy metalowy dysk do biegania nadaje się dla szynszyla? Na tym blogu piszą, że niby tak – http://bit.ly/2rg8TKy
  Zastanawiam się czy rozmiar 28 cm nie jest odrobinę za mały. Masz jakieś doświadczenia?

 5. Ilona pisze:

  Hej. A moze ktos polecic sklep internetowy z odpowiedniej wilkosci kolowrotkami dla szynszyli? Szukam od jakiejsc chwili i slabo to troche wyglada na „popularnych serwisach”… :(

 6. Aventia pisze:

  Wrzućcie proszę link do zakupu takiego kołowrotka min 40cm. Nie mogę nigdzie znaleźć :/

 7. Ania pisze:

  wie ktoś gdzie mogę kupić duży wiszący kołowrotek dla szynszyli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)