Kąpiel szynszyli - szynszyle - chillbill

Kąpiel szynszyli

| 9 komentarzy

Piasek unoszący się w powietrzu. Odgłosy kopiących łapek i radosnego turlania w chłodnym pyle. Gęste i lśniące futro jest znakiem rozpoznawczym szynszyli i obiektem wielu westchnień. Aby delikatna okrywa włosowa zawsze wyglądała pięknie powinniśmy zapewnić gryzoniowi możliwość regularnego jej czyszczenia.

Jak myją się szynszyle?

Dla utrzymania pięknego wyglądu szynszyle kąpią się w specjalnym pyle, który znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Podczas kąpieli w pyle szynszyla usuwa wszelkie zabrudzenia, nadmiar tłuszczu z futra czy martwe włosy. Piach zapobiega sklejaniu się włosów i sprawia, że futerko staje się jednolite, puchowe i miękkie w dotyku. Pod żadnym pozorem nie myjemy szynszyli w wodzie. Gryzonie te nie lubią wody i mimo prób wymachiwania łapkami, nie potrafią pływać. Futro szynszyli jest natomiast tak gęste, że po zetknięciu z wodą trudno je wysuszyć, a okrywa włosowa ulega nieestetycznemu rozdwojeniu.

jak kąpać szynszylę

Szynszyla uwielbia kąpiele w pyle wulkanicznym. Dla niej to intymny moment, tak więc nie powinniśmy przeszkadzać w trakcie mycia

w czym kąpie się szynszyla

Specjalny popiół wulkaniczny możemy wsypać do dużej doniczki, miski, lub specjalnej myjki do kąpieli dla gryzoni, dostępnej w sklepach zoologicznych

Jak często podawać piasek?

W środowisku naturalnym pył wulkaniczny znajduje się w głębinach skalnych, do którego szynszyle mają dostęp bez ograniczeń. Zażywają kąpieli niedaleko wejścia do swojej nory, a całe ich kąpielisko jest średnicy około 40 cm. Teoretycznie więc, powinniśmy zapewnić szynszyli stały, codzienny dostęp do piasku, nie ograniczając jej częstotliwości kąpieli.

Musimy jednak uważać na niektóre rodzaje pyłu. Gorszej jakości piasek może sprawić, że codzienne, częste kąpiele staną się powodem wielu problemów zdrowotnych szynszyli. Dzieje się tak ponieważ kiepskiej jakości piasek zawiera dużą ilość talku, a ten w nadmiernej ilości powoduje swędzenie, podrażnienia oczu, układu oddechowego czy przesuszenia i pękania skóry u gryzoni. Z kolei za grube i szorstkie drobinki piasku mogą podrażnić lub uszkodzić delikatną skórę szynszyli. Dlatego też przy wyborze pyłu do kąpieli zwróćmy uwagę na jego cenę, jakość i wygląd, wybierając taki, który jest możliwie najwierniejszym odzwierciedleniem pyłu w naturze.

Jaki stosować piasek?

Pył pochodzenia wulkanicznego do kąpieli dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym i tylko taki powinniśmy stosować. Musimy wiedzieć że pył wulkaniczny jest najdrobniejszym produktem powstałym z wybuchu wulkanu. Oznacza to, że jego drobinki są o wiele mniejsze od ziarenek piasku. Dlatego też nie możemy stosować zwykłego piachu do kąpieli z plaży czy piaskownicy. Taki piasek przede wszystkim jest zanieczyszczony, wilgotny i tworzy kleistą masę, która może zlepić futro zwierzęcia. Zwykły piach posiada też za grube i za ostre krawędzie drobinek, które mogą podrażnić skórę, a twarde ziarna uszkodzą futro szynszyli. W dodatku zwykły piasek zebrany na dworze nie wejdzie między gęste futro szynszyli i w prawidłowy sposób też go nie wyczyści.

Poniżej przedstawiam filmik, w którym wyjaśnione jest pojęcie kąpieli szynszyli.

Podsumowanie

Kąpiel w pyle wulkanicznym dla szynszyli jest niezwykle ważna. To moment, w którym szynszyla całkowicie skoncentrowana jest na jednej czynności, zapominając o wszystkim wokół. Dla niej To nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale także ogromna radość. Tarzanie się w piasku pozytywnie wpływa na psychikę gryzonia, poprawiając samopoczucie i zmniejszając stres.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Terri Oda, Jessica Bittencourt).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

9 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)