Techniki mycia szynszyli - czyli jak wygląda kąpiel szynszyli

Techniki mycia szynszyli – czyli jak wygląda kąpiel szynszyli?

| 9 komentarzy

Zdecydowany ruch przednich łapek i bardzo szybki obrót w kąpielówce. Do tego pył lub piasek unoszący się w powietrzu, delikatnie opadający na szczęśliwą szynszylę i całe jej otoczenie. Dlaczego szynszyle nie kąpią się w wodzie? Jak wygląda kąpiel szynszyli? Jak często podawać pył lub piasek do kąpieli? Jakie są techniki mycia się szynszyli?

Czy wiesz, że..?

Instynkt związany z pyłową kąpielą jest tak silnie zakorzeniony u szynszyli, że zwierzę te z braku możliwości zażywania regularnych kąpieli, będzie szukało alternatywy. Oznacza to, że szynszyla będzie próbowała wykąpać się we wszystkim, co przypomina im pyłową kąpiel. Brak regularnych kąpieli w piasku lub pyle, lub całkowite ich zaniechanie, bardzo negatywnie wpływa przede wszystkim na psychikę zwierzęcia oraz ogólny stan jego zdrowia.

Techniki mycia szynszyli – czyli jak wygląda kąpiel szynszyli?

Mało kto wie, że szynszyle mają kilka sposobów na kąpiel w pyle wulkanicznym lub piasku. Decyzja o wyborze metody, podejmowana jest przez szynszylę, a wybór techniki zależy od jej wieku, charakteru, otoczenia i jej doświadczeń. Co ciekawe, szynszyla raz nauczona jednego sposobu kąpieli, stosuje go zazwyczaj przez całe życie. Mimo zmiany otoczenia, czy przedmiotu w jakim się dotąd myła, z reguły nic nie jest w stanie wpłynąć na zmianę jej przyzwyczajeń. Bazując na moich wieloletnich obserwacjach szynszyli oraz ich metod kąpielowych, mogę wyróżnić 5 głównych technik, jakie stosują.*

 • Przytulanie – bardzo charakterystyczna technika stosowana przez niektóre szynszyle. Polega ona na rozpoczęciu kąpieli od potarcia piachem na przemiennie jednej jak i drugiej strony policzka oraz głowy. Po tak wytartym pyszczku, szynszyla zabiera się za resztę swojego ciała, poprzez charakterystyczny, znany już wszystkim, przewrót na bok.
 • Podkopywanie – technika ta polega na zdecydowanym zagarnięciu przednimi łapkami piasku tak, aby pył unoszący się w powietrzu znalazł się nad jak i pod szynszylą. Przy tej technice szynszyla może, lecz wcale nie musi wykonać pełen lub pół obrotu w bok.
 • Szuranie – to niezwykle rzadko spotykana i bardzo charakterystyczna technika mycia się, wykonywana przez niektóre szynszyle. Metoda wygląda w ten sposób, że zwierzę w chwili kiedy znajdzie się w pasku, natychmiast przewraca się na plecy i szura nimi po piachu w taki sposób, jakby chciała go wetrzeć tylko w swój grzbiet.
 • Turlanie – bardzo śmieszny, choć niestety równie rzadki sposób mycia, co metoda na „szuru szuru”. Polega ona na tym, że szynszyla znajdująca się w misce z pyłem, kładzie się automatycznie na plecy (bez zagarniania pod siebie piasku) i turla się naprzemiennie raz w lewą, raz w prawą stronę miski, myjąc tylko plecy.
 • Wirowanie – to najpopularniejsza metoda stosowana przez szynszyle. Polega ona na tym, że zwierzę szybkimi ruchami zaczyna zagarniać piach pod siebie, po czym wykonuje pełen obrót lub pół obrót w bok.

* – podane nazwy technik zostały przeze mnie wymyślone, w celu dokładnego zobrazowania sposobów kąpieli szynszyli.

Dlaczego szynszyle kąpią się w piasku lub pyle wulkanicznym?

Gęste i lśniące futro jest znakiem rozpoznawczym szynszyli i obiektem wielu westchnień. Aby delikatna okrywa włosowa zawsze wyglądała pięknie, powinniśmy zapewnić zwierzęciu możliwość regularnego jej czyszczenia. Dla utrzymania pięknego wyglądu, szynszyle instynktownie kąpią się jedynie w specjalnym pyle lub piasku, który znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym stacjonarnym lub internetowym. Podczas kąpieli szynszyla usuwa wszelkie zabrudzenia, nadmiar tłuszczu z futra i martwe włosy. Dobrej jakości, drobnoziarnisty piach lub pył wulkaniczny zapobiegają sklejaniu się włosów. Sprawia również, że futerko staje się jednolite, puchowe i miękkie w dotyku, a skóra odpowiednio dotleniona. Pod żadnym pozorem nie myjemy szynszyli w wodzie. Gryzonie te bardzo źle się czują w wodzie i mimo prób wymachiwania łapkami, nie potrafią pływać. Natomiast futro szynszyli jest tak gęste, że po zetknięciu z wodą trudno je wysuszyć, a okrywa włosowa ulega nieestetycznemu rozdwojeniu.
Jaki stosować piasek lub pył dla szynszyli?

W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele rodzajów piasków do kąpieli, ale najlepszy jest ten o drobnych ziarnach. Drobnoziarnisty piasek do kąpieli jest bardzo delikatny. Nie podrażni więc wrażliwej skóry i spojówek oczu szynszyli, oraz nie zniszczy niezwykle delikatnej struktury ich futra.

Musimy jednak uważać na niektóre rodzaje piasku dostępne w sklepach zoologicznych. Gorszej jakości, szczególnie piasek może sprawić, że codzienne kąpiele staną się powodem wielu problemów zdrowotnych szynszyli. Dzieje się tak ponieważ kiepskiej jakości piasek zawiera dużą ilość talku, a ten w nadmiernej ilości powoduje swędzenie, podrażnienia oczu, układu oddechowego czy przesuszenia i pękania skóry u gryzoni. Z kolei za grube i szorstkie drobinki piasku, mogą podrażnić lub uszkodzić delikatną skórę szynszyli. Dlatego też przy wyborze piasku lub pyłu do kąpieli, zwróćmy uwagę na jego cenę, jakość i wygląd, wybierając taki, który jest możliwie najwierniejszym odzwierciedleniem pyłu w naturze.

Oczywiście idealnie, gdybyśmy stosowali niezwykle miękki i puchowy pył wulkaniczny do kąpieli dla szynszyli, który jest najdrobniejszym produktem powstałym z wybuchu wulkanu. Oznacza to, że jego drobinki są o wiele mniejsze od ziarenek piasku. Pył wulkaniczny zawiera też wiele substancji mających doskonały, pozytywny wpływ na futro i skórę szynszyli.

Jakiego piasku nie należy stosować dla szynszyli?

Nie możemy stosować zwykłego piasku do kąpieli dla szynszyli zebranego z plaży czy piaskownicy. Taki piasek jest przede wszystkim zanieczyszczony, pełen szkodliwych bakterii, ciężki i wilgotny, przez co tworzy kleistą masę, która zlepia futro zwierzęcia. Zwykły piach posiada też zbyt grube i za ostre krawędzie drobinek, które podrażniają delikatną skórę i oczy zwierzęcia, a twarde ziarna uszkadzają wybitnie miękkie i gęste futro szynszyli. W dodatku zwykły piasek zebrany na dworze nie tylko nie wyczyści futra, ale też dzięki większym ziarnom nie wejdzie między gęste jej futro, przez co nie dotleni i nie oczyści prawidłowo skóry.

Jak często podawać piasek lub pył dla szynszyli?

W środowisku naturalnym szynszyli pył wulkaniczny znajduje się w głębinach skalnych, do którego szynszyle mają dostęp bez ograniczeń. Zażywają kąpieli niedaleko wejścia do swojej nory, a całe ich kąpielisko jest średnicy około 40 cm. Powinniśmy więc, zapewnić szynszyli stały, codzienny dostęp do piasku lub pyłu, nie ograniczając jej częstotliwości kąpieli.

Podsumowanie

Kąpiel w pyle wulkanicznym lub drobnoziarnistym piasku dla szynszyli jest niezwykle ważna. To moment, w którym szynszyla całkowicie skoncentrowana jest na jednej czynności, zapominając o wszystkim wokół. Dla szynszyli to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale także ogromna radość i rozładowanie napięcia. Tarzanie się w piasku pozytywnie wpływa na psychikę gryzonia, poprawiając samopoczucie i zmniejszając stres.

Wybór techniki mycia się w pyle, to wybór bardzo indywidualny, podejmowany tylko przez samą szynszylę. Wybierając daną metodę, zwierzę zwyczajnie ją wcześniej podpatrzyło, bądź też nie miało możliwości pełnego obrotu w myjce i z przyzwyczajenia powiela swoją technikę. Szynszyla nie ma wrodzonej techniki kąpieli, każda szynszyla kąpie się w swoim stylu, a wybór metody, w żadnym wypadku nie przekłada się na jej rozwój intelektualny.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

9 odpowiedzi na “Techniki mycia szynszyli – czyli jak wygląda kąpiel szynszyli?”

 1. Karo pisze:

  Hmm piasek vitapol jest bardzo drobny i niestety sie nie sprawdza, slabo docxyszcza futerko. Natomiast pucek jest gruby i idealnie pucuje futerko, to niestety nie pokrywa sie z tym, co napisalas – jakiego piasku uzywasz, moze wyprobuje? :)

  • Asia pisze:

   Wydaje mi się, że nie przeczytałaś dokładnie całego wpisu i nie obejrzałaś filmu.
   Na rynku dostępnych jest wiele firm sprzedających pył do kąpieli dla gryzoni – nie tylko Vitapol czy Pucek. :)

   Piaski do kąpieli poniżej 15 zł moim zdaniem nie spełniają swej funkcji tak, jak te droższych marek. Dlatego też stosuję i polecam pył do kąpieli za ponad 20 zł. Różnica jest ogromna i w przypadku piasku, jakość jest adekwatna do ceny.

   • Anna J. pisze:

    Myślę, że ulegasz tutaj markom i marketingowi. Moim zdaniem Pucek czy piasek JR Farm sprawdza się doskonale, doczyszczają futerko.

    • Asia pisze:

     Widzę, że nie poznałaś możliwości droższych/innych produktów ;) – wierz mi, różnica jest ogromna i tak jak wspomniałam wcześniej, w przypadku pyłu do kąpieli cena idzie w parze z jakością.

     Na moim blogu nie ma miejsca na artykuły sponsorowane czy reklamy, niezależnie od jakości produktu, (jak ma to miejsce w przypadku niektórych blogów o podobnej tematyce).

     Chill Bill jest blogiem niezależnym, który poleca tylko i wyłącznie najlepsze z możliwych produkty dla szynszyli – nie produkty przeciętnej jakości czy po prostu kiepskie.

 2. ChinchaFun pisze:

  Kąpiel szynszyli jest śmieszna :)

 3. Rafał pisze:

  Mam pytanie odnośnie wypełnienia naczynia w którym szynszyl ma się kąpać. Ile tego pyłu powinno sie nasypać?

 4. Tomasz pisze:

  Moje szynszyle od siedmiu lat kąpią się w zwykłym piasku, oczywiście czystym, jeszcze nigdy nie były chore, nie miały sklejonych futer i podrażnionej skóry. Przeważnie jak jadę na urlop to nakopię szynszylom piasku ze sprawdzonego miejsca i nie muszę kupować.

 5. Gaba pisze:

  Mam pytanie :) Jak często należy wymieniać pył? Co każdą kąpiel powinno się wsypywać świeży czy można wymienić po paru kąpielach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)