Woliera dla szynszyli, czy może klatka?

Woliera dla szynszyli – a może klatka?

| 0 Komentarzy

Woliera dla szynszyli – a może klatka? Oto jest pytanie! To dość trudny wybór, biorąc pod uwagę wysokie wymagania szynszyli. Każdy z nas pragnie mieszkać w pięknym, przestronnym wnętrzu, dopasowanym do jego osobowości i charakteru. Tak samo jest ze zwierzętami. Podobnie jak my, świadomie wybierają najlepiej pasujące dla siebie miejsce. Jak więc wybrać przytulne i odpowiednie mieszkanko dla naszej szynszyli?

Czy wiesz, że..?

Szynszyle to skoczne zwierzęta, które uwielbiają wspinać się ku górze. To gryzonie, które w środowisku naturalnym mieszkają bardzo wysoko w górach, zwinnie poruszając się między kamieniami i za nic mając lęk wysokości. Kiedy zaś mają do dyspozycji półki rozmieszczone na różnych wysokościach, to zawsze wybiorą tę najwyżej położoną. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza kiedy chcemy, aby nasza szynszyla czuła się dobrze i z chęcią wracała do swojego mieszkania.

Klatka dla szynszyli

W dzisiejszych czasach jest wiele różnego rodzaju klatek dla zwierząt. Wybór jest ogromny i na pewno większy niż jeszcze 15 lat temu (przynajmniej jeśli chodzi o wybór odpowiedniej klatki dla szynszyli). Teraz mamy do wyboru klatki piętrowe, wysokie, niskie, kolorowe, z półkami lub bez, oraz z różnego rodzaju podwieszanymi mostami, czy drabinkami. Ciężko jest więc wybrać tę najlepszą. Wybierając klatkę musimy wiedzieć dla jakiego zwierzaka będzie przeznaczona, każdy przecież jest inny i każdy potrzebuje innych rozwiązań.

Jak wybrać dobrą klatkę dla szynszyli?

 • Konstrukcja klatki powinna być bardzo duża, wysoka i solidnie wykonana.
 • Na dnie klatki nie może znajdować się krata lub metalowe pręty, które jedynie powodują kontuzje i złamania kończyn szynszyli.
 • Pręty klatki powinny być ocynkowane, dzięki czemu nie rdzewieją.
 • Półki w klatce powinny być grube i szerokie, wykonane z naturalnego, bezpiecznego dla szynszyli drewna.Woliera dla szynszyli

Świetnym rozwiązaniem jest także drewniana lub metalowa woliera. To wspaniała alternatywa dla klatek, szczególnie jeśli zostanie wykonana według własnego projektu. Dobrze wycisza dźwięki dobiegające oraz świetnie pasuje do wystroju. Niezależnie jednak od tego czy wybierzemy klatkę czy wolierę, powinniśmy pamiętać, aby była odpowiednio dobrana do rodzaju zwierzaka, uwzględniając również jego wiek, sprawność fizyczną czy charakter.

Jak wybrać dobrą wolierę dla szynszyli?

 • Konstrukcja woliery powinna być duża, wysoka i solidnie wykonana.
 • Pręty woliery lub siatka powinny być ocynkowane i posiadać średniej wielkości „oczka”, lub szeroko rozstawione pręty. Unikajmy wolier mocno zabudowanych, szklanych lub plastikowych, ze znikomym dostępem powietrza.
 • Woliera powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i gustowna, przestronna i jasna.
 • Musi mieć różnej wielkości, mocne półki wykonane z naturalnego drewna lub bezpiecznej płyty. Kilka półek szerokich tak, aby zwierze mogło się całe położyć i kilka mniejszych do wskakiwania i siedzenia.

Jakiej klatki lub woliery dla szynszyli unikać?

 • Za małe i za niskie klatki lub woliery nie są odpowiednie dla szynszyli.
 • Podobnie jak duża przestrzeń, ale bez półek. Klatek lub wolier bez półek powinniśmy stanowczo unikać. Szynszyla powinna mieć możliwość siedzenia na różnych kondygnacjach.
 • Unikajmy półek za małych, wykonanych z niebezpiecznej siatki, nieprzyjemnego metalu lub szkodliwego plastiku.
 • Unikajmy klatek z dużą ilością prętów (nierzadko obtoczonych szkodliwym plastikiem) lub gęsto osiatkowanych, jak również tych wykonanych z pleksi czy szkła. Szynszyla musi mieć nie tylko zapewniony dobry przepływ powietrza, ale też musi swobodnie widzieć do jest poza klatką lub wolierą.
 • Chaotycznie, zupełnie losowo rozmieszczone akcesoria i półki mogą stanowić zagrożenie dla szynszyli.
 • Wyłącznie gałęzie drzew jako półki nie są odpowiednie dla szynszyli. Szynszyla to nie małpa, nie skacze sprawnie po drzewach. Powinny stanowić jedynie dodatek do półek i stanowić element wystroju oraz pomoc w walce ze stale rosnącymi zębami szynszyli.

Podsumowanie

Wybór klatek lub wolier dla szynszyli jest ogromny i może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli chcemy sami zaprojektować wolierę to również nie jest to łatwe zadanie. Dlatego kupując lub projektując klatkę lub wolierę dla szynszyli, warto kierować się zasadą: A ja jakbym się czuł/czuła mieszkając tak jak szynszyla? Wchodząc w rolę naszego pupila i wyobrażając sobie jak będzie korzystać z wielu naszych rozwiązań, dokonajmy najlepszego wyboru.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu: Flickr.com (fot. Danny Kim).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 15-letniego Bandziorka, 14-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 5-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)