Moon Dust - Piasek kąpielowy dla szynszyli - Recenzja

Moon Dust – Piasek kąpielowy dla szynszyli – Recenzja

| 5 komentarzy

Drobnoziarnisty, w charakterystycznym kolorze kości słoniowej, o miękkiej i miłej w dotyku strukturze, idealny dla delikatnego futra szynszyli. Czy taki właśnie jest pył do kąpieli MoOn Dust? A może piasek?

Czy wiesz, że..?

Szynszyle zarówno te dziko żyjące, jak i te w domowych warunkach, dla zachowania prawidłowego zdrowia i komfortu psychicznego, codziennie kąpią się w specjalnym pyle lub piasku, same wyznaczając sobie pory kąpieli. Te, które żyją na wolności nie kąpią się w przypadkowym piasku, lecz w tym, który występuje w ich środowisku naturalnie. Jest to niezwykle drobny (przez co bardzo pyli) pył wulkaniczny. Swoje codzienne kąpiele pyłowe szynszyle odbywają w wybranym przez siebie miejscu, nieopodal wejść do ich skalnych nor.

MoOn Dust – Pył kąpielowy

MoOn Dust to nowa marka na polskim rynku. Jako pierwsza i jak dotąd jedyna w Polsce posiada produkty do kąpieli dla gryzoni, o tak zróżnicowanym składzie i uziarnieniu.

Pyły kąpielowe MoOn Dust zawierają wiele rodzajów glinokrzemianów, które pochłaniają różne rodzaje zanieczyszczeń. Zdaniem producenta zadaniem nieco grubszych ziaren jest dokładne wyczesanie futra tak, aby zapobiec spilśnianiu i zbijaniu się futra w charakterystyczne dredy. Dzięki temu futro jest rozczesane, puszyste i miękkie, a skóra staje się bardziej dotleniona. Zmniejsza ryzyko ewentualnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Mniejsze drobinki zawarte w produktach MoOn Dust natomiast mają za zadanie lepiej pochłaniać wszelkie zanieczyszczenia, a dzięki swojej strukturze dotrzeć w głębsze partie futra, nie podrażniając i nie niszcząc tym samym wybitnie delikatnej skóry, jak i okrywy włosowej zwierzęcia.

MoOn Dust nie tylko dla szynszyli

piasek dla chomika Marka wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta, stworzyła dwa rodzaje produktów, z myślą również o najmniejszych gatunkach gryzoni i jeżach. Warto wiedzieć, że to co służy większym gryzoniom, niekoniecznie dobrze służy tym mniejszym. W związku z tym stworzono dwa zupełnie inne produkty kąpielowe MoOn Dust: dla szynszyli i koszatniczek oraz dla chomików i innych mniejszych gryzoni oraz jeży, które różnią się od siebie zarówno składem jak i etykietą.

Szata graficzna

Wszystkie opakowania produktów do kąpieli marki MoOn Dust są niebywale mocne, wykonane z wygodnego i trwałego materiału, które jest świetnie zabezpieczone poprzez praktyczne, strunowe zamknięcie. Dodatkowo na tyle opakowania widnieją szczegółowe informacje dotyczące samego produktu (z pominięciem informacji o składzie…). Na przodzie natomiast widnieje przeurocza, bardzo fajna grafika zachęcająca do zakupu.

Moon dust piasek dla szynszyli

Receptura dla szynszyli i koszatniczek

Produkt ten zawiera charakterystyczną etykietę przedstawiającą sylwetkę szynszyli. Wyróżnia się unikalną, specjalnie zaprojektowaną recepturą, która oprócz starannie wyselekcjonowanej mieszaniny różnych rodzajów piasku i jego różnej struktury, wzbogacony jest o niezwykle drobny pył. W ten sposób produkt ten nieco bardziej pyli niż ten dedykowany dla chomików i innych małych gryzoni. Dodatek niewielkiej ilości pyłu był zamierzony, a wszystko po to, aby jak najwierniej odtworzyć codzienny rytuał pielęgnacyjny tych gryzoni w ich naturalnym środowisku.

moon dust piasek dla chomików

Receptura dla chomików, małych gryzoni i jeży

Produkt ten zawiera etykietę przedstawiającą postać chomika. Podobnie jak jego wersja dla szynszyli, produkt MoOn Dust dla chomików i innych mniejszych gryzoni cechuje się mieszaniną różnych rodzajów piasku, ale pozbawiony jest wszelkich frakcji pylących, co oznacza, że produkt jest w całkowicie odpylony tak, aby nie podrażniał dróg oddechowych zwierząt, które żyją w akwariach bądź terrariach. Dodatkowo produkt ten wykazuje lepsze działanie neutralizujące przykre zapachy oraz zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany w kuwetach dla mniejszych gryzoni.
Naturalny skład

Skład pyłu kąpielowego MoOn Dust jest w pełni naturalny i bezpieczny w użytkowaniu zarówno dla zwierząt jak i ludzi. W wersji dla szynszyli i koszatniczek, piasek został wzbogacony o niewielką ilość pyłu.

Zalecenia producenta

Producent zaleca, aby stosować pył kąpielowy codziennie (niezależnie od rodzaju produktu do kąpieli), bez żadnych ograniczeń i zupełnie bez obaw o skórę czy futro pupila, ponieważ jak zapewnia, niezwykle drobne i zaokrąglone ziarenka nie spowodują uszkodzeń, nawet najbardziej wymagającej i delikatnej okrywy włosowej.

piasek kąpielowy dla chomików

Niepyląca receptura stworzona dla chomików, innych małych gryzoni i jeży.

piasek kąpielowy dla szynszyli

Minimalnie bardziej pyląca receptura stworzona do kąpieli dla szynszyli i koszatniczek.

Dlaczego warto stosować MoOn Dust?

Kompromis między pyłem a piaskiem

Produkt kąpielowy MoOn Dust dedykowany szynszylom i koszatniczkom zawiera dodatek pyłu, co tworzy z niego ciekawą i wyjątkową hybrydę. Producent stara się pogodzić tym samym nierzadko zrzędzące opinie o występującym, nieprzyjemnym dla nich zjawisku pylenia (które jest całkowicie naturalne w przypadku stosowania wyłącznie czystego pyłu wulkanicznego) z naturalną potrzebą codziennych kąpieli gryzoni, możliwie w jak najdrobniejszym piasku, przy czym jednak dobrze naśladując pył wulkaniczny, jaki występuje naturalnie w środowisku dziko żyjących szynszyli i koszatniczek.

5 korzyści ze stosowania piasku MoOn Dust

 • Nie przesusza skóry, nie podrażnia spojówek, a także nie niszczy bardzo delikatnego futra szynszyli. Oznacza, że produkt może być stale dostępny w klatce lub wolierze każdego gryzonia.
 • Grubsze drobinki piasku umożliwiają dokładniejsze wyczesywanie futra, podczas gdy dodatek bardzo drobnego pyłu doskonale absorbuje wilgoć i wszelkie zabrudzenia.
 • Jest bardziej wydajny, przez co tańszy niż pozostałe dostępne piaski na rynku lub naturalny, czysty pył wulkaniczny.
 • Optycznie poprawia ogólny stan futra.*

* Na stan okrywy włosowej u szynszyli wpływa wiele czynników m.in.: prawidłowa dieta, odpowiednia pielęgnacja, stan psychiczny i najważniejsze – genetyka.

Kosmiczna jakość w przyziemnej cenie

Produkty do kąpieli MoOn Dust otrzymujemy w bardzo dużym, bo aż 2 kg opakowaniu, za stosunkowo niewielką cenę. Ogromnym atutem jest fakt, że produkty MoOn Dust są mieszane i pakowane ręcznie, co daje nam większą pewność, co do wysokiej jakości produktu na każdym etapie jego tworzenia.

piasek do kąpieli dla szynszyli

Dla kogo pył kąpielowy MoOn Dust?

 • Odpowiedni produkt dla mniej wymagających posiadaczy szynszyli.*
 • Produkt do kąpieli dedykowany dla szynszyli i koszatniczek marki MoOn Dust doskonale sprawdzi się zarówno dla tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi gryzoniami, jak i dla tych nieco bardziej doświadczonych właścicieli, którzy starają się polepszać warunki życiowe swojego pupila.
 • Polecany jest dla tych, którym bardzo przeszkadza naturalna, lecz faktycznie uciążliwa właściwość pylenia występująca podczas intensywnych kąpieli w pyle wulkanicznym.
 • Spodoba się tym, którzy nie chcą, aby produkt intensywnie brudził pyłem, ale jednocześnie chcą mieć zachowane (w miarę możliwości) wszystkie właściwości pyłu wulkanicznego.
 • Z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy od lat stosowali tylko produkty do kąpieli dostępne wyłącznie na polskim rynku. Niezależnie od tego, który wariant produktowy do kąpieli dla gryzoni wybierzemy, zawsze będzie on łagodniejszy, lżejszy i przyjemniejszy w stosowaniu, niż przeciętny piasek dostępny na naszym rynku.

* Osoby wymagające i oczekujące spektakularnych efektów będą bardziej usatysfakcjonowane efektami działania czystego pyłu wulkanicznego.

Gdzie kupić MoOn Dust?

Produkty marki MoOn Dust można zakupić na stronie producenta i w każdym dobrym stacjonarnym lub internetowym sklepie zoologicznym.
Czas na księżycową kąpiel z MoOn Dust! – Testy

Receptura dla chomików, małych gryzoni i jeży

Wreszcie przyszedł czas na testowanie piasku przez samych zainteresowanych. Na pierwszy ogień poszedł pył kąpielowy MoOn Dust z recepturą dedykowaną dla chomików i innych małych gryzoni. Szynszyle zaciekawione wskoczyły do miski, wykonując przy tym kilka szybkich przewrotów. Sądząc po ich minach zauważyłam, że coś im nie pasuje. Zapewne wyczuły, że pył jest inny, cięższy, o grubszej i bardziej szorstkiej strukturze, która nie wzbija się w powietrze, jak ma to miejsce w przypadku czystego pył wulkanicznego, w którym myją się na co dzień. Jednakże nie wybrzydzając, wykonały jeszcze kilka dodatkowych obrotów.

test piasku moon dust

Szynszylowe chłopaki kąpiący się w produkcie kąpielowym MoOn Dust polecanym szynszylom i koszatniczkom.

Receptura dla szynszyli i koszatniczek

Potem przyszedł czas na pył kąpielowy MoOn Dust z recepturą dedykowaną szynszylom i koszatniczkom. Obfita miska pyłu została postawiona obok miski z pierwszym wariantem produktu. Delikatnie unoszący się pył zachęcił wszystkie szynszyle do niezwłocznego przetestowania produktu. Kilka machnięć łapkami, parę obrotów, a potem jeszcze kilka, bardzo ochoczych wejść do miski. Było nawet kilka prób kąpieli poza miską w resztkach pyłu obok. Mimo tego, że ten pył znacząco się różnił od tego, co znają na co dzień, to i tak nie przeszkadzało to szynszylom w odbyciu jeszcze kilku kąpieli. Większa ilość pyłu aniżeli w pierwszym wariancie piasku MoOn Dust zachęcił szynszyle do częstego korzystania z niego zarówno na wybiegu jak i w wolierze. Po chwili byłam już pewna, który produkt wybrały moje szynszyle.

opinia o piasku moon dust

Intensywne testowanie przez Egona i Billy’ego pyłów kąpielowych od MoOn Dust.

moon dust pył do kąpieli

Billy i Egon ochoczo testujący pył MoOn Dust dla szynszyli i koszatniczek.

Ocena krytyków

Bandziorek, Egon i Billy testowali zarówno produkt do kąpieli MoOn Dust dedykowany dla szynszyli i koszatniczek jak i ten polecany głównie chomikom, i innym mniejszym gryzoniom oraz jeżom. Mając do wyboru dwie pełne miski, dwóch wariantów produktu, szynszyle chętniej wybierały ten drobniejszy, z dodatkiem pyłu, który jest przeznaczony dla szynszyli i koszatniczek.

Moja ocena

moon dust opinie

Bardzo się cieszę, że coraz bardziej zwiększa się świadomość dotycząca nie tylko zdrowia, ale i pielęgnacji szynszyli. Moje wpisy sprzed 4 lat na blogu ChillBill.pl recenzujące produkt ze 100% zawartością pyłu wulkanicznego lub mówiące o tym, że tylko pył wulkaniczny (opcjonalnie piasek drobnoziarnisty) jest najlepszą z możliwych opcji w prawidłowej pielęgnacji okrywy włosowej u szynszyli, spotkały się z ogromnym zdziwieniem, szokiem, a nawet jawnym wyśmianiem przez wielu „specjalistów” i niedoświadczonych właścicieli szynszyli.

Osoby te często (zupełnie niesłusznie) kreujące się na specjalistów w dziedzinie żywienia i pielęgnacji szynszyli alarmowały, że się mylę i tylko piasek (broń Boże pył wulkaniczny, bo przecież pyli!) o grubej strukturze ziaren piasku jest najlepszy. W swojej ignorancji szły w zaparte przez kilka lat, całkowicie pomijając nie tylko moje zdanie na temat korzystnego wpływu pyłu wulkanicznego i piasków drobnoziarnistych na zdrowie i strukturę futra szynszyli, jak również wiele zagranicznych badań i artykułów napisanych na ten temat.

Dopiero po ponad 4 latach owi „specjaliści” poszli to rozum do głowy i zgodzili się, wszędzie powtarzając teraz m.in. moje słowa, że tylko drobnoziarnisty piasek (a najlepiej pył wulkaniczny) jest najlepszy w pielęgnacji futra szynszyli. Choć trwało to kilka lat zanim przyjęli do wiadomości słuszność mojej tezy to bardzo cieszy mnie fakt, że zwiększa się świadomość dotycząca pielęgnacji i opieki nad szynszylami.

MoOn Dust – Ukłon w stronę piasków drobnoziarnistych

Produkty do kąpieli dla gryzoni marki MoOn Dust traktuję nie tylko jako ukłon w moją stronę, ale też pewien świetny kompromis pomiędzy osobami jeszcze zatwardziale trzymającymi się tezy o słuszności ziaren gruboziarnistych, niezmiernie potrzebnych do dokładnego „wyszorowania” futra, a między tymi osobami, które jednak znają naturalne upodobania szynszyli i w sposób łagodny i delikatny (bez udziału większych, niepotrzebnych ziaren piasku, które jedynie tworzą mikrouszkodzenia w strukturze futra) obchodzą się z jej okrywą włosową.

Osobiście uważam, że produkty do kąpieli MoOn Dust aktualnie są bezkonkurencyjnymi i najlepszymi produktami na polskim rynku. Cieszę się, że będę mogła wreszcie bez wyrzutów sumienia polecać dobry jakościowo produkt, który jest dostępny w polskich sklepach!

test piasku moon doost dla szynszyli

Bandziorek testujący pył kąpielowy od MoOn Dust z recepturą stworzoną specjalnie dla szynszyli i koszatniczek.
Między Księżycem a Ziemią

szynszyla myje się w piasku

Koniecznie muszę podkreślić, że bardzo mocno widać starania producenta, aby jego produkt był nie tylko wysokiej jakości, ale też spełniał oczekiwania każdego klienta. Taką postawę należy docenić, ponieważ mało jest firm, które faktycznie biorą pod uwagę opinie na temat swojego produktu i jeszcze dodatkowo dostosowują go do potrzeb klienta.

Moim zdaniem jednak ciągłe słuchanie rad klientów (którzy często nie posiadają żadnej wiedzy w tym temacie) nie zawsze wychodzi na dobre i często firma traci potencjał i zapał, a ten może odbijać się na wizerunku firmy. Doskonałym przykładem jest choćby fakt, że firma MoOn Dust zapewne miała w zamiarze stworzenie produktu, który będzie miał dość dużą zawartość pyłu tak, aby jak najwierniej odtworzyć naturalny pył wulkaniczny, w którym na wolności myją się szynszyle. Niestety wielu właścicieli szynszyli zaczęło uskarżać się na codzienny problem pylenia. Tacy właściciele to Ci, którzy chcą mieć rybki bez akwarium. Ale niestety. Tak jak nie ma ryb bez wody, tak nie ma szynszyli bez pyłu. Decydując się na zakup/adopcję takiego gatunku zwierzęcia powinniśmy o tym wiedzieć, a nie naginać producentów karm, piasków i akcesoriów do swoich upodobań i zwyczajów. To my mamy się dostosować do rodzaju, trybu życia i aktywności zwierzęcia, a nie odwrotnie. Zwierzę nie zmieni swoich cech gatunkowych tylko dlatego, że nam coś nie do końca pasuje (istnieje wiele rodzajów ras zwierząt, które możemy dobrać do swojego trybu życia). I zapamiętajmy raz, a porządnie:

Nie ma kąpieli szynszyli bez pylenia!

Czytając nazwę na opakowaniu „MoOn Dust Pył kąpielowy” rozumiałam to tak, że dostanę produkt, który zawiera tylko i wyłącznie pył wulkaniczny, który posiada charakterystyczny szary kolor. Liczyłam na to, że produkt będzie bardzo pylący, bo przecież pył wulkaniczny potwornie pyli. Niestety otrzymałam mieszankę piasku z domieszką pyłu o jasnym kolorze kości słoniowej, co bardzo mnie zdziwiło. Najsmutniejszą wiadomością jest fakt, że producent MoOn Dust’a coraz bardziej zmniejsza ilość pyłu na życzenie klientów. Rozumiem, że producent musi kierować się również opłacalnością i sprzedażą produktu, ale jeśli miał ambicje stworzyć coś nowego i dobrego, jedynego w Polsce, to dlaczego nie postawił na naturalność i oryginalność i nie stworzył pierwszego w Polsce pyłu wulkanicznego do kąpieli dla szynszyli? Niestety prawda jest taka, że przez brak zdecydowania, brak określonej wizji i pomysłu, przez podpowiedzi i prośby wielu klientów (m.in. o zmniejszenie zawartości pyłu w składzie) mamy półśrodek czyli: Księżycowy pył, który ani nie wygląda jak pył (a tym bardziej księżycowy), ani pyłem nie jest.

Zejdźmy na Ziemię

Sama nazwa produktu wprowadza klienta w błąd. Mamy wyrażenie „pył kąpielowy” zmieniony już na „piasek kąpielowy” w produkcie przeznaczonym dla chomików, i innych małych gryzoni i jeży. Zmiana bardzo dobra, tylko przy nazwie gdzie „MoOn Dust” (oznaczającej Księżycowy Pył) znowu mamy zmyłkę, że produkt jednak może zawierać pył, a ten z kolei nie służy chomikom i innym małym gryzoniom trzymanym w akwariach czy terrariach. Jedyną opcją w której nie dojdzie do pomyłki jest sytuacja, że klient nie będzie znał języka angielskiego i przeczyta tylko polskie napisy.

Aby nie doszło do takich niepewnych sytuacji, proponowałabym więc zmianę nazwy produktu dla chomików na:„MoOn Sand – Piasek kąpielowy”, a „MoOn Dust – Pył kąpielowy” zostawiła w spokoju, dokładając jedynie zwiększoną ilość pyłu, ku uciesze hodowców pasjonatów, doceniających produkty wyjątkowe, odzwierciedlające warunki w jakich żyją szynszyle i koszatniczki na wolności.

Albo faktycznie stworzyć produkt, który rzeczywiście zawiera czysty pył wulkaniczny, który dzięki swojej niebywale puchowej i delikatnej konsystencji oraz jasnoszarej, szarej lub niemalże wpadającej w „niebieski” barwie, mogłaby nawiązywać do bardzo fajnej i pomysłowej nazwy „MoOn Dust”. Jak na razie widzę niespójność z tym co jest na opakowaniu, a tym co jest w środku.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

5 odpowiedzi na “Moon Dust – Piasek kąpielowy dla szynszyli – Recenzja”

 1. Amelia pisze:

  Chciałam się zapytać czy pani poleca ten produkt czy nie zabardzo, bo przeczytałam cały wpis i nie wiem

  • Asia pisze:

   Tak, jak najbardziej polecam ten produkt każdemu, bo jak napisałam w recenzji: „Produkty do kąpieli MoOn Dust są aktualnie bezkonkurencyjnymi i najlepszymi produktami na polskim rynku”.

   • Amelia pisze:

    Dziękuje bardzo

   • Szylomaniaczka pisze:

    Można wiedziec na jakiej podstawie te produkty są najlepsze? To zdecydowana opinia po kilkunastu dniach testów czy wpis sponsorowany? To dla mnie ważne, ponieważ chce pewnej informacji, ze taki produkt sie sprawdzi. Co chwile nowe testy w sieci, co chwilę zmiana, jak nie Versele, to Beaphar teraz jakiś kolejny pył/piasek

    • Asia pisze:

     Niestety recenzja piasku do kąpieli Moon Dust nie jest wpisem sponsorowanym. Wszystkie recenzje na moim blogu to nic innego jak moje, a przede wszystkim testy moich szynszyli oraz krótka opinia na temat produktu. Dostaję lub po prostu kupuję produkt, który potem recenzuję.

     Powiem tak. Wszystkie piaski i pyły do kąpieli dla szynszyli są dostatecznie dobre. Nie wszystkie są idealne, ale jeśli zwierzę w ogóle ma zapewnione kąpiele pyłowe to to już jest duży sukces. (Wielu moich czytelników nie pozwala na pyłowe kąpiele swoich szynszyli wcale!).
     Natomiast, jeśli szukamy dla swojego pupila jeszcze lepszego produktu dostępnego w Polsce, (który nie tylko nie uszkadza struktury futra, ale też je pielęgnuje), to z czystym sumieniem polecam produkty Moon Dust (tu już nie ma znaczenia czy wybierzemy produkt dedykowany szynszylom i koszatniczkom czy innym gryzoniom, ponieważ oba te produkty są lepsze od każdego innego przeciętnego piasku dostępnego na polskim rynku).

     W recenzji wszystko dokładnie opisałam, m.in. odpowiedziałam na pytanie dlaczego uważam, że te produkty moim zdaniem są bardzo dobre i godne polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)