Jak wygląda pielęgnacja i higiena szynszyli

Jak wygląda pielęgnacja i higiena szynszyli?

| 8 komentarzy

Niebywale gęste, miękkie i lśniące futro. Do tego aksamitne w dotyku uszy i mięciutkie, czyste łapki. Szynszyla to przepiękny gryzoń jednak, aby wyglądała zachwycająco, potrzeba też i naszej pracy. Jak prawidłowo dbać o higienę naszej szynszyli?

Czy wiesz, że..?

Szynszyle bardzo dbają o swój wygląd. Aby utrzymać futro w dobrej kondycji, kąpią się tylko i wyłącznie w specjalnym pyle wulkanicznym lub drobnoziarnistym piasku. Bardzo źle się czują, gdy ich futro jest zabrudzone i tłuste. Denerwują się, jeśli są dotykane brudnymi rękami, a rzadkie kąpiele przyczyniają się do pogorszenia ich samopoczucia.

Jak wygląda pielęgnacja i higiena szynszyli?

Szynszyla z natury jest gryzoniem bardzo czystym, który sam w zupełności wystarczająco dba o swój wygląd. Nie wydziela zapachu, a woń jej moczu nie jest intensywna. Tak naprawdę jedynym naszym obowiązkiem odnośnie pielęgnacji i higieny szynszyli jest zapewnienie zwierzęciu czystego otoczenia i nieograniczonego dostępu do pyłu do kąpieli.

  • Uszy – uszy szynszyli zwykle są bardzo czyste. Jeśli jest taka konieczność, możemy zewnętrzną część ucha delikatnie przetrzeć wacikiem lub płatkiem kosmetycznym, nasączonym wodą. Natomiast jeśli szynszyla ma brudną wewnętrzną część ucha, nie próbujmy czyścić jej patyczkiem kosmetycznym. Takie próby pozostawmy doświadczonym specjalistom weterynarii.
  • Oczy – powinny być zawsze czyste i pełne blasku. Jeśli zwierzę ma załzawione oczy, może to być oznaka problemów z zębami lub kiepskiej jakości piasku do kąpieli.
  • Pazury – nie ma potrzeby przycinania szynszyli pazurków. Zwierzę same sobie obgryza, wtedy gdy są za długie.
  • Futro – powinno być puszyste i sprężyste. Musimy wiedzieć, że szynszyla nie kąpie się w wodzie. Do zachowania czystości futra szynszyle stosują tylko i wyłącznie specjalny pył wulkaniczny lub drobnoziarnisty piasek, który znajdziemy w sklepie zoologicznym stacjonarnym lub internetowym. Do pielęgnacji futra możemy zastosować specjalny, suchy szampon oraz szczotkę lub grzebień dla gryzoni. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru obumarłej sierści i zadbamy o wygląd naszego pupila. Suchy szampon dla szynszyli w praktyce stosowany jest tylko i wyłącznie w razie konieczności, ponieważ zawsze jest lepiej umyć zwierzę w suchym szamponie niż w wodzie.
  • Łapki – zawsze powinny być czyste i gładkie, bez śladów zanieczyszczeń i otarć. Jeśli szynszyla ma otarcia na piętach, oznacza to, że ma za twarde podłoże. Powinniśmy więc ograniczyć tymczasowo bieganie szynszyli na drewnianej karuzeli czy kołowrotku, a półki wyścielić miękkim materiałem do czasu zagojenia się ran. Podobnie jak w przypadku uszu, zabrudzone łapki możemy przetrzeć płatkiem kosmetycznym, nasączonym wodą lub zastosować specjalną maść z przepisu lekarza weterynarii.

Podsumowanie

Aby zachować piękny i zdrowy wygląd szynszyli nie wystarczą częste kąpiele w pyle wulkanicznym. O zwierzę musimy dbać, dostarczając jej jak najlepsze dla niej składniki odżywcze zawarte w zbilansowanej diecie. Oprócz odpowiedniego żywienia, nie możemy zapomnieć o kondycji psychicznej zwierzęcia. Zdrowie psychiczne szynszyli ma duży wpływ na wygląd jej futra. Dlatego tak ważne jest, aby ograniczyć jej stresowe sytuacje do minimum i utrzymywać stały, pozytywny kontakt ze zwierzęciem. Zdrowa i szczęśliwa szynszyla odwdzięczy nam się pięknym, puchowym wyglądem.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

8 odpowiedzi na “Jak wygląda pielęgnacja i higiena szynszyli?”

  1. nitka pisze:

    omg…jak on czyści szylka tymi szczotami :D zabawnie to wygląda :) wpis jak zwykle bardzo pomocny i ciekawy :)

  2. nitka pisze:

    I jeszcze ten pilniczek :D po prostu padłam jak zobaczyłam minę szylka :D

    • Asia pisze:

      Faktycznie był nieco … zaskoczony :P Zwłaszcza jak został potraktowany odrobiną perfum, żeby nie śmierdziało. ;D :)

  3. lary pisze:

    Czy Wasze szynszyle dają się tak łapać? Ja nigdy nie próbowałem chwytać swojej szylki, bo jak tylko zbliżam 2 ręce i zaczyna je czuć to od razu ucieka i się chowa (ma już 5 lat). Jedynie jak mogę ją trzymać to jak sama wejdzie mi na ręce :/

    • Asia pisze:

      Szynszyle z natury są bardzo płochliwe i tak na prawdę nigdy nie polubią chwytania. Przez co, bardzo trudno je oswoić.

      Nasze szynszyle dają się łapać w ręce lub same wskakują na dłoń. Potrafią też przyjść zawołane po imieniu. Jednak nie od razu było tak łatwo! ;) Potrzeba wiele codziennej pracy, częstego kontaktu, rozmów i zabaw.

      • SzynszylaStella pisze:

        Moja tak samo. Musisz z nią się bawić i nawet rozmawiać .Moja też sama wchodzi na ręce i daje się złapać. :-) ;-)

  4. sylwester rosiak pisze:

    jaką można kupić szczotkę dla szynszyla

  5. Natalia pisze:

    Witaj , mam następujący problem z moimi szyszkami …. konieczne było u nich zastosowanie kropelek na kark na insekty. Przy aplikacji strasznie się denerwowały i wyrywały więc troszkę tego specyfiku znalazło się na ich futerku na karku … minęło 3-4 dni po tym zabiegu a szyszki mają posklejane tłuste futro, nie pomagają kąpiele piaskowe ani czyszczenie zwilżonym wacikiem… masz jakiś pomysł jak to tłuste „coś” usunąć ?? z góry dziękuję za pomoc :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)