Prawidłowe łączenie szynszyli - szynszyle - chillbill

Prawidłowe łączenie szynszyli

| 30 komentarzy

Powyrywane futerko, głośne odbijanie się od ścian, krzyki i stosowanie wszelkich ciosów. Tak wygląda pierwsze spotkanie dwóch nieznanych sobie szynszyli.

Choć gryzonie te są bardzo stadne, połączenie obcych szynszyli jest nie lada wyzwaniem. Wymaga to od nas ogromnej pracy, a przede wszystkim wiedzy na temat łączenia tych gryzoni. Jak więc w prawidłowy sposób zapoznać ze sobą dwa szynszyle i jakie są najczęstsze błędy w łączeniu tych zwierząt?

Łączenie szynszyli

Łączenie nic innego jak przedstawienie sobie dwóch nieznanych dotąd osobników. Jeśli chcemy, aby zwierzęta żyły ze sobą w zgodzie i przyjaźni, proces łączenia jest nieunikniony.

Prawidłowe łączenie szynszyli

 • Właściwa kolejność – zanim pozwolimy szynszyli poznać nowego towarzysza, powinniśmy umożliwić jej oswojenie się z nowym otoczeniem.
 • Odpowiedni czas – łączenie szynszyli może trwać kilka dni, tygodni lub miesięcy, ale zawsze musimy dać zwierzętom maksymalną ilość czasu, nigdy nie przyspieszając procesu łączenia.
 • Bezstresowe otoczenie – niezależnie od tego, który sposób łączenia szynszyli wybierzemy, zawsze powinniśmy zapewnić pupilom spokojne, ciche miejsce, wolne od hałasów czy głośnej muzyki.
 • Osobne klatki – w trakcie procesu łączenia szynszyle powinny przebywać w osobnych klatkach.
 • Duża przestrzeń – pomieszczenie, w którym zapoznajemy ze sobą szynszyle powinno być możliwie jak największe. Powinno być na tyle duże, aby umożliwiało każdej z szynszyli swobodne poruszanie się i utrzymywanie odpowiedniego dystansu.
 • Stały nadzór – podczas spotkania dwóch szynszyli zawsze powinniśmy kontrolować ich zachowanie oraz aktywnie uczestniczyć w procesie łączenia.
 • Wiek nie ma znaczenia – nie ważne czy łączymy młodą szynszylę z dużo starszym osobnikiem, czy szynszyle w podobnym wieku. To temperament, a nie wiek szynszyli decyduje o pozytywnym, sprawnym przebiegu łączenia.
 • Odpowiednia pora – proces łączenia szynszyli powinniśmy przeprowadzać w porach, w których są najmniej aktywne (południe i popołudnie).
 • Neutralny teren – podczas spotkania powinniśmy zadbać o teren, w którym będzie jak najmniej zapachów któregokolwiek z osobników.
 • Bezpieczeństwo wszystkich – musimy zadbać, aby miejsce, w którym odbywa się łączenie było bezpieczne dla nas i dla szynszyli. Pomieszczenie powinniśmy przygotować tak, aby nie było w nim ciasnych zakamarków czy niebezpiecznych przedmiotów. Jeśli łączenie odbywa się w klatce to zdejmujemy półki i wyjmujemy domek.
 • Przewaga liczebna – nigdy nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nowy przybysz musi zmierzyć się z dwoma nowymi dla niego szynszylami jednocześnie. Zwierzęta należy łączyć pojedynczo, jeden na jednego.

Błędy w łączeniu szynszyli

 • Pośpiech – powinniśmy dać szynszylom odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się. Nie wolno nam bezpośrednio włożyć do klatki dwóch, nieznanych sobie szynszyli tej samej płci lub samca do klatki samicy.
 • Brak kontroli – w trakcie procesu łączenia, który może trwać nawet kilka miesięcy, nie zostawiajmy zwierząt samym sobie, bez opieki i naszego nadzoru.
 • Wspólna klatka – pomimo pozornego spokoju i przyjaźni w trakcie wybiegu, szynszyle podczas naszej nieobecności mogą stać się dla siebie zagrożeniem. Zwłaszcza w nocy, kiedy są najbardziej aktywne.
 • Brak przestrzeni – niezależnie od sposobów łączenia, nie zmuszajmy zwierząt do przebywania ze sobą w małym pojemniku czy ciasnym pomieszczeniu.
 • Łączenie szynszyli w ciąży – musimy wiedzieć, że szynszyli w ciąży nie wolno nam łączyć do czasu porodu i wykarmienia młodych, ponieważ jest to bardzo stresujące i może wpływać negatywnie na zdrowie szynszyli.
jak prawidłowo łączyć szynszyle

Nie zniechęcajmy się, jeśli przez pierwsze tygodnie, a nawet miesiące szynszyle nie dojdą do porozumienia. Bądźmy cierpliwi i dajmy im czas. A gdy się poznają, staną się nierozłącznymi, szynszylowymi przyjaciółmi.

Podsumowanie

Szynszyle z natury nie są agresywnymi gryzoniami. To naturalne, że nowo poznane ze sobą zwierzęta będą w stosunku do siebie agresywne. Jedno z nich walczy o swoje terytorium, drugie zaś czuje się bardzo niepewnie w nowym otoczeniu. W konsekwencji szynszyle będą się nawzajem atakować i mogą stanowić dla siebie śmiertelne zagrożenie. Dlatego tak bardzo ważna w procesie poznawczym jest nasza wiedza, cierpliwość, spokój i umiejętności w łączeniu tych zwierząt.

Musimy pamiętać również, że raz przeprowadzone prawidłowo łączenie nie gwarantuje nam stałego sukcesu. Dzieje się tak, ponieważ każda szynszyla ma swój własny, indywidualny charakter i codzienne nastroje. Oznacza to, że szynszyle zwyczajnie mogą się jeszcze nie jeden raz pokłócić (bez względu na to ile dni czy lat ze sobą spędziły). Niektóre mogą posprzeczać się tak bardzo, że proces łączenia musimy zacząć od początku.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot.Danny Monaghan, Andrey).

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo oraz trzech, sympatycznych szynszyli: 14-letniego Bandziorka, 13-letniego Egona (klawo jak cholera!) i 4-letniego Billy'ego. To właśnie one były inspiracją do stworzenia tego bloga.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

30 komentarzy

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)