W czym przechowywać jedzenie dla szynszyli

W czym przechowywać jedzenie dla szynszyli?

| 4 komentarze

Plastikowe, pojemniki czy szklane słoiki? Bawełniany worek, a może metalowa puszka lub kartonowe pudełko? Wybór opakowań do segregacji pożywienia dla szynszyli jest ogromny. Jak więc znaleźć odpowiednie pojemniki, w których moglibyśmy przechować siano, suszone zioła i gałęzie dla naszego pupila?

Czy wiesz, że..?

Właściwy dobór pojemnika to nie tylko wielkość i wygląd, ale także materiał z jakiego jest wykonany. Nie każdy nadaje się do przechowywania w nim produktów żywnościowych. Źle dobrany pojemnik może mieć negatywny wpływ na pokarm w nim zawarty i przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowa pupila.

Organizacja pojemników z żywnością dla szynszyli

Zanim przystąpimy do wyboru odpowiednich pojemników na żywność, musimy zastanowić się, ile opakowań jest potrzebnych na pokarm dla szynszyli. Aby uniknąć zanieczyszczenia pokarmu i ułatwić sobie codzienne z nich korzystanie każdy, z produktów powinien mieć swoje osobne opakowanie. Zaplanujmy więc optymalną ilość opakowań na produkty dla szynszyli. W osobnych pojemnikach przechowujemy siano, suszone zioła, patyki, pył kąpielowy dla szynszyli, czy sypkie podłoże do klatki lub woliery dla szynszyli.

Wybierając odpowiedni pojemnik zwróćmy uwagę nie tylko na jego rozmiar i kształt, ale także na jego rodzaj i styl. Na rynku dostępnych jest wiele opakowań, w różnych stylach pasujących do każdego pomieszczenia. Możemy też stworzyć własne, niepowtarzalne ozdoby na pojemniki, które nadadzą im styl i charakter. Szukając idealnego pojemnika starajmy się wybierać te, które są trwałe i posłużą nam przez wiele lat.

Jak przechowywać jedzenie dla szynszyli?

Zanim przesypiemy pokarm dla szynszyli do innego opakowania, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami przechowywania żywności. Musimy pamiętać, że każdy rodzaj pokarmu należy przechowywać w prawidłowy sposób. Powinniśmy znaleźć takie opakowanie, które zadba, by do środka nie dostała się pleśń, brud, kurz, czy insekty. W dodatku powinno być wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów i wygodny dla nas w codziennej obsłudze. Ponadto, pojemniki z żywnością dla szynszyli powinny być trzymane w suchym, czystym i nienasłonecznionym miejscu.

Unikajmy przechowywania jedzenia dla szynszyli w zanieczyszczonych opakowaniach, wykonanych z materiałów zawierających szkodliwe substancje. Nie przechowujmy siana i suszonych ziół w nieprzewiewnych, nienaturalnych pojemnikach.




Rodzaje opakowań do przechowywania żywności

  • Słoik – wykonany z bezpiecznego, twardego szkła, o różnych rozmiarach to jedno z najlepszych opakowań na żywność. W razie potrzeby słoik możemy umyć, sparzyć czy wygotować. A dzięki szczelnemu zamknięciu, doskonale nadadzą się do przechowywania większości rodzajów żywności.
  • Puszka – zrobiona najczęściej ze stali lub aluminium po dziś dzień wykorzystywana jest jako pojemnik do przechowywania żywności. Do produkcji puszek nie używa się już szkodliwego dla zdrowia ołowiu. Niemniej jednak, puszki wykonane z aluminium mogą mieć szkodliwy wpływ na żywność i zdrowie.
  • Pudełko – wykonane z kartonu jest jedną z najgorszych ochron żywności przed wilgocią czy insektami. Dodatkowo opakowania kartonowe w większości produkowane są z makulatury. Oznacza to, że zawierają rakotwórcze i trujące sole mineralne, które przenikają do żywności.
  • Torba – najczęściej zrobiona z naturalnej bawełny, lnu czy juty świetnie się sprawdza w przechowywaniu żywności. Choć nie chroni przed wilgocią i owadami jak pojemniki plastikowe lub metalowe, to jest ekologiczną, naturalną opcją w przechowywaniu pokarmu.
  • Kosz – różnego kształtu i wielkości, wykonany z naturalnej wikliny jest bardzo fajną i ekologiczną opcją przechowywania żywności.
  • Skrzynia – naturalna, drewniana skrzynia jest doskonałą opcją do przechowywania wielu rodzajów żywności.
  • Pojemnik – wykonany z grubego plastiku i posiadający szczelnie zamykające się wieczka doskonale chroni produkty przed wilgocią, powietrzem, brudem i insektami. Choć świetnie nadaje się do przechowywania żywności to przez materiał z jakiego jest wykonany ma negatywny wpływ na środowisko.

Oznaczenia opakowań plastikowych

Nie każdy plastikowy pojemnik zakupiony w sklepie nadaje się do przechowywania produktów spożywczych. Unikajmy plastikowych wyrobów, które nie są opisane specjalnym oznaczeniem.  A najlepiej całkowicie wykluczmy plastikowe przedmioty ze swojego otoczenia. W ten sposób zmniejszymy ilość generowanych plastikowych odpadów, przyczyniając się do poprawy stanu środowiska naszej planety.

  • 1 – PET – częste oznaczenie, które możemy znaleźć niemal wszędzie. Niektóre źródła podają, że nie powinniśmy używać ich ponownie.
  • 2 – HDPE – jeden z bezpieczniejszych plastików. Z pudełek lub opakowań śmiało możemy korzystać powtórnie.
  • 3 – PVC – (polichlorek winylu). Może wydzielać toksyny, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia.
  • 4 – LDPE – dość bezpieczny polietylen, używany do produkcji wielu opakowań do żywności. Dozwolony do powtórnego użytku.
  • 5 – PP – tak jak HDPE to jeden z najniebezpieczniejszych plastików,  niestety często spotykany w opakowaniach żywności.
  • 6 – PS – polistyren, znany jako styropian. Wydziela silne toksyny.

Podsumowanie

Dzięki odpowiedniej segregacji pokarmu dla naszego pupila, dbamy nie tylko o świetną organizację produktów spożywczych. To także duże ułatwienie dla nas, bo wiemy ile posiadamy pokarmu w zapasie. Dodatkowo, dzięki szczelnym zamknięciom, minimalizujemy ryzyko zatrucia się zwierzęcia zepsutym pożywieniem.

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

4 odpowiedzi na “W czym przechowywać jedzenie dla szynszyli?”

  1. Misiao pisze:

    Kot w słoiku wymiata :) Fajny wpis!

  2. Sylwia Zielińska pisze:

    Witam, gdzie najlepiej przechowywać sianko?

    • Asia pisze:

      Należy przechowywać siano w suchym miejscu, w opakowaniu od producenta, albo tak jak ja w dużej siatkowej lub bawełnianej torbie.

  3. Sylwia pisze:

    W czym najlepiej trzymać sianko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)