11 niepokojących zachowań i objawów u szynszyli
| 8 komentarzy
Nietknięta miseczka z jedzeniem, pełne wody poidło i nadgryziony do połowy granulat. Pusty kołowrotek, nieobgryzione gryzaki, nieużywany pył do kąpieli i nasz pupil, który nie wychodzi ze swojego domku. Jakie zachowania szynszyli powinny nas zaniepokoić? Jak w porę zareagować i nie dopuścić do pogłębienia się dolegliwości zdrowotnych zwierzęcia?
Utrudnienia w rozpoznaniu niepokojących objawów
Dużym utrudnieniem w rozpoznaniu niepokojących objawów jest fakt, że szynszyla jest dość mały gryzoniem, który w ciągu dnia po prostu śpi, a swoją pełną aktywność zaczyna dopiero po zmroku. Dlatego też niedoświadczonemu posiadaczowi szynszyli bardzo ciężko będzie rozpoznać na pierwszy rzut oka, czy zwierzę ma problem ze zdrowiem. Jeszcze większym utrudnieniem (i najważniejszym) jest fakt, że choroby i wszelkie inne problemy ze zdrowiem u małych gryzoni rozwijają się bardzo szybko, a nierozpoznanie w porę lub zaniechanie leczenia bardzo często prowadzi nawet do śmierci zwierzęcia.
Kot i szynszyla – tak różne gatunkowo, a tak podobne
Niestety zwierzęta nie są w stanie powiedzieć, że czują się źle. A nawet jeśli coś im dolega, to doskonale to ukrywają, nawet poważne problemy zdrowotne (tak się dzieje m.in. również w przypadku kotów). Mimo tego, że kot jest znacznie większym zwierzęciem niż szynszyla (a przede wszystkim odróżnia go to, że jest drapieżnikiem), to mimo wszystko, podobnie jak inne mniejsze zwierzęta (w tym gryzonie), kot narażony jest na atak innego, większego od siebie drapieżnika. Z tego powodu też nie może sobie pozwolić na jakąkolwiek oznakę słabości i podobnie jak szynszyla, doskonale ukrywa nawet największy ból.
Szynszylowy twardziel
Co ciekawe, szynszyle należą do zwierząt, które wykazują największą agresję i okrucieństwo wobec przedstawicieli własnego gatunku. W ich naturalnym środowisku, hierarchia u szynszyli jest wyjątkowo silna. Do tego stopnia, że krwawe i brutalne walki (często na śmierć i życie) są bardzo częste. Słabsze czy chore osobniki są przez silniejszych po prostu eliminowane. Dlatego też szynszyle podobnie jak koty, również doskonale maskują swój ból i wszelkie inne dolegliwości.
11 niepokojących objawów u szynszyli
1. Zaburzenia neurologiczne (m.in. drgawki, paraliż)
Jedne z najbardziej widocznych i poważnych objawów, które mogą być oznaką padaczki lub nieodpowiedniej, niezdrowej diety (brak wartościowych witamin w pożywieniu).
2. Rozdrobniony twardy pokarm
Jeśli granulat lub ulubiony twardy przysmak (na przykład migdał) jest rozgryziony lub niedojedzony, patyk czy gałązka nie jest wygryziona, a szynszyla nie chce jeść twardych pokarmów, to może być objawem problemów z zębami u szynszyli.
3. Ropiejące lub łzawiące oczy
To najczęściej objaw przerostu zębów lub ich korzeni. Rzadziej może to być m.in. objaw ogólnego wyziębienia organizmu, przeziębienia, a nawet zapalenia płuc, albo może to być skutek częstych kąpieli w gruboziarnistym pyle/piasku.
4. Ślinienie się
To bardzo poważny, ostateczny i końcowy objaw związany z problemami stomatologicznymi szynszyli.
5. Brak apetytu i utrata wagi
Istotne jest, aby szynszyle ważyć regularnie za pomocą małych, elektronicznych wag (np. wagi kuchennej). Jest to o tyle ważne, że szynszyle w bardzo szybkim czasie potrafią drastycznie schudnąć i w krótkiej chwili mogą być na granicy wycieńczenia. Normą są małe wahania do około 20g.
6. Brak pragnienia lub wzmożone pragnienie
Może być zapowiedzią poważnej choroby lub nieodpowiedniej diety.
7. Wygryziona sierść
Najczęściej jest objawem silnego stresu (m.in. nerwowych sytuacji w domu lub między szynszylami, złe ustawienie woliery, nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu) lub depresji u szynszyli (samotność, brak zainteresowania zwierzęciem ze strony człowieka). Może być też wynikiem silnego bólu w obrębie wygryzanego miejsca.
8. Agresja
Zwierzę w ten sposób broni się, dając nam do zrozumienia, że nie ma ochoty na jakąkolwiek interakcję z nami. Może to być spowodowane silnym stresem lub bólem jaki zwierzęciu doskwiera.
9. Zmiany skórne lub zmiana wyglądu sierści
Duże, łyse miejsca na ciele szynszyli mogą być objawem grzybicy lub infekcji skóry. Jeśli łysym plackom towarzyszą strupy, zadrapania i krew w obrębie trudno dostępnych dla szynszyli miejsc (uszy, głowa, policzki, kark), to oznaka silnej agresji w stadzie. W takiej sytuacji należy w trybie natychmiastowym rozdzielić szynszyle i spróbować łączyć ponownie po całkowitym wyleczeniu poszkodowanej szynszyli).
10. Brak odchodów
Szynszyle nie kontrolują zwieraczy i produkują bardzo dużą ilość odchodów w bardzo szybkim tempie. Taki proces jest jak najbardziej normalny i świadczy o tym, że organizm szynszyli doskonale trawi pokarm. Ważne, aby odchody były zwarte, bezwonne, o odpowiednim kształcie i wielkości. Nieleczone zatwardzenie u szynszyli (twardy brzuch), nierzadko prowadzi do skrętu jelit i śmierci zwierzęcia, dlatego bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja, podanie zwierzęciu ziół usprawniających pracę układu pokarmowego i udanie się do specjalisty.
11. Senność i apatia
To jedne z najtrudniejszych do rozpoznania objawów choroby u szynszyli. Szynszyle bowiem w ciągu dnia zwykle śpią, a ich aktywność nasila się w nocy. Obserwujmy więc szynszylę wieczorem i zobaczmy czy chętnie korzysta z wybiegu, zabawek, kołowrotka i czy ochoczo myje się w piasku.
Jak w szybki sposób rozpoznać niepokojące objawy?
Najważniejsze jest to, aby mieć stały, codzienny i częsty kontakt ze swoim zwierzęciem i obserwować go w ciągu dnia. Nie wystarczy zwierzęciu codziennie rzucić garść jedzenia i napełnić poidło. To prawda, szynszyla to mały i dużo mniej absorbujący zwierzak niż kot czy pies, ale to również zwierzę, które czuje (szynszyla przeczuwa m.in. nastrój i intencje swojego właściciela) i również ma potrzeby emocjonalne. Zdrowa i oswojona szynszyla bardzo lubi przebywać w towarzystwie domowników i nawet najlepsza zabawka czy najdłuższe wypuszczenie szynszyli po pokoju nie zastąpi jej aktywnej zabawy i kontaktu z człowiekiem. Warto podkreślić, że jedną z przyczyn depresji u szynszyli jest właśnie brak zainteresowania ze strony człowieka oraz brak ogólnego towarzystwa (człowieka lub szynszyli tej samej płci).
Podsumowanie
Pamiętaj! Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojej szynszyli lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowa swojego pupila, nie zwlekaj i skontaktuj się z doświadczonym weterynarzem specjalistą od małych zwierząt egzotycznych. To bardzo ważne, bowiem nie każdy weterynarz zna się na szynszylach i jest w stanie w porę zareagować i podjąć odpowiednie leczenie.
Moje szynszyle bardzo mocno wszystko zgryzają, w szczególności tworzywa sztuczne, przez co nie ma sensu kupowanie zabawek z drewna czy plastiku. Czy to normalne, a jeżeli tak, to można je tego oduczyć?
Szynszyle to gryzonie, które zawsze będą gryzły wszystko co nie jest twardsze od ich zębów. Mają silną potrzebę gryzienia, a dzieje się tak m.in. dlatego, że zęby szynszyli stale rosną (około 1 mm na tydzień). Szynszyle równomiernie ścierają zęby poprzez jedzenie siana i ziół, ale także przez gryzienie gałęzi drzew, patyków, drewnianych zabawek czy specjalnych kamieni. Jak najbardziej JEST SENS kupowanie szynszylom patyków, gałązek i drewnianych zabawek pod warunkiem, że nie będą miały PLASTIKOWYCH elementów, które są dla nich nie tylko bardzo szkodliwe, ale też nie ścierają zębów tak jak te wykonane z drewna.
Jeśli Twoje szynszyle obgryzają WSZYSTKO to oznacza po pierwsze, że mogą się nudzić (w klatce/wolierze lub na wybiegu) a po drugie, że nie mają dostarczanych dużej ilości gałązek, patyków itp. Z doświadczenia wiem, że podawanie szynszyli NIEOGRANICZONEJ liczby patyków i drewnianych zabawek dla gryzoni hamuje ich niszczycielskie zapędy. :)
Dzięki!
Moja szyla często wysypuje jedzenie z miski ale niewidzę w tym problemu tylko taki że marnuje się jedzenie .🐹🐭🐀🐁
no to nie problem poprostu szuka jedzenia np. rodzynek.
Mam problem z dwoma szynszylami.Jeden ma nadczynnosc tarczycy.Jest bardzo nerwowy,oczywiscie dostaje leki na tarczyce.Bez przerwy gryzie tego drugiego.Szylek ten drugi zrobil sie bardzo zestresowany,zaczal chudnac.Co robic? bez przerwy biegam i je rozdzielam.One sa z jednej hodowli,roznica miedzy nimi to 3 miesiace,martwi mnie tez ta utrata wagi,okolo 15 g,czy przypadkiem ten drugi tez nie ma nadczynnosci tarczycy,czy ten stres mogl to wywolac?
Mój szynszyl wygryza drugiemu szynszylowi futerko. Pierwszy raz widzę coś takiego. Robi to nie agresywnie. Poprostu podchodzi i wygryza a pozostałe nie reagują na to. Jeden nie ma już futerka na połowie szyi. Czemu tak robi? To są samce 6 lat, 2 lata i 6 miesięcy. Ten najmłodszy wygryza pozostałym
Przez jakiś czas moje szynszyle wypuszczane były w miejscu gdzie był także mój szczeniak. Wszystko było okej, ale po jakimś czasie piesek był trochę większy i chciał się jeszcze bardziej bawić. Szynszyle zaczęły się trochę stresować. Zaczęła im bardziej wypadać sierść. Pomyślałam, że mojemu psu przejdzie chęć zabawy z nimi. Lecz zaczęłam coraz bardziej się stresować. Dopóki nie zważyłam moich szyszek. Najpierw zważyłam pierwszą ważyła 550 g. Następnie chciałam zważyć drugą. Od razu zaczęła na mnie krzyczeć więc musiałam ją uspokoić. Gdy po uspokojeniu zważyłam ją na wyświetlaczu pojawiło się 480 g. W tym momencie mój pies i szynszyla mają izolację, i nie będę ich już nigdy puszczać razem.