Jakie są zagrożenia w klatce lub wolierze szynszyli?

Jakie są zagrożenia w klatce lub wolierze szynszyli?

| 0 Komentarzy

Za mały, skrzypiący kołowrotek, zepsuty, metalowy paśnik. Do tego poniszczone domki i zerwane hamaki. A na samym dnie klatki, metalowa kratka oddzielająca kuwetę. To tylko niektóre, z potencjalnych zagrożeń dla szynszyli. Jakie są zagrożenia w klatce lub wolierze szynszyli? I jak zapobiegać ewentualnym zagrożeniom?

Czy wiesz, że..?

Podobnie jak źle zabezpieczony wybieg, tak samo źle dobrana klatka lub woliera, nie tylko jest dla szynszyli dyskomfortem, ale też potencjalnym źródłem zagrożenia dla jej życia i zdrowia. Szynszyle to gryzonie bardzo skoczne i żywiołowe, które nie tylko chętnie zrzucają ciężkie elementy z półek, przestawiają umeblowanie w klatce lub wolierze, ale też potrafią wcisnąć się niemal w każdą szczelinę.

Jakie są zagrożenia w klatce lub wolierze?

Kupując klatkę lub projektując wolierę najpierw myślimy o tym, aby była jak największa i posiadała jak najwięcej wygodnych dla szynszyli półek. Zakładamy, że im większa, tym zwierzę szczęśliwsze, zwłaszcza tak skoczny gryzoń, jakim jest szynszyla. Owszem, wielkość klatki lub woliery jest bardzo ważna, szczególnie dla szynszyli. Jenak równie ważne są prawidłowo zabezpieczone w niej akcesoria, których rozmieszczenie powinno być starannie przemyślane. W przeciwnym wypadku mogą one stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia naszego pupila.

Półki

Za małe, niestabilne lub wykonane ze śliskiego materiału półki, są zagrożeniem dla bardzo szybkiej i skocznej szynszyli. Montując półki zwróćmy uwagę nie tylko na ich ilość, ale i prawidłowy montaż oraz materiał z jakiego są wykonane. Najlepsze półki to takie, które są duże na tyle, aby zwierzę mogło stać swobodnie czterema łapkami i wygodnie się położyć. Półki do klatki lub woliery szynszyli powinny być wykonane z naturalnego, grubego drewna lub odpowiedniej płyty.

Miska, poidło i paśnik

Wbrew pozorom, to jedno z najczęstszych zagrożeń w klatce lub wolierze szynszyli. Umiejscowiona wysoko na jednej z półek, ciężka miska jest ogromnym zagrożeniem dla życia szynszyli. Szynszyle bardzo często przesuwają i zrzucają nawet najcięższe elementy z półek. Należy zadbać żeby miska znajdowała się na najniższym z pięter i była na tyle ciężka lub mocno przytwierdzona, aby zwierzę nie było w stanie jej podnieść lub przesunąć.

Natomiast tanie, kiepskiej jakości poidło, dzięki specjalnej, kiepskiej jakości kulce znajdującej się w środku, może przycinać delikatny język szynszyli. Niewyczyszczone, brudne poidło, w którym rozwijają się glony, również może być przyczyną problemów zdrowotnych naszego pupila. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan techniczny poidła, codziennie je czyścić i napełniać czystą wodą.

Metalowy, podwieszany paśnik, o szerokim rozstawieniu prętów, nie nadaje się dla szynszyli. Istnieje możliwość, że szynszyla włoży głowę między pręty i zwyczajnie się zaklinuje lub zawiesi. Co więcej, paśniki zawierające dodatkowy, wystający pręt do zawieszenia mokrego pokarmu, również nie są odpowiednie dla skocznej szynszyli. Szynszyla o taki pręt może się zranić, poza tym jej dieta nie obejmuje świeżych warzyw i owoców. Taki element w paśniku jest więc całkowicie zbędny. Starajmy się wybierać paśniki wykonane z naturalnego drewna lub materiału, albo z pnia drzewa lub jadalnych gałązek.




Kołowrotek

Nieodpowiedni, zwykle za mały rozmiar kołowrotka dla szynszyli sprawia, że zwierzę podczas biegania ma nienaturalnie wygięty kręgosłup, co powoduje ból i problemy zdrowotne w przyszłości. Natomiast metalowe pręty poprzeczne do stabilizacji kołowrotka, jak i bieżnia wykonana z metalowych, drewnianych lub plastikowych szczebli, są często przyczyną kontuzji i złamań paliczków, łapek czy ogona zwierzęcia. Bardzo ważny jest więc dobór zarówno odpowiedniego rozmiaru kołowrotka oraz gładka bieżnia do biegania, jak i prawidłowy ich montaż.

Krata pręty i siatka

Stosowane na dno klatki lub woliery, albo w formie półki czy schodów, niosą ogromne ryzyko kontuzji lub złamań kończyn szynszyli. Niefortunny skok  na kratownicę lub pręty, może skończyć się zwichnięciem lub złamaniem kończyny zwierzęcia. Metalowa siatka z grubymi lub drobnymi oczkami, wyścielona zamiast półek czy drabinek, również nie jest dobrym pomysłem. Podobnie jak w przypadku kraty lub prętów, siatka może przyczynić się do kontuzji i złamań kończyn szynszyli.

Wejście do klatki

Jeśli otwór umiejscowiony jest za wysoko, to podczas wchodzenia i wychodzenia z klatki, szynszyla może niefortunnie zaczepić kończyną o pręt. Dlatego bardzo ważne jest, aby wejście było zabezpieczone gładką, twardą i najlepiej drewnianą kładką. Szynszyla w ten sposób ma umożliwione bezpieczne wejście i wyjście, bez ryzyka zahaczenia kończyną o pręt klatki.

Akcesoria

Wszelkie mocowania do podwieszanych akcesoriów takich jak: hamaki, rondelki, tunele czy domki, powinny mieć mocne, wykonane z grubego materiału mocowania, zakończone metalowymi i mocnymi karabińczykami. Tylko wtedy mamy pewność, że podwieszany mebel jest stabilny i w pełni bezpieczny dla naszego pupila. Co więcej, dobór odpowiednich zarówno drewnianych jak i materiałowych akcesoriów również jest bardzo ważny. Uznaje się, że najbezpieczniejszym materiałem dla szynszyli i innych gryzoni jest tradycyjny polar (ale nie polar Minky) bez jakichkolwiek wypełnień, który dzięki swoim drobnym włóknom nie stwarza zagrożenia dla pupila jeśli przedmiot ulegnie rozdarciom czy przegryzieniom przez zwierzę.

Zabawki

Nie kupujmy zabawek przeznaczonych dla psów, kotów czy papug. Zazwyczaj takie produkty są stworzone z niebezpiecznych dla zdrowia szynszyli materiałów m.in. takich jak: guma, plastik, szkło czy metalowy drut. Wybierajmy zawsze te zabawki, które dedykowane są większym gryzoniom. Jeśli sami chcemy wykonać zabawkę dla naszego pupila, zwróćmy uwagę na to, aby była wykonana z bezpiecznych dla szynszyli materiałów, takich jak: papier, karton, trukwa/luffa, pumeks, naturalne i nielakierowane drewno. Jeśli chcemy wykorzystać rolki po papierze toaletowym pamiętajmy, aby najpierw z obu stron zrobić po dwa dłuższe nacięcia nożyczkami. W ten sposób unikniemy zaklinowania się w otworze przez ciekawską szynszylę.

Podsumowanie

Źle dobrane lub nieprawidłowo rozmieszczone w klatce lub wolierze elementy wyposażenia, to ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych szynszyli. Przed podjęciem decyzji o adopcji lub kupnie szynszyli, powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na poszerzenie swojej wiedzy w tym temacie. Powinniśmy starannie wybrać klatkę lub wolierę i szczegółowo zaplanować jej wyposażenie oraz rozmieszczenie wszystkich elementów. Szczególnie polecam zapoznanie się z artykułem: Ile kosztuje szynszyla i jej utrzymanie? .  A także: Co jedzą szynszyle?, Siano dla szynszyli – podstawa ich diety.  Jak dbać o zęby szynszyli?, Jak wygląda kąpiel szynszyli?, Jak wybrać kołowrotek dla szynszyli?, które pomogą  przygotować się na przybycie szynszyli do naszego domu.

Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Terri Oda).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)