7 sposobów na uszczęśliwienie szynszyli
| 5 komentarzy
Każdy odpowiedzialny posiadacz szynszyli pragnie dla swojego zwierzęcia jak najlepiej. Zastanawia się też, co jeszcze mógłby zrobić, aby polepszyć życie swojego pupila. Oto 7 podstawowych sposobów na uszczęśliwienie szynszyli.
1. Zdrowa dieta
Odpowiednia, prawidłowo zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowia szynszyli. A zdrowie zwierzę ma więcej energii, jest bardziej aktywne i ma zdecydowanie lepszy humor. Szynszyle, które źle się odżywiają są apatyczne, smutne, nieszczęśliwe, mają kiepskie futro i chorują.
2. Duża przestrzeń
Im większa woliera i im więcej wysoko umieszczonych półek, tym większa radość u szynszyli. Każde zwierzę, niezależnie od gatunku pragnie mieć zapewnione jak najwięcej wolnej przestrzeni. Szczególnie tak skoczne gryzonie jak szynszyle, potrzebują sporo wolnego miejsca.
3. Mięciutkie akcesoria
Chyba nie ma zwierzaka, który nie chciałby odpoczywać na niezwykle miękkim hamaku czy poduszce. Choć szynszyle bardzo lubią drewniane półki, to nic nie zastąpi im podwieszanego domku, rondelka czy hamaka. Takie przedmioty są więc obowiązkowym wyposażaniem woliery każdej szynszyli.
4. Drewniane zabawki
Zęby szynszyli rosną przez całe życie. Do nieustającej walki ze stale rosnącymi zębami, szynszyle potrzebują zabawek wykonanych z bezpiecznego drewna, gryzaków czy specjalnych kamieni i gałęzi. W ten sposób zwierzęta nie tylko dbają o swoje zdrowie, ale mają przy tym również sporo frajdy.
5. Atrakcje na wybiegu
Nie wystarczy wypuścić szynszylę na przygotowany dla niej wybieg. Szynszyla podczas biegania musi mieć zapewnione różnorodne i ciekawe rozrywki, aby mogła się wybiegać. Dzięki temu nasz zwierzak będzie zadowolony i szczęśliwy. Do atrakcji na wybiegu zaliczamy różnej wielkości kartony, tunele, rury, kosze z wikliny czy pojedyncze zabawki porozstawiane po pokoju. na wybiegu zwierzę nabiera do nas zaufania, staje się bardziej towarzyskie i wzmacnia się więź między szynszylą, a jej opiekunem.
6. Myjka pełna pyłu
Dla szynszyli nie ma nic lepszego niż myjka pełna pyłu, w której może się kąpać do woli. Piasek jest obowiązkowym elementem w pielęgnacji futra zwierzęcia, likwiduje stres i poprawia samopoczucie szynszyli.
7.Ciekawe towarzystwo
Nic tak nie uszczęśliwi szynszyli jak drugi towarzysz tego samego gatunku. Szynszyle są zwierzętami stadnymi i źle znoszą samotność, niezależnie od warunków w jakich żyją.
Podsumowanie
Pomimo tego, że szynszyle faktycznie są dość wymagającymi zwierzętami i potrzebują sporo naszej uwagi (zwłaszcza wieczorem), to ich uszczęśliwienie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Aby jednak szynszyli dobrze żyło się w naszym domu, musi również czuć się bezpiecznie i mieć do nas pełne zaufanie. Jeśli uda nam się to wszystko zapewnić, zyskamy prawdziwego i wiernego, futrzastego przyjaciela.
Dzięki Tobie zapragnęłam posiadać szynszyla… Czytam tego bloga i czytam i coraz bardziej marzę o szynszylku (-;
Są cudowne, ale trzeba o nie dbac i zrozumiec specyfike tego gatunku. Jak sie czujesz na siłach to wez szynszylka
Zgadzam się z tymi punktami :)
Nowa, duża woliera dla moich chłopaków, przysięgam – zrobiły się z niej dumne, chętnie wracają z wybiegu i kochają w niej być :) Zwłaszcza Brawuś.
Twoje artykuły są świetne! Interesująca zawartość której nigdzie nie mogę znaleźć. Moja szylka jednak nie toleruję innych szynszyl 😢
Nie mamy kola…czy u kogoś może zbędne???
Dziekuje za porady
Pozdrawienia od szyszek💖