Grzybica u szynszyli
| 8 komentarzy
Zaróżowione, łyse placki, które z każdym dniem stają się coraz większe. Drobne, czerwone i bolesne krostki, a do tego sucha, łuszcząca się i niezwykle swędząca skóra. Tak obrazowo można przedstawić grzybicę u szynszyli. Co jest przyczyną tej choroby i jak możemy sobie z nią poradzić?
Dermatofitoza (grzybica skóry) wywołana jest przez dermatofity m.in. takie jak: Microsporum gypseum, Microsporum canis, Aspergillus sp. czy Trichophyton. To choroba, która sama nie ustąpi, a każde zwlekanie z leczeniem, przyczynia się do dyskomfortu i bólu naszego pupila. Grzybica jest chorobą zakaźną, a to oznacza, że istnieje możliwość zarażenia się poprzez kontakt z chorym osobnikiem.
Przyczyny grzybicy
Istnieje wiele przyczyn powstawania grzybicy. Należą do nich m.in. czynniki mechaniczne: otarcia, stosowanie leków np. antybiotyków, sterydów, niesteroidowych leków zapalnych, nadmierna wilgoć, stres, obecność pasożytów skóry i drobnoustrojów, zaburzenia hormonalne w przebiegu cukrzycy, otyłości, wiek (bardzo młody lub bardzo stary), czy złe warunki mieszkalne. Na grzybicę często chorują także szynszyle, które mają nieodpowiednią dietę. Błędy w żywieniu zwierzęcia, negatywnie wpływają na jego organizm, doprowadzając do niskiej odporności immunologicznej.
Leczenie grzybicy
Rozpoznanie choroby
Lekarz weterynarii podczas badań chorego pupila, zazwyczaj pobiera do analizy próbkę włosa z miejsca chorej skóry, w celu rozpoznania choroby. Może też zbadać zwierzę za pomocą lampy UV, ponieważ niektóre grzyby pod wpływem jej światła mogą świecić.
Środki ostrożności
Na czas leczenia powinniśmy odseparować chorego pupila od reszty stada i nie puszczać szynszyli na wybieg, aż do zakończenia leczenia. Pamiętajmy, że grzybica jest chorobą zakaźną, którą możemy zarazić się również my. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszelkie leki przepisane przez lekarza, podawać pupilowi w jednorazowych rękawiczkach. Natomiast wszelkie akcesoria i klatkę pupila powinniśmy bardzo dokładnie wyparzyć lub zdezynfekować, a materiałowe rzeczy wyprać w wysokiej temperaturze.
Leki pomocne w walce z grzybicą
Do leczenia grzybicy u szynszyli stosuje się maści, płyny i roztwory, m.in.: Acifungin forte, Mykodermina, Imaverol, Fungiderm w aerozolu, płyn Lugola czy Surolan. Możemy również podać tabletki, albo preparaty w postaci pudrów np. Fungi – Stop lub Daktarin. Warto, abyśmy zastosowali niewielką ilość posypki przeciwgrzybiczej do piasku w trakcie leczenia i jeszcze krótko po jego zakończeniu. Taka metoda również fajnie się sprawdza w przypadku nowego pupila, który wcześniej przebywał w kiepskich warunkach. Kąpiel w takim preparacie może zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
Samicom w ciąży chorym na grzybicę nie powinniśmy podawać antybiotyków doustnych. Zamiast tego zastosujmy specjalne preparaty przeciwgrzybicze, bezpośrednio na miejsca ze zmianami skórnymi.
Podsumowanie
Grzybica jest poważną chorobą zakaźną, która dodatkowo powoduje osłabienie organizmu chorego tak, że ten nie jest w stanie z nią walczyć. Nieleczona grzybica rozwija się bardzo szybko i staje się trudna do wyleczenia.
Pamiętajmy, również o tym, że wyżej wymienione sposoby leczenia są tylko i wyłącznie informacyjne, a wszelkie badania i decyzje o podjęciu odpowiedniego leczenia zawsze powinien podejmować tylko i wyłącznie lekarz weterynarii, a w przypadku szynszyli, dokładniej specjalista od małych zwierząt egzotycznych.
Zdjęcia nieoznaczone logiem CHILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Wingtor.).
Dzień dobry ,moja szynszyla ma takie przetłuszczine włosy pod brodą .Czy to znaczy że ma grzybicę? Oczywiście jutro jade do weterynarza bo dziś o tej godzinie jest zamknięty. Szynszyle oddzieliłam do innej klatki i nie wiem czy to grzybica. Szyszka wydaje się taka zaspana i mniej ruchliwa .Nie wiem co robić proszę o pomoc.
niewiadomo czy to nie jest ostatnia chwila szyszki więc lepiej daj je razem.
Witam , jestem dumna posiadaczką dwóch przerozkosznych dziewczynek !😍 Strasznie kocham te moje kluseczki . Czytam blogi dążę do zapewnienia im jak najlepszych warunków. Jednak moja starsza szynszylka ponad roczna Pufi zaczęła Łysieć pod paszkami. Nie ma strupów, nie drapie się , brak jakich kolwiek owrzodzeń. Je , piję i bawi się z Tufi. Mieszkam w bloku gdzie niemiłosiernie grzeją kaloryfery a moje kluski, z racji tego że mam dużo wolnego od pracy , są puszczone na cały dzień i są pilnowane. W pokoju nie ma nic co mogłoby im zaszkodzić. A jeśli jest (kable) to jest zabezpieczone. Moje pytanie brzmi skoro ma śliczna sierść i wypadają jej włoski to może być to spowodowane tymi przeklętymi kaloryferami ? Chociaz ostatnio zmieniłam też piasek z pucusia na beaphar. Może to być powód ? Bardzo proszę o odpowiedź. :( I tak pojadę z nią do veta ale dopiero jak wróci z urlopu. Innego u mnie w okolicy dobrego nie ma. :( Bardzo proszę o odpowiedź. :(
tak do veta
Dzień dobry, czy niewypuszczanie szynszyli na wybieg w czasie zachorowania na grzybicę jest dobre? Nie chodzi mi o ryzyko zarażenia, bardziej chodzi mi oto, czy szynszyla nie będzie czuła się samotna.
Proszę o pomoc 😢 mój szynszyl jest młody ma ok. 4 miesięcy i zauważyłam u niego łyse placki na plecach i na głowie byłam z nim u weterynarza i dostałam jakąś maść stosuję ją od paru dni i nie ma żadnych efektów jest wręcz co raz gorzej co robić 😢
A czy ja wyglądam na Jerzego Ziębę? Jeśli lekarz weterynarii (specjalista od małych zwierząt egzotycznych) widział szynszylę i nie zauważył niczego więcej niepokojącego, a w dodatku postawił diagnozę przepisując maść, to jak ja mogę podważać jego ocenę? Nie udzielam porad i nie bawię się w medycynę alternatywną. Proszę udać się ponownie do weterynarza lub innego lekarza, specjalisty od małych zwierząt egzotycznych.
Dzień dobry. Ostatnio zauważyłam, że mojemu ponad rocznemu szynszylowi powypadały praktycznie wszystkie wąsy, a także w miejscu gdzie są wąsy ma plamę bez sierści. Podejrzewam, że to jest grzybica, ale nie mam pojęcia jakie leki mu podać albo co w tej sytuacji zrobić