jak szynszyle okazują radość

Jak szynszyle okazują radość?

| 8 komentarzy

To bardzo często pojawiające się pytanie, szczególnie wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szynszylami. A więc, jak szynszyle okazują radość i czy w ogóle potrafią okazywać emocje?

Czy wiesz, że..?

Szynszyle tylko pozornie wyglądają na skryte i powściągliwe w swych uczuciach. Tak naprawdę szynszyla odczuwa pełen wachlarz emocji, począwszy od tych negatywnych, jak wyrażanie zniecierpliwienia, złości, niezadowolenia, czy nawet agresji, a skończywszy na tych pozytywnych, jak uczucie szczerej radości, zaciekawienia, troski i miłości. Co więcej, te małe zwierzątka futerkowe od małego wychowane w warunkach domowych, są zazwyczaj bardzo komunikatywne i otwarcie okazują swoje emocje. Szynszyle potrafią być w bardzo dobrym nastroju, a niektóre z nich bywają wtedy skore do żartów i psot. Należy jednak pamiętać, że każda szynszyla podobnie jak człowiek, ma swój własny, indywidualny charakter, upodobania i sympatie. Oznacza to, że nie zawsze może się sprawdzić u każdej szynszyli to co jest regułą.

Jak szynszyle okazują radość?

Aby dowiedzieć jak szynszyle pokazują swoje zadowolenie i szczerą radość należy bliżej przyjrzeć się samej mowie ciała szynszyli. A jest ona bardzo bujna, bowiem szynszyle bywają niezwykle ekspresyjnymi gryzoniami i chętnie wyrażają swoje emocje za pomocą mowy ciała i gestów. Zachowanie szynszyli podczas okazywania radości i zadowolenia jest niezwykle czytelne, szczególnie dla tych, którzy mają w sobie empatię i miłość do zwierząt.

1. Popcorning i Wall Surfing

Nazwa Popcorning wzięła się od tzw. efektu popcornu. Z pewnością każdy widział jak pod wpływem temperatury ziarna kukurydzy intensywnie wystrzeliwują w górę. Popcorning (zwany też inaczej „tańcem radości lub szczęścia”) to nic innego jak bardzo szybkie podskakiwanie. Podobnie jest z nazwą Wall Surfing, które jest niczym innym jak odbijaniem się od ścian i innych pionowych przeszkód. Popcorning podobnie jak wall surfing, to łatwe do zaobserwowania zachowania, które szynszyle okazują kiedy są niezwykle pobudzone i radosne. W ten sposób pomagają zwierzęciu rozładować nadmiar energii, ukazując tym samym jego dobry nastrój i zadowolenie. Co więcej, podczas popcorningu i wall surfingu (w zależności od charakteru szynszyli), zwierzę może pokazywać swoje poczucie humoru robiąc pozostałym członkom stada oraz innym domownikom drobne psikusy.

2. Aktywne uczestnictwo w zabawie

Radosna, dobrze czująca się w swym otoczeniu szynszyla jest niezwykle aktywna podczas wszelkich zabaw, zarówno na wybiegu, jak i w wolierze lub klatce. Pamiętajmy jednak, że szynszyle to gryzonie, których najwyższa aktywność przypada w okresach wczesnoporannych i wieczornych. Szynszyle w ciągu dnia zwykle śpią, by potem na chwilę obudzić się coś zjeść i znów pójść spać. W tym czasie trudno jest u szynszyli zaobserwować inne zachowanie niż senność.

3. Łatwy kontakt

Kiedy szynszyla ma dobry humor jest bardziej skłonna do kontaktów z człowiekiem. Chętnie wskakuje na kolana podczas wybiegu, często podchodzi do człowieka i pozwala się brać na ręce. Radosna, w pełni swobodnie czująca się w otoczeniu szynszyla wskakuje na swojego właściciela, a niekiedy dosłownie wchodzi mu na głowę.

4.Radosny pyszczek

Tak po prostu. Zadowolona i radosna szynszyla ma łagodny wyraz pyszczka, na którym można dostrzec pozytywne emocje, spokojnie patrzące oczy i ogólne swobodne, wyluzowane zachowanie.

Jak sprawić, aby szynszyla była radosna?

  • Prawidłowo dobrana dieta – odpowiednie żywienie jest kluczowe dla zachowania dobrego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia szynszyli.
  • Wizyty kontrolne – regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii (specjalisty od małych zwierząt egzotycznych), to obowiązek każdego posiadacza szynszyli, bowiem zdrowie zwierzęcia ma wpływ na jego codzienne zachowanie i nastrój.
  • Odpowiednia woliera lub klatka – bezpieczna, odpowiednio przystosowana do wymagań tego zwierzęcia woliera lub klatka, ma ogromny wpływ na jego bezpieczeństwo i samopoczucie.
  • Bezstresowe otoczenie – bardzo ważne jest ograniczenie czynników stresogennych m.in. takich jak: drażniące i intensywne zapachy, hałas, ciągły i bliski kontakt z innym drapieżnikiem oraz nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu w jakim zwierzę przebywa.
  • Towarzystwo – szynszyle to zwierzęta stadne, które najlepiej czują się w towarzystwie innych szynszyli. Żaden inny gatunek gryzonia czy innego zwierzęcia, a nawet codzienny kontakt z opiekunem, nie zastąpi prawdziwej relacji, która istnieje tylko pomiędzy szynszylami. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie szynszyli towarzysza (najlepiej tej samej płci lub wykastrowanego/wysterylizowanego osobnika płci przeciwnej).
  • Codzienne kąpiele w pyle – bardzo ważne nie tylko dla samego futra, ale i psychiki zwierzęcia są codzienne i nieograniczone kąpiele w piasku lub pyle wulkanicznym.
  • Regularne wybiegi – zapewnienie szynszyli regularnych wybiegów poza wolierą lub klatką jest niezwykle ważne dla lepszego samopoczucia zwierzęcia i wzmocnienia więzi z opiekunem.
  • Zabawki i akcesoria – ważne jest, aby zwierzę miało stały dostęp do wielu zabawek i akcesoriów (m.in. takich jak: karuzela lub kołowrotek, materiałowe hamaki, rondelki i domki), które są specjalnie przystosowane dla tych małych zwierząt. Takie elementy wyposażenia mają ogromny wpływ na humor szynszyli. Nie tylko podwyższają komfort, ale też zapewniają zwierzęciu codzienną dawkę rozrywki, urozmaicając tym samym jej dzień.

Podsumowanie

To tylko niektóre z wielu pozytywnych zachowań szynszyli, które można zauważyć, gdy nasze zwierzaki są w dobrym humorze. A jak wasze szynszyle okazują radość?

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

8 comments

  1. zaraz wyjdę z siebię ! ! pisze:

    6 godzin szynszyla nie wytrzyma a glaskanie 2 godziny to najbardziej oswojony szynszyl by nie chciał ! ok. szynszyla moze mieć caly czas otwarta klatke ale kto będzie zajmowal sie chinchilas caly dzień ! ? przepraszam za błędy ale bardzo sie śpieszę

  2. zaraz wyjdę z siebię ! ! pisze:

    moim zdaniem jak ktoś ma czas to niech codziennie ja wypuszcza na pół godziny po piętnaście minut ! a nie 6 godzin to krzywda dla szynszyli. a odnośnie tego to tatuś robi mieszanke musli a nie tysiąc pojemników ! a do tego peletki i już ! co jakiś czas świeży mlecz = zadowolona szynszyla ! świeży mlecz ale nie za dużo i nie za często !

    1. Ania pisze:

      Moim zdaniem im dłużej wypuszczasz szynszyle tym lepiej (oczywiście jeśli w pobliżu jest otwarta klatka gdzie mogą sobie pójść spać jak im się znudzi). I wżyciu nie wypuszczaj szynszyli na 15min dziennie mogą nie wtedy rozleniwić i być bardzo smutne. minimalnie powinnaś wypuszczać je na 30min dzienne ale to minimum.

    2. Anonim pisze:

      Boże Świeży mlecz ? Co ty wiesz o diecie szynszyli ? Chcesz im zaszkodzić? Szynszyle nie mogą jest źle dosuszonych ziół a tym bardziej świeżych… Ogólnie dieta szynszyli to sianko, suche zioła i w formie smakołyku wysuszone warzywa (owoce bardzo rzadko). Dając szynszyli świeżego mlecza narażasz ją na zatrucia i problemy układu pokarmowego.

      1. Asia pisze:

        Widzę, że masz przedawnioną (nieaktualną już) wiedzę o szynszylach. Polecam doedukować się w tym temacie na zagranicznych (np. niemieckich, rosyjskich, angielskich czy portugalskich i brazylijskich) stronach internetowych i blogach o szynszylach, które jasno wypowiadają się na temat prawidłowej diety szynszyli. W Polsce jeszcze pokutuje fakt, że szynszyle muszą jeść tylko i wyłącznie mocno wysuszone – przesuszone zioła, siano i (o zgrozo!) karmę, która przyczynia się wyłącznie do problemów stomatologicznych tych zwierząt.
        Prawda jest taka, że szynszyle na wolności mają dietę sezonową, ustalaną według pór roku. Gryzonie te bardzo chętnie jedzą zarówno w niewoli jak i środowisku naturalnym SUCHE jak i ŚWIEŻE (nie mylić z MOKRE) rośliny i zioła (liście, gałęzie, korzenie). Chętnie zjedzą też orzechy (które powinniśmy podawać w małej ilości ze względu na wysoką kaloryczność produktu), a także ŚWIEŻE (nie MOKRE) oraz LIOFILIZOWANE/SUSZONE owoce i warzywa. Co więcej, w środowisku naturalnym szynszyle bardzo chętnie zjedzą też drobne insekty.

      2. franek pisze:

        mój szymonek (szynszyl) uwielbia orzechy włoskie moge mu je dawać?

  3. love chinchillas. pisze:

    dzień dobry nie mogę znalezć wszystkich wpisów egona

    1. Asia pisze:

      Z tego co pamiętam Egon nie „napisał” zbyt wiele tekstów na blogu. Natomiast głównym tekstem o Egonie jest wpis: „Opowieść Egona” http://chillbill.pl/opowiesc-egona/ . Wkrótce też pojawi się nowy wpis na blogu „Pożegnanie Egona”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)