Techniki mycia szynszyli – czyli jak wygląda kąpiel szynszyli?
| 9 komentarzy
Zdecydowany ruch przednich łapek i bardzo szybki obrót w kąpielówce. Do tego pył lub piasek unoszący się w powietrzu, delikatnie opadający na szczęśliwą szynszylę i całe jej otoczenie. Dlaczego szynszyle nie kąpią się w wodzie? Jak wygląda kąpiel szynszyli? Jak często podawać pył lub piasek do kąpieli? Jakie są techniki mycia się szynszyli?
Czy wiesz, że..?
Instynkt związany z pyłową kąpielą jest tak silnie zakorzeniony u szynszyli, że zwierzę te z braku możliwości zażywania regularnych kąpieli, będzie szukało alternatywy. Oznacza to, że szynszyla będzie próbowała wykąpać się we wszystkim, co przypomina im pyłową kąpiel. Brak regularnych kąpieli w piasku lub pyle, lub całkowite ich zaniechanie, bardzo negatywnie wpływa przede wszystkim na psychikę zwierzęcia oraz ogólny stan jego zdrowia.
Techniki mycia szynszyli – czyli jak wygląda kąpiel szynszyli?
Mało kto wie, że szynszyle mają kilka sposobów na kąpiel w pyle wulkanicznym lub piasku. Decyzja o wyborze metody, podejmowana jest przez szynszylę, a wybór techniki zależy od jej wieku, charakteru, otoczenia i jej doświadczeń. Co ciekawe, szynszyla raz nauczona jednego sposobu kąpieli, stosuje go zazwyczaj przez całe życie. Mimo zmiany otoczenia, czy przedmiotu w jakim się dotąd myła, z reguły nic nie jest w stanie wpłynąć na zmianę jej przyzwyczajeń. Bazując na moich wieloletnich obserwacjach szynszyli oraz ich metod kąpielowych, mogę wyróżnić 5 głównych technik, jakie stosują.*
- Przytulanie – bardzo charakterystyczna technika stosowana przez niektóre szynszyle. Polega ona na rozpoczęciu kąpieli od potarcia piachem na przemiennie jednej jak i drugiej strony policzka oraz głowy. Po tak wytartym pyszczku, szynszyla zabiera się za resztę swojego ciała, poprzez charakterystyczny, znany już wszystkim, przewrót na bok.
- Podkopywanie – technika ta polega na zdecydowanym zagarnięciu przednimi łapkami piasku tak, aby pył unoszący się w powietrzu znalazł się nad jak i pod szynszylą. Przy tej technice szynszyla może, lecz wcale nie musi wykonać pełen lub pół obrotu w bok.
- Szuranie – to niezwykle rzadko spotykana i bardzo charakterystyczna technika mycia się, wykonywana przez niektóre szynszyle. Metoda wygląda w ten sposób, że zwierzę w chwili kiedy znajdzie się w pasku, natychmiast przewraca się na plecy i szura nimi po piachu w taki sposób, jakby chciała go wetrzeć tylko w swój grzbiet.
- Turlanie – bardzo śmieszny, choć niestety równie rzadki sposób mycia, co metoda na „szuru szuru”. Polega ona na tym, że szynszyla znajdująca się w misce z pyłem, kładzie się automatycznie na plecy (bez zagarniania pod siebie piasku) i turla się naprzemiennie raz w lewą, raz w prawą stronę miski, myjąc tylko plecy.
- Wirowanie – to najpopularniejsza metoda stosowana przez szynszyle. Polega ona na tym, że zwierzę szybkimi ruchami zaczyna zagarniać piach pod siebie, po czym wykonuje pełen obrót lub pół obrót w bok.
* – podane nazwy technik zostały przeze mnie wymyślone, w celu dokładnego zobrazowania sposobów kąpieli szynszyli.
Dlaczego szynszyle kąpią się w piasku lub pyle wulkanicznym?
Gęste i lśniące futro jest znakiem rozpoznawczym szynszyli i obiektem wielu westchnień. Aby delikatna okrywa włosowa zawsze wyglądała pięknie, powinniśmy zapewnić zwierzęciu możliwość regularnego jej czyszczenia. Dla utrzymania pięknego wyglądu, szynszyle instynktownie kąpią się jedynie w specjalnym pyle lub piasku, który znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym stacjonarnym lub internetowym. Podczas kąpieli szynszyla usuwa wszelkie zabrudzenia, nadmiar tłuszczu z futra i martwe włosy. Dobrej jakości, drobnoziarnisty piach lub pył wulkaniczny zapobiegają sklejaniu się włosów. Sprawia również, że futerko staje się jednolite, puchowe i miękkie w dotyku, a skóra odpowiednio dotleniona. Pod żadnym pozorem nie myjemy szynszyli w wodzie. Gryzonie te bardzo źle się czują w wodzie i mimo prób wymachiwania łapkami, nie potrafią pływać. Natomiast futro szynszyli jest tak gęste, że po zetknięciu z wodą trudno je wysuszyć, a okrywa włosowa ulega nieestetycznemu rozdwojeniu.
Jaki stosować piasek lub pył dla szynszyli?
W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele rodzajów piasków do kąpieli, ale najlepszy jest ten o drobnych ziarnach. Drobnoziarnisty piasek do kąpieli jest bardzo delikatny. Nie podrażni więc wrażliwej skóry i spojówek oczu szynszyli, oraz nie zniszczy niezwykle delikatnej struktury ich futra.
Musimy jednak uważać na niektóre rodzaje piasku dostępne w sklepach zoologicznych. Gorszej jakości, szczególnie piasek może sprawić, że codzienne kąpiele staną się powodem wielu problemów zdrowotnych szynszyli. Dzieje się tak ponieważ kiepskiej jakości piasek zawiera dużą ilość talku, a ten w nadmiernej ilości powoduje swędzenie, podrażnienia oczu, układu oddechowego czy przesuszenia i pękania skóry u gryzoni. Z kolei za grube i szorstkie drobinki piasku, mogą podrażnić lub uszkodzić delikatną skórę szynszyli. Dlatego też przy wyborze piasku lub pyłu do kąpieli, zwróćmy uwagę na jego cenę, jakość i wygląd, wybierając taki, który jest możliwie najwierniejszym odzwierciedleniem pyłu w naturze.
Oczywiście idealnie, gdybyśmy stosowali niezwykle miękki i puchowy pył wulkaniczny do kąpieli dla szynszyli, który jest najdrobniejszym produktem powstałym z wybuchu wulkanu. Oznacza to, że jego drobinki są o wiele mniejsze od ziarenek piasku. Pył wulkaniczny zawiera też wiele substancji mających doskonały, pozytywny wpływ na futro i skórę szynszyli.
Jakiego piasku nie należy stosować dla szynszyli?
Nie możemy stosować zwykłego piasku do kąpieli dla szynszyli zebranego z plaży czy piaskownicy. Taki piasek jest przede wszystkim zanieczyszczony, pełen szkodliwych bakterii, ciężki i wilgotny, przez co tworzy kleistą masę, która zlepia futro zwierzęcia. Zwykły piach posiada też zbyt grube i za ostre krawędzie drobinek, które podrażniają delikatną skórę i oczy zwierzęcia, a twarde ziarna uszkadzają wybitnie miękkie i gęste futro szynszyli. W dodatku zwykły piasek zebrany na dworze nie tylko nie wyczyści futra, ale też dzięki większym ziarnom nie wejdzie między gęste jej futro, przez co nie dotleni i nie oczyści prawidłowo skóry.
Jak często podawać piasek lub pył dla szynszyli?
W środowisku naturalnym szynszyli pył wulkaniczny znajduje się w głębinach skalnych, do którego szynszyle mają dostęp bez ograniczeń. Zażywają kąpieli niedaleko wejścia do swojej nory, a całe ich kąpielisko jest średnicy około 40 cm. Powinniśmy więc, zapewnić szynszyli stały, codzienny dostęp do piasku lub pyłu, nie ograniczając jej częstotliwości kąpieli.
Podsumowanie
Kąpiel w pyle wulkanicznym lub drobnoziarnistym piasku dla szynszyli jest niezwykle ważna. To moment, w którym szynszyla całkowicie skoncentrowana jest na jednej czynności, zapominając o wszystkim wokół. Dla szynszyli to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale także ogromna radość i rozładowanie napięcia. Tarzanie się w piasku pozytywnie wpływa na psychikę gryzonia, poprawiając samopoczucie i zmniejszając stres.
Wybór techniki mycia się w pyle, to wybór bardzo indywidualny, podejmowany tylko przez samą szynszylę. Wybierając daną metodę, zwierzę zwyczajnie ją wcześniej podpatrzyło, bądź też nie miało możliwości pełnego obrotu w myjce i z przyzwyczajenia powiela swoją technikę. Szynszyla nie ma wrodzonej techniki kąpieli, każda szynszyla kąpie się w swoim stylu, a wybór metody, w żadnym wypadku nie przekłada się na jej rozwój intelektualny.
Hmm piasek vitapol jest bardzo drobny i niestety sie nie sprawdza, slabo docxyszcza futerko. Natomiast pucek jest gruby i idealnie pucuje futerko, to niestety nie pokrywa sie z tym, co napisalas – jakiego piasku uzywasz, moze wyprobuje? :)
Wydaje mi się, że nie przeczytałaś dokładnie całego wpisu i nie obejrzałaś filmu.
Na rynku dostępnych jest wiele firm sprzedających pył do kąpieli dla gryzoni – nie tylko Vitapol czy Pucek. :)
Piaski do kąpieli poniżej 15 zł moim zdaniem nie spełniają swej funkcji tak, jak te droższych marek. Dlatego też stosuję i polecam pył do kąpieli za ponad 20 zł. Różnica jest ogromna i w przypadku piasku, jakość jest adekwatna do ceny.
Myślę, że ulegasz tutaj markom i marketingowi. Moim zdaniem Pucek czy piasek JR Farm sprawdza się doskonale, doczyszczają futerko.
Widzę, że nie poznałaś możliwości droższych/innych produktów ;) – wierz mi, różnica jest ogromna i tak jak wspomniałam wcześniej, w przypadku pyłu do kąpieli cena idzie w parze z jakością.
Na moim blogu nie ma miejsca na artykuły sponsorowane czy reklamy, niezależnie od jakości produktu, (jak ma to miejsce w przypadku niektórych blogów o podobnej tematyce).
Chill Bill jest blogiem niezależnym, który poleca tylko i wyłącznie najlepsze z możliwych produkty dla szynszyli – nie produkty przeciętnej jakości czy po prostu kiepskie.
Kąpiel szynszyli jest śmieszna :)
To prawda :)
Mam pytanie odnośnie wypełnienia naczynia w którym szynszyl ma się kąpać. Ile tego pyłu powinno sie nasypać?
Moje szynszyle od siedmiu lat kąpią się w zwykłym piasku, oczywiście czystym, jeszcze nigdy nie były chore, nie miały sklejonych futer i podrażnionej skóry. Przeważnie jak jadę na urlop to nakopię szynszylom piasku ze sprawdzonego miejsca i nie muszę kupować.
Mam pytanie :) Jak często należy wymieniać pył? Co każdą kąpiel powinno się wsypywać świeży czy można wymienić po paru kąpielach?