Samotne siedzenie w pluszowym domu, gdzie oprócz miękkich ścian nie ma nikogo, do kogo można by się przytulić. W ciszy spożywany posiłek, samotny wypoczynek i wreszcie samotne przeżywanie przygód na wybiegu. Od czasu do czasu obce zapachy człowieka, niebędące nawet namiastką szynszylowego towarzystwa. Codzienna samotność, a przez to rodzące się i narastające m.in. uczucie niepewności, wyizolowania i odrzucenia. Szynszyla trzymana w pojedynkę to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez opiekunów szynszyli.
Sizalowe, wiklinowe lub drewniane piłeczki, a w nich metalowe dzwoneczki, kolorowe drewniane kostki na bawełnianych sznurkach lub metalowych łańcuchach. Wiklinowe lub z siana tunele, drapaki wspinaczkowe, hantle i rolki, drewniane zawieszki, traktory, czołgi i pociągi. Czy rzeczywiście te wszystkie zabawki dla szynszyli są im potrzebne?
Przyjemne, ciepłe promienie Słońca, chłodny lekki wiatr, a do tego przyjazne otoczenie łąki, lasu lub parku. Okres letni wprost zachęca nas do częstych spacerów oraz innych aktywności fizycznych poza domem. Czy tak samo jest w przypadku szynszyli? Czy szynszyle mogą wychodzić na dwór i delektować się piękną wiosenno-letnią pogodą?
„Wieczny marzyciel i ciamajda. Niezwykle waleczny, zaciekle broniący swojej grupy. Wielki fan karuzeli, porządku i różowych kucyków. Wyjątkowo wrażliwy i ujmujący, najbardziej ugodowy z całej ekipy”. – Tak pisałam o nim na blogu.
Dzięki krępej budowie i niezwykle puszystemu futerku, zarówno samice jak i samce szynszyli, posiadają charakterystyczny, kulisty kształt. Początkującemu właścicielowi szynszyli bardzo trudno jest na pierwszy rzut oka ocenić płeć szynszyli, szczególnie jeśli zwierzę jest jeszcze bardzo młode. Jakie są różnice między samcem, a samicą szynszyli? Jaka jest budowa ciała tych gryzoni?
Silne, żółciutkie i niezwykle ważne. To dzięki nim posiadają niezwykłą moc niszczenia przedmiotów. Przy nich nic nie może być bezpieczne. Żadna ściana ani książki, żaden mebel i kwiatek, a już na pewno nie wiklinowy koszyczek. Takie są właśnie zęby szynszyli.
Mięciutkie hamaki i rondelki. Pluszowe kocyki oraz przestronne domki. Doskonałej jakości siano, wyselekcjonowane zioła, a do tego drobnoziarnisty piasek lub pył wulkaniczny do codziennych kąpieli. Jeszcze bajecznie wyglądające drewniane zabawki, nieograniczonej ilości gałązki i specjalistyczne kamienie do gryzienia. To tylko kilka z podstawowych wymagań szynszyli. Ile kosztuje szynszyla i jaki jest koszt jej utrzymania?
Okrąglutkie, mięciutkie i pulchniutkie. Kształtem przypominające puchowe kulki. Szynszyle to piękne stworzenia, które z natury wyglądają na puszyste. Jak więc rozpoznać otyłość u gryzonia i przede wszystkim do choroby nie dopuścić?
Nietknięta miseczka z jedzeniem, pełne wody poidło i nadgryziony do połowy granulat. Pusty kołowrotek, nieobgryzione gryzaki, nieużywany pył do kąpieli i nasz pupil, który nie wychodzi ze swojego domku. Jakie zachowania szynszyli powinny nas zaniepokoić? Jak w porę zareagować i nie dopuścić do pogłębienia się dolegliwości zdrowotnych zwierzęcia?
Pierścień z futra na penisie szynszyli to temat intymny i trochę niesmaczny, przez co dość często pomijany. To błąd, bowiem problem ten nie tylko powoduje lekki dyskomfort, ale także może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu naszego pupila.
Opiekuńcza i ujmująca. Pełna energii i zawsze skora do psot. Niezwykle przyjazna dla wszystkich domowników. Szynszyla Mafia była pełna nadziei i chęci życia niemalże do samego końca.
Niezwykle grzeczna, kontaktowa i sympatyczna szynszyla, która reaguje na swoje imię, słucha poleceń i nie broi podczas wybiegu, to marzenie chyba każdego posiadacza tych wspaniałych zwierzątek futerkowych. Niestety oswojenie przeciętnej szynszyli i wychowanie jej wcale nie jest takie proste, jak może nam się wydawać. Jak powinniśmy reagować w sytuacjach, w których szynszyla notorycznie broi? Jak zasygnalizować, że jej zachowanie nam się nie podoba? Jak karcić i nagradzać szynszylę? A może wcale nie powinniśmy tego robić?