Hipertermia i udar cieplny u szynszyli - szynszyle - chillbill

Hipertermia i udar cieplny u szynszyli

| 1 Komentarz

Leżenie na boku ze stopami do góry. Czerwone uszka, spocone futerko, a do tego szybki i płytki oddech przez otwarty pyszczek. Tak wygląda szynszyla, której jest bardzo gorąco. Jakie są przyczyny udaru cieplnego? Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru cieplnego u szynszyli? A także jak ulżyć szynszyli w upalne dni?

Czy wiesz, że..?

Hipertermia (przegrzanie organizmu) to stan podwyższonej po wyżej normy temperatury ciała, spowodowany nadmiernym przegrzaniem organizmu. Nieleczony może prowadzić do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego. Szczególnie szynszyle są bardziej narażone na przegrzanie, bowiem proces regulacji temperatury ciała nie przebiega u nich tak sprawnie w dodatku ich ciało nie wydziela potu. Ogromnym utrudnieniem jest też niebywale gęste futro, które choć na co dzień napawa je dumą, to w upalne dni bywa dla nich udręką.

Jakie są przyczyny udaru cieplnego u szynszyli?

Przyczyną hipertermii i udaru cieplnego u szynszyli jest przede wszystkim utrzymująca się wysoka temperatura (powyżej 25 stopni Celsjusza) i zbyt duża wilgotność powietrza. Do udaru cieplnego dochodzi w momencie, kiedy to organizm szynszyli nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem ciepła w ciele. Proces regulacji temperatury ciała u szynszyli nie przebiega tak sprawnie jak u ludzi, ponieważ szynszyla nie poci się tak jak człowiek. Dlatego też nie są one w stanie oddawać ciepła do otoczenia w celu ochłodzenia organizmu.

udar cieplny u szynszyla

Szynszyle to piękne zwierzątka, które wyglądają wprost przesłodko leżąc na boku. Ale czasami taka pozycja może być sygnałem, że z naszym pupilem dzieje się coś niepokojącego.

Jakie są niepokojące objawy przegrzania u szynszyli?

  • gorące uszy oraz łapki – to jeden z głównych objawów gorączki u szynszyli.
  • płytki i szybki oddech – szynszyla zaczyna oddychać przez pyszczek, a z każdą minutą oddychanie sprawia jej coraz większe trudności.
  • utrata przytomności – w tej sytuacji musimy bezzwłocznie podjąć próbę reanimacji zwierzęcia i natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.
  • osowiałość i brak aktywności – szynszyla jest wyczerpana wysoką temperaturą, więc leży w bezruchu na boku. Prawdopodobnie zwierzę może mieć również zawroty głowy.
  • niepokój – wysokie temperatury są dużym obciążeniem dla organizmu szynszyli. Dla małego zwierzęcia to duży stres, dlatego też nasz pupil może stać się nerwowy i drażliwy.
  • wzmożone pragnienie – podczas upałów szynszyla wypija znacznie więcej wody niż zwykle. Dlatego nie ograniczajmy jej ilości i dbajmy, aby czysta i chłodna woda stale była w poidle.
  • krwawa wydzielina – płuca szynszyli ulegają przekrwieniu, dlatego też z jamy ustnej i nosa może wypłynąć pienista wydzielina z krwią.

Co robić w przypadku udaru cieplnego?

Ocucenie szynszyli za pomocą wody

Jeśli zauważyliśmy niepokojące zachowanie szynszyli, zwłaszcza w upalne dni, to nie zwlekajmy i natychmiast udzielmy zwierzęciu pomocy. Przede wszystkim sprawdźmy czy nasz pupil oddycha i czy bije mu serce. Jeśli występują oznaki życia musimy przenieść szynszylę w chłodne miejsce. Aby ocucić naszego pupila powinniśmy łapki i uszy lekko przemyć w zimnej wodzie lub bezpośrednio dmuchnąć szynszyli w nozdrza. Jednocześnie masujemy ciało w celu pobudzenia naszego zwierzaka do życia. Jeśli szynszyla się ocknie, należy ją stopniowo zamoczyć w letniej wodzie. Musimy wiedzieć, że wkładając szynszylę bezpośrednio do lodowatej wody narażamy ją na wstrząs. Dlatego tak ważna jest odpowiednia temperatura wody. Zamiast moczenia szynszyli w wodzie możemy owinąć ją mokrym, zimnym ręcznikiem.

Reanimacja szynszyli

Jeśli szynszyla pomimo naszych interwencji nie budzi się, musimy wykonać jej masaż serca. W tym celu kładziemy szynszylę w pozycji bocznej i uciskamy klatkę piersiową po lewej stronie. Masaż serca wykonujemy w następujący sposób: 1 ucisk na 1 sekundę. Starajmy się to robić stanowczo (ugniatając klatkę piersiową do połowy jej głębokości), ale jednocześnie delikatnie. Szynszyle mają małe i kruche ciałka, dlatego musimy zwrócić uwagę, aby nie zrobić im krzywdy. Jeśli mimo naszych starań zwierzę nadal jest nieprzytomne, musimy natychmiast udać się z nim do lekarza weterynarii.




Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru cieplnego u szynszyli?

Sposoby dla ochłody

  • satynowa poszewka – możemy nawlec nią hamak, na którym leżakują nasze szynszyle. Delikatny i chłodny materiał ochłodzi szynszylę zapewniając jej komfortowe leżakowanie w upalne dni. Jednak nie należy stosować tej metody jako jedynej.
  • kostki lodu – szybki i prosty sposób, który podobnie jak w przypadku satynowej poszewki, powinien być stosowany wraz z innymi metodami. Kostkę lodu podajemy szynszyli, tak aby mogła ją lizać lub gryźć.
  • zimny pył do kąpieli – miskę z pyłem lub piaskiem dla szynszyli wkładamy na kilka minut do zamrażarki lub lodówki. Kąpiel szynszyli w zimnym piasku wspaniale je orzeźwia i ochładza. Pozwalamy szynszyli siedzieć w zimnym pyle do czasu jego zabrudzenia i ogrzania.
  • wkład do lodówki turystycznej – owinięty w gładką poszewkę lub skarpetę może być bezpośrednio włożony do klatki szynszyli.
  • plastikowa butelka z zimną wodą – do małej butelki wlewamy zimną wodę dodatkowo schłodzoną kostkami lodu. Zakręconą butelkę podobnie jak wkład, zawijamy w cienką poszewkę lub skarpetkę i kładziemy do klatki w miejscu, w którym chętnie odpoczywa nasz pupil.
  • wentylator – zimny nawiew powietrza pomoże szynszyli przetrwać upalny dzień. Ważne aby strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na szynszylę. Umieszczając wentylator zachowajmy odpowiednią odległość, aby nie przewiać lub nie zaziębić naszego pupila.
  • płytka marmurowa – schłodzoną uprzednio w lodówce lub zamrażalce płytkę podajemy szynszyli do klatki. Kamienie zebrane na dworze szybko się nagrzewają do wysokiej temperatury. Nie sprawdzą się więc tak jak te wykonane np. z marmuru.
  • lodówka – to potocznie nazywany kamienny pojemnik na wkład, specjalnie wykuty przez kamieniarza. Dzięki niemu szynszyla ma możliwość ochłodzenia swojego ciała. Lodówka trzyma zimno nawet do 12 godzin, dlatego też jest to jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych metod chłodzenia szynszyli.

Bądźmy odpowiedzialni

W czasie gorących dni nie miejmy głupich pomysłów i nie narażajmy zwierzęcia na długie przebywanie w gorącym pomieszczeniu. Nie wystawiajmy zatem szynszyli na słoneczny balkon czy w inne, narażone na długą eksploatację słońca miejsca. Temperatura pomieszczenia, w którym przebywają szynszyle nie powinna przekraczać 25° C (80° F).

W żadnym wypadku nie wychodźmy z szynszylą na dwór i nie podróżujmy z nią w nieklimatyzowanych środkach transportu. I podobnie jak w przypadku innych zwierząt i ludzi, nie pozostawiajmy szynszyli samej w zamkniętym aucie. Pamiętajmy, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko wielka radość i przyjemność, ale także ogromna troska i odpowiedzialność – nie zapominajmy o tym.

Podsumowanie

Odwodnienie czy przegrzanie organizmu w przypadku szynszyli jest bardzo poważną sprawą. Nie lekceważmy pierwszych objawów udaru cieplnego, który może mieć dla naszego pupila tragiczne skutki. Z upałami nie ma żartów. Szynszyla pozostawiona w pomieszczeniu o zbyt wysokiej temperaturze może nie tylko bardzo szybko się odwodnić, ale dostać udaru cieplnego, który jest szczególnie groźny dla małej szynszyli.

Udar cieplny rozpoznany zbyt późno grozi utratą przytomności zwierzęcia i nierzadko kończy się śmiercią. Dlatego też nie lekceważmy wysokich temperatur i zadbajmy o odpowiednią opiekę nad zwierzęciem, szczególnie wtedy, gdy nie ma nas w domu.

Zdjęcia nieoznaczone logiem ChILLBILL.PL pochodzą z serwisu Flickr.com (fot. Danny Kim).

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

One comment

  1. Maciek pisze:

    Jak mi padła klima w aucie i jak miałem jechac razem z Leonem,(tak sie bawi moj szynszylek) to do transporterki włozyłem mu butelke z zimną wodą( z lodówki). Oczywiscie okna otworzone tak aby nie było za duzego przeciągu. Mozna było zauwazyc jak on kladzie łapki na tej butelce , jest blisko jej chłodził sie.Na szczescie po podróży nie był wyczerpany….po prostu chycał:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)