10 podobieństw kota i szynszyli - szynszyle - chillbill

10 podobieństw kota i szynszyli

| 2 komentarze

On szybki, zwinny i nieuchwytny. One zorganizowane, silne w grupie i piekielnie nieustępliwe. Pozornie drapieżnik i ofiara, szynszyla i kot, a jednak bardziej do siebie podobni niż można by przypuszczać.

Choć wydawać by się mogło, że szynszyle i koty to zupełnie inne zwierzęta, o różnych zwyczajach i potrzebach, to wbrew pozorom łączy ich wiele. Poznajcie 10 podobieństw kota i szynszyli.

1. Podgryzanie kwiatków

Koty podobnie jak szynszyle uwielbiają podgryzać kwiatki. Zarówno dla jednych, jak i drugich wiele roślin może być trujących, więc należy ograniczyć lub nawet uniemożliwić im do nich dostęp. Może to być niezwykle trudne zadanie, bowiem koty są znane z tego, że potrafią wejść dosłownie wszędzie. Rozwiązanie jest proste – pozbyć się kwiatów i roślin doniczkowych, w których przebywają koty/szynszyle. Jeśli myślicie, że groźnie wyglądający kaktus może odstraszyć naszego pupila to niestety jesteście w błędzie :).

2. Koty i szynszyle uwielbiają piasek

Zabawy i kulanki w piasku/pyłku to ulubione zajęcia każdej szynszyli. Choć koty do utrzymania futra w czystości nie potrzebują pyłowej kąpieli, to chętnie wykorzystują piasek go do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w kuwecie. Gdzie tu podobieństwo? Ano jeśli macie małego kota, który podpatrzy szynszyle podczas ich piaskowej zabawy, możecie być pewni, że przy najbliższej okazji spróbuje zrobić to samo!

3. Małe złodziejaszki

Zarówno koty, jak i szynszyle to niesforne złodziejaszki. Nie przepuszczą żadnym pozostawionym bez opieki drobiazgom, czy to na biurku, czy podłodze. Każdy nieznany dotąd przedmiot może okazać się przecież doskonałą zabawką, którą później można umieścić w jakimś trudno dostępnym miejscu, niewidocznym dla właściciela.

4. Przeszkadzacze

Koty podobnie jak szynszyle uwielbiają zwracać na siebie uwagę, szczególnie wtedy kiedy jesteśmy czymś zajęci. Jeśli właśnie piszecie posta, kot z pewnością położy Wam się na klawiaturze. Segregujecie jakieś drobne przedmioty na podłodze? A może układacie 10 000 puzzli? Możecie być pewni, że część z tych rzeczy wyląduje w łapkach, albo co gorsza zębach szynszyli!

5. Uwielbiają kartony i tunele

Nie tylko szynszyle uwielbiają biegać i chować się w ciasnych tunelach. Koty jak widać preferują podobne rozrywki. Ciekawość zawsze zwycięży. Kto wie co znajduje się po drugiej stronie, może to smakołyk, a może nowa kraina (inny pokój)?
6. Uwielbiają długo spać i leniuchować

Szynszyle podobnie tak jak koty lubią sobie długo pospać. Przez większą część dnia są nieaktywne i uruchamiają się kiedy właśnie kładziemy się spać. To przecież najlepsza pora na zabawę!

7. Lubią gadżety i zabawki

Tu nie ma żadnej niespodzianki. Chyba wszystkie zwierzaki lubią się bawić i uwielbiają zabawki, oczywiście te przeznaczone i odpowiednie dla nich. Bez względu na to czy macie kota, psa, szynszylę, chomika, żółwia, papużkę czy konia – zorganizujcie im zabawki!

8. Uwielbiają się wspinać

Kot, tak samo jak szynszyla, uwielbia wysoko się wspinać, siedzieć i spać na wysoko zamontowanej półce. Wysokie stanowisko zapewnia im bowiem lepszy ogląd sytuacji, większe perspektywy i możliwość wzrokowej dominacji nad przebywającymi poniżej, malutkimi, poddanymi im ludźmi.

9. Oboje są łakomczuchami

Koty i szynszyle mają tak samo wielki apetyt i tak samo zaokrąglone brzuszki. Podobnie jak szynszyle koty są wielkimi łakomczuchami i często smakują im niezdrowe dla nich przekąski. Z pewnością nie uda Wam się zapomnieć o nakarmieniu swoich zwierzaków, bowiem bardzo głośno będą Wam o tym przypominać. A dla zdobycia ulubionego przysmaku są w stanie przemóc się do wykonania jakieś sztuczki.

10. Wysypują wszystko z miski

Szynszyle za nic mają dobre zasady savoir vivre i przy stole (a raczej misce) zachowują się jak typowe świnki (chyba nawet gorzej) i to wcale nie morskie. Wszystko to co nie przypadnie im do gustu trafia najpierw w łapkę, a następnie zostaje ciśnięte za plecy. Jest to doskonały sposób na pokazanie nam jakie składniki im nie smakują. Niektóre osobniki (np. Bandzior) są na tyle bezczelne, że nielubiane składniki śniadania wciskają między kraty lub nawet wyrzucają poza wolierę!

Kot nie jest tu wcale lepszy i to pomimo faktu, że jego karma jest zazwyczaj jednolita. Jeśli jedzenie mu nie smakuje, najzwyczajniej w świecie zacznie wyrzucać je z miski lub spróbuje zakopać pod kafelkami/parkietem.

Podsumowanie

Oczywiście to tylko niektóre, najczęściej obserwowane przez mnie podobieństwa. A czy Wy potraficie wymienić jeszcze jakieś podobieństwa popularnego kota do tego małego gryzonia jakim jest szynszyla?

Domki dla szynszyli

Autor artykułu

Autorka bloga ChillBill. Miłośniczka zwierząt, której największą pasją są szynszyle. Od wielu lat zajmuje się obserwacją tych gryzoni, poświęcając im wolny czas. Dumna posiadaczka czarnego kota Merlina i tajskiego kota Theo, samoyeda Nanook'a oraz dwóch sympatycznych szynszyli: 19-letniego Bandziorka i 4-letniego Owena.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa do artykułu są własnością jego autora. Kopiowanie, modyfikowanie i cytowanie artykułu bez jego zgody jest zabronione.

2 odpowiedzi na “10 podobieństw kota i szynszyli”

  1. Kasia pisze:

    Ja bym poszła o krok dalej i odniosła się do charakteru :))) niektóre cechy szynszylowej osobowości są typowo kocie inne psie :)) według moich obserwacji szynszyle są jak koty jeśli chodzi o niedostepnosc to one ustalają granice pieszczot często same po nie przychodzą. Chodzą swoimi ścieżkami i są indywidualistami. Jak nie mają na coś ochoty to nie i koniec :P za to jak psy są na widok przysmaków rzucają się na mnie gdy widzą że coś im niose :)) i niesamowicie cieszą się gdy przychodzę je wypuścić podskakuja i wchodzą na mnie odwdzieczajac się iskaniem :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)